کدخدایی: ۷ رای مثبت اعضای شورای نگهبان موجب احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک و مبنای ما در احراز صلاحیت‌های داوطلبان ریاست جمهوری رای نهایی است که اعضای شورا می‌دهند و با توجه به ۱۲ نفر اعضای شورای نگهبان ۷ رای مثبت لازم است که بتوانیم بگوئیم یک فرد احراز صلاحیت شد.

به گزارش باطن به نقل از خبرگزاری فارس عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در مورد روند بررسی صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری گفت: مبنای شورای نگهبان در احراز صلاحیت‌های داوطلبان ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری اصلی ۱۱۵ قانون اساسی است و علاوه بر آن از زمانی که سیاست های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد آن سیاست ها هم مبنای کار ما بوده است که پیرو آن مصوبه ای را در شورای نگهبان داشتیم و شرایط را به وزارت کشور اعلام کردیم و با توجه به دریافت اسناد و مدارک داوطلبان از فردا شورای نگهبان کار خود را آغاز خواهد کرد.

کدخدایی تصریح کرد: اداره کل انتخابات شورای نگهبان مسئولیت بررسی طرح اولیه اسناد و مدارک لازم را دارد که از امروز شروع شده است و دوستان ما مشغول هستند و تا فردا سعی می‌کنند که تا آنجا که امکان پذیر است آن تعداد پرونده که مدارک و اسناد آماده شده است را در اختیار اعضای محترم شورای نگهبان قرار دارد و ما از فردا آغاز رسیدگی را در شورا نگهبان داریم.

وی ادامه داد: ملاک و مبنای ما رای نهایی است که اعضای شورای می‌دهند و با توجه به ۱۲ نفر اعضای شورای نگهبان ۷ رای مثبت لازم است که بتوانیم بگوئیم یک فرد احراز صلاحیت شد و واجد شرایط اصل ۱۱۵ شده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه بیش از ۴۰ نفر از افراد مشهور اقدام به ثبت نام کرده‌اند آیا پیش بینی می‌کنید شورای نگهبان در ۵ روز اول صورتجلسه نهایی را به وزارت کشور ارسال کند؟ و یا از 5 روز دوم که قانون در اختیار این شورا قرار داده است استفاده کند یا خیر؟ گفت: الان نمی‌توانم چیز روشنی ربگویم اما با توجه به کثرت افراد شاخص که ثبت نام کردند تلاش می کنیم در ۵ روز اول نتیجه را ارسال کنیم اما اگر نشد طبق قانون ناچار هستیم آن مهلت را استمهال کنیم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود