حجت‌الاسلام صدیقی: انتخاب رئیس‌جمهور، حق فردی و گروهی نیست، حق یک ملت است

امام جمعه موقت تهران گفت: مسئله انتخاب یک رئیس‌جمهور، تعارف نیست؛ حق فردی و گروهی نیست، حق یک ملت است.
به گزارش باطن به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام و المسلمین صدیقی امام جمعه موقت تهران سخنان خطبه گونه در نماز جمعه (جمعه 7 خرداد) داشت که متن کامل آن به شرح ذیل است:

السَّلامُ عَلَیکَ یا بَقِیَّةَ اللَّه مَولانا سَیِّدنا یَابنَ الحَسَن اَغِثنا اَدرِکنا اُنظُر إِلَینَا نَحنُ المُنتَظِرون عَجَّلَ اللهُ فَرَجَک

أعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطَانِ الرَّجیم

بِسمِ الله الرَّحمنِ الرَّحِیمِ

رَبِّ اشرَح لِی صَدرِی * وَ یَسِّر لِی أَمرِی * وَاحلُل عُقدَةً مِن لِسَانِ * یَفقَهُوا قَولِی

اَلحَمدُللهِ رَبِّ العالَمین وَ الصَّلوه عَلی سَیِّدِ الانبیاء و المُرسَلین طَبیبِنا حبیبنا اَبی القاسم مُحَمَّد وَ آله المعصومین وَ لاسِیَّما بَقیّة الله فی العالَمین عَجَّ اللهُ فَرَجَهُ وَ رَزَقَنَا اللهُ صُحبَتَهُ وَ نُصرَتَهُ وَ اللَّعنُ عَلی أعدائِهِم اَجمَعین

« إِنَّ اللَّهَ یَأمُرُکُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلىٰ أَهلِها وَإِذا حَکَمتُم بَینَ النّاسِ أَن تَحکُموا بِالعَدلِ»

ایام شهادت بزرگ سردار جبهه‌های توحید در صدر اسلام، عمّ گرامی پیامبر اعظم و عموی با عظمت امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا سلام الله علیهم شیر خدا و شیر رسول خدا، حضرت حمزه و رحلت یا شهادت قبله تهران امام زاده باعظمت در میان امامزادگان، عالم بزرگوار، فقیه والامقام، محدث کم ‌نظیر، مرجع شیعیان در آن زمان به اذن امام زمانش، حضرت عبدالعظیم حسنی سیدالکریم را به امام زمانمان و به مردم عزیزمان تسلیت عرض می کنم.

ایام، ایام ایجاد یک حماسه، یک شور و شعور، یک پیروزی مذهبی، ملی، اجتماعی و بین المللی است. در آستانه آزمون بزرگ قرار گرفته ایم. ملت سرافراز ما، ملت صابر ما، ملت شهید داده و شهیدپرور ما، ملت انقلابی ما، در آزمون بزرگ الهی یعنی سپردن سرنوشت کشور به دست فردی که خدا از آنها مسئولیت خواسته است، قرار گرفته اند. مسئله انتخاب رئیس جمهور است، مسئول بخش اجرایی در سراسر کشور است، مسئول تنظیم ارتباطات بین المللی است، مسئول امور اقتصادی و معیشتی و تولید است، مسئولیت امنیتی به عهده دارد، مسئولیت تدبیر در امور شورای انقلاب فرهنگی به عهده اوست، ریاست شورای امنیت ملی به عهده اوست، تعیین وزرا برای تدبیر امور کشور به عهده اوست و تعیین استانداران، فرمانداران، بخشداران و مسئولیت های مختلف در عمران و آبادانی و تولید و توزیع به اختیار اوست.

خزانه مملکت، بودجه کشور، به دست او سپرده می شود. حساس ترین جایگاه بعد از مقام ولایت و رهبری است. از این رو هم کوتاهی در حضور، ترک مسئولیت است، فرار از جبهه است و اگر با نیامدن تعدادی از افراد جبهه کم رنگ باشد و مایه شماتت دشمن قرار بگیرد، نه در دنیا پاسخی داریم برای وجدانمان، برای مطالبه شهدایمان و نه در آخرت و اگر در انتخابمان هم دقت نکردیم، به فردی اعتماد کردیم که نباید اعتماد بکنیم، ما در مورد خودمان بی مسئولیتی به خرج ندادیم بلکه به ۸۰ میلیون جمعیت صدمه زده ایم، آسیب وارد کرده ایم لذا مقدمتاً این آیه کریمه را به محضر شریف مردم خوب و عزیزمان تقدیم داشتم که در سوره مبارکه احزاب پروردگار عزیز این چنین فرمان خودش را به بندگانش اعلان فرموده «إِنَّ اللَّهَ یَأمُرُکُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلىٰ أَهلِها» کلمات حساب شده است، کلام حکیم است، تأکید دارد، الفاظ پیام دارند، مسئله بسیار مهم است.

خود خدا در موقعیت فرمانفرمایی خودش را نشان می‌دهد و لفظ جلاله را می‌آورد «إِنَّ اللَّهَ» ذات حق، خود الله، قطعاً و مسلماً فرمان می دهد شما بندگانش را، الله، الله، الله، فرمان می دهد، چه فرمانی؟ «أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلىٰ أَهلِها» فرمان می دهد که امانت ها را به اهلش ادا کنید. مسئله امانت در اسلام و در ادیان الهی از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و انسان حامل امانت های بسیاری است که گاهی از حد برون است.

عمر ما امانت است، جوان های عزیز، خواهران و برادران جوان من، بدانید جوانی گنج است، سرمایه است، امانت بی بدیل است، اگر ضایع کردیم، قابل جبران نیست. و ای همه اقشار مردم موحد، مؤمن به خدا و آخرت، زندگی امانت است، عمر امانت است، اعضا و جوارح ما، امانت است، چشم و گوش و زبان ما، دست ما، پای ما، فکر ما، احساس ما، قلب ما، آنچه داریم امانت است، عاریت است، همیشه نمی ماند از دست می دهیم، ما را امتحان می کنند اینها را به ما امانت داده اند.

به چشممان خیانت نکنیم، به اعضا و جوارحمان گناه تحمیل نکنیم، این خیانت به اعضا و جوارح خودمان است، عمرمان را ضایع نکنیم از این امانت بناست در روز دادگاه عدل الهی مؤاخذه شویم. از عمر ما سؤال می کنند این عمر را به کی دادی؟ با کی گذراندی؟ عمرت را از دست دادی، آب کردی، چه به دست آوردی؟ چه برایت مانده است؟ امانت هایی که در شئون زندگی به عهده ما آمده، کسی پدر است، فرزندان برای او امانت اند. همسر انتخاب کرده، کریمه است، امانت است. زن، شوهر کرده، حقوق شوهر برای او امانت است، زندگی شوهر برای او امانت است، شرف و ناموس شوهر برای او امانت است.

مسئله امانت در اسلام خیلی جدی است؛ چون ایام ایام رحلت حضرت عبدالعظیم حسنی سیدالکریم ابوالقاسم است، حدیثی را به محضر شما بزرگواران تقدیم کنم که از دو لب مبارک ولی نعمتمان حضرت علی بن موسی الرضا استماع کرده و حامل پیام حضرت است به آحاد ما.

می گویند حضرت ثامن الحجج امام رضا علیه السلام به من فرمودند «یا عبدَالعظیم! أبلغ عنّی أولیائی السَّلامَ» عبدالعظیم از من (علیّ بن موسی الرضا) به دوستان من، به پیروان من، به دلدادگان من، سلام مرا ابلاغ کن. به شما چه احساسی دست می دهد که حضرت رضا علیه السلام یک شخصیت برجسته علمی و عرفانی و موقعیت اجتماعی را مأمور کند، پیک قرار بدهد که سلام علی بن موسی الرضا را به تک تک شما و ما ابلاغ کند. یا مولای یا علی بن موسی الرضا و علیکَ السَّلام و علیک صلواتُ الله. من چه جایگاهی دارم شما به من سلام ابلاغ کنید. بعد از ابلاغ سلام از طریق این بزرگوار فرمود «و قُل لَهُم» به اولیاء من، دوستان من از جانب من بگو «أن لا یَجعَلوا للشَّیطان عَلى أنفُسِهِم سَبیلاً» شما مردم عزیز پیروان اهل بیت دشمن دارید، شیاطین در کمین شما هستند، شیطان بزرگ، قدرت های استکباری، ملحدین، مشرکین، صهیونیست ها، تروریست ها، دشمنان شما هستند و در مقام نفوذ به شما و غارت دارایی و عزت و استقلال و شرف شما هستند حواستان جمع باشد راه های نفوذ شیطان را ببندید و شیطان درون و بیرون را از حیطه زندگی خودتان مأیوس کنید. از اینجا به بعد مربوط به انتخابات، انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان است «وَ مُرْهم» رسماً حضرت رضا علیه السلام در مقام خلیفة اللهی که نماینده خداست، خلیفه مطلق خداست این هم در مقام فرمان آمده «ومُرْهم» عبدالعظیم، اینها را از جانب من امر کن، فرمان من را به اینها بگو «بالصّدق فی الحدیث» یکی مسئله صداقت است.

مسئله انتخاب یک رئیس جمهور تعارف نیست، بازی نیست، حق فردی و گروهی نیست، حق یک ملت است، حق یک جبهه است، حق یک جریان است، حق نسل هاست، حق هویت دینی ماست، حق شهداست، حق ولایت امام زمان و نایب امام زمان بر ماست. اینجا جای صداقت است جای زد و بند نیست، جای تعصبات جریانات و جناح‌ها نیست، این حزب و آن حزب نیست و دوم «وأداء الأمانة» مسئله اداء امانت است که این ادای امانت از مهمترین چیزهاست.

شخصی به حضرت امام باقر صلوات الله علیه عرض کرد که فلان کس امین بود به من خیانت کرد حضرت فرمودند که «ما خانَکَ الاَمین بَل ائتَمَنتَ الخائِن» امین به تو خیانت نکرد، حواست جمع نبود خائن را انتخاب کرده بودی، به او اعتماد کردی، اگر از اول حواست جمع بود، زیر و بم او را بررسی کرده بودی، مشورت کرده بودی، از زوایای زد و بندهایش مطمئن بودی، امانت نمی دادی. تو خائن را به عنوان امین، امانتدار کردی. این رمز خیلی عجیبی است از امام باقر صلوات الله و سلامه علیه.

مقام معظم رهبری به عنوان سکان دار کشتی سعادت این کشور، انقلاب این کشور، ارمغان های شهدای این سرزمین بلکه مستضعفان و مقاومت، دیروز در جلسه تشرف نمایندگان به محضر ایشان بیاناتی را فرمودند که همه برای ما سازنده و از یک دلسوزی و حکمت برخوردار است.

مسئله اول این است که در انتخاب نماینده، در انتخاب رئیس جمهور، در انتخاب شورا، باید همه انتخاب کنندگان خدا را در نظر بگیرند و با اخلاص، لله انتخاب کنند. تعبیر قشنگی که حضرتِ ایشان داشتند فرمودند رأی دادن یک روز است ولی اثرش چند سال بنا است باقی بماند. شما بار امانت یک کشور را به دوش یک کسی می گذارید، یک لحظه تصمیم می گیرید ولی برای چند سال ملت را با یک حادثه عظیمی مبتلا می کنید لذا اگر یک فرد با کفایت خدا ترس مردم دوست مردمی ساده زیست فساد ستیز خوشنام خوش سابقه جدی ایثارگر انتخاب کردیم، امام زمان را خشنود کرده ایم، نایب امام زمان را سربلند کرده ایم، ملت خودمان را برای چند سال در ریل بالندگی و پیشرفت و ازدیاد عزت و اقتدار در زمینه های مختلف قرار داده ایم، به جوان هایی که سرگردانند، خدمت کرده ایم، برای خانواده هایی که معیشت آنها سخت شده راه نجات باز کرده ایم، به آنهایی که برای تنظیم ارتباطات بین‌المللی منتظرند تا دیپلماسی عزت سازی که هم استقلال ما حفظ شود و هم به اقتصاد مقاومتی توجه بشود، درون زا باشد در عین حال مرتبط با کشورهای مختلف باشد، این ها را اگر در نظر گرفتیم و به سوابق اشخاصی را که به عنوان نامزد خودشان را مطرح کرده‌اند، نگاه کردیم، دیدیم افرادی وجود دارند که قدمهایی برداشته اند که به تولید حساسیت دارند و بلد هستند چه کنند که تولید را به مسیر رونق بیندازند، در سوابقشان، تواضع، ادب و وقارشان با مردم چگونه است و دیدند با فساد سازش ندارند، اطرافیانشان، نوع برخوردشان نشان می دهد که اینها فساد ستیزند.

اگر به چنین کسی ما به عنوان ادای امانت اعتماد کردیم، دین خودمان را به شهدا به قرآن، به پیغمبر، به اهل بیت ادا کرده ایم، ولی اگر این دقت ها را نکردیم روی حب و بغض های جریانی آمدیم به میدان یا کناره گرفتیم، و سر صندوق ها نیامدیم، خدا می داند امروز قدرت های سلطه گر در حال جنگ با ما هستند، اگر در هشت سال دفاع مقدس رزمندگان ما جبهه ها را پر نکرده بودند، نیروهای مردمی ما جانانه سینه ها را در برابر گلوله های مستکبرین شرق و غرب سپر نکرده بودند، امروز ما این مملکت را با این اقتدار نداشتیم.

امروز جنگ سیاسی و اقتصادی داریم، به ما ضربه های اقتصادی محکمی زده‌اند. مسئله تحریم یک گوشه‌ای از ضربه ها بود، مهم سوءمدیریت است. باید به آدم با کفایتی که این اقتصاد را، این گرانی لجام ‌گسیخته را، این بیکاری را، این سرگردانی جوان ها را بتواند جبران کند رأی بدهیم. برای این جهت هم مشورت لازم است، هم مطالعه سوابق اشخاص و دقت در ارائه برنامه هایی که دارند.

مسئله اساسی این است که ما امروز در جنگ اقتصادی پنجه در پنجه قدرت‌های بزرگ انداخته ایم لذا اولویت اول آن انتخاب شونده هم، مسئله شبکه‌های مجازی نیست، مسئله سیاست خارجی نیست، که اول به سراغ آن بروند. اول معیشت مردم است، از بین بردن این التهاب است، این نگرانی است، تنظیم مسئله قیمت‌هاست، تنظیم مشکلات بورس و تورم است. اینها در اولویت اول است، نکته دیگری که قابل ملاحظه است این است که ما یک ملتیم، ما زیر یک پرچمیم، ما امت یک پیغمبریم لذا در مشکلاتی که دشمن برای ما تدارک دیده و آن سلب اعتماد ماست.

قبل از انتخابات می گویند سر صندوق‌ها نیایید این انتخابات فایده ندارد و بعد از انتخابات می گویند چه ‌فایده رئیس جمهور که اختیار ندارد یا می‌گویند که مهندسی شده است. اینجا شورای نگهبان است در همه کشورها یک صافی وجود دارد که هر کسی نتواند از این صافی عبور کند و بیاید سرنوشت کشور را در دست بگیرد. شورای نگهبان در ایران از یک قداستی برخوردار است و ساز و کاری دارد.

پرونده هایی که از کانال‌های مختلف می آید، نسبت به اشخاص مطالعه می کنند. عقل جمعی هستند، گروهی هستند که یا مجتهدند، یا حقوق دانند و مورد اعتماد، لذا این مخالفت با شورای نگهبان با انگیزه‌های مختلف یک عده‌ای از روی دلسوزی می‌گویند مشارکت کم می‌شود، بعضی ها از روی این که آن فرد مورد نظرشان رد شده تعصب به او دارند عکس العمل دارند، ولی عده ای نه، عنادشان عناد با جمهوری اسلامی است با اصل یک مرزبانی که جلوی قاچاق را بگیرد، جلوی قاچاقچی را بگیرد با این مخالفند و اینها کم نیستند.

دنیا، رادیو بی‌بی‌سی، رسانه‌های ماهواره‌ای دشمنان ما در طی این چهل و خورده ای سال با این سنگرهای صیانت کشور ما مقابله کردند. ما نمی‌گوییم شورای نگهبان معصوم است، بله ممکن است در بعضی موارد از دستشان در رفته باشد ولی جایگاه، جایگاه صیانت از حقوق مردم است، صیانت از آراء مردم است و باید نامزدها هم نتیجه انتخابات هر چه بود، ملتزم باشند برای رضای خدا، برای حفظ آرامش مردم، تثبیت جریان قوه اجرایی که زودتر بتواند نابسامانی‌ها را به سامان برساند. لذا در اظهارنظرها «وَلا تَقفُ ما لَیسَ لَکَ بِهِ عِلمٌ» نباید همینجوری متهم کنیم، همدیگر را از چشم یکدیگر بیندازیم که باید روز قیامت پاسخ این اظهارنظرها را بدهیم و باید در این انتخابات هم در مناظرات و هم در تبلیغاتی که طرفداران دارند، هنجارها را رعایت کنند.

هنجارشکنی کار مؤمن نیست، کار آدم متین نیست، اینهایی که می خواهند خودشان را مطرح کنند، دم از مردم می زنند و به زمین و زمان حمله می کنند، به مقدسات و به خطوط قرمز دینی ما، اجتماعی ما، ملی ما حمله می کنند، ربطی به مردم ندارند حالا یک کسی دوره گردی می‌کند و هرجا هم چند نفر دورش می گردند، مهم نیست، بازیگری هم می شود کرد و عده ای را دور هم جمع کرد ولی خدایی هست وجدانی هست حقوق این ملت هست، نظام، نظام تثبیت شده است، نظام، نظام قدرتمند است، هم در داخل کشور قدرتمند است و هم در دنیای امروز، در پهنه بین الملل ما یک کشور قدرتمند و دارای ریشه‌های عمیق دینی و فرهنگی هستیم و با این حرف‌ها متزلزل نمی شود ولی ایذاء است، هم خدا آزاری هست، مردم آزاری هست، امام زمان آزاری هست، شهید آزاری هست، آدم چشمش را ببندد به همه بتازد و هر حرفی به دهانش آمد بگوید.

پناه به خدا می بریم مردم عزیز، خواهران و برادران، شما دارای وجدان هستید خیلی شهید دادید، شهیدهای پرپر شده تان را تشییع کردید، برای شهید سلیمانی سنگ تمام گذاشتید، آنها امروز به شما میگویند «هَل مِن ناصِر» نظامی را که ما خونمان را در راهش دادیم، این نظام را تنها نگذارید، صندوق ها را رونق دهید، ما را دشمن شاد نکنید، خودتان را در دنیا ضعیف نشان ندهید، اتحاد شما، یکپارچگی شما اقتدار شماست و عظمت شهدا و دیانت شماست. به امید آنکه خدا عنایت بکند ولی الله الاعظم مولای ما، جان و جانان ما، آقای خوب ما به عنوان خلیفه الله در دلها تصرف کند انشاءالله متن مردم ما که کاری به جریانات جناحی ندارند، دنبال سعادت کشورشان هستند، انشاءالله با عنایت الهی روز رأی گیری به عنوان یک عبادت به عنوان حضور در جبهه و مقابله با دشمن با وضو بیایند، با استغفار بیایند، به عنوان عبادت حضور پیدا کنند.

خدایا به محمد و آل محمد این ملت ما را و پرچمدار ملت ما را عزت دائم عنایت بفرما

خدایا مردم ما را که این همه رنج دیده اند، این همه خون جگر خورده‌اند، این همه صبر کرده اند و نجابت به خرج داده اند خدایا به محمد و آل محمد این ملت را و این نظام را دشمن شاد مگردان

من در پایان از همه نامزدها که مقام معظم رهبری هم تشکر کردند اسم نوشتند، آمدند و اعلان احساس مسئولیت کرده‌اند و آنهایی هم که در گردونه شورای نگهبان احراز صلاحیت نشدند، معنایش این نیست که آنها بی صلاحیت هستند شورا با جمع بندی مسائلی که در اختیار داشته به این نتیجه نرسیده ولی برای مقامات دیگر اینها صالح می‌توانند باشند و مزید بر این تشکر، نجابت کسانی بود که در عین اینکه صلاحیت آنها محرز نبود، هم جریان شورش و بلوایی را مطالبه نکردند و هم از مردم خواستند که سر صندوق ها حضور پیدا کنند، خدا پاداش خیر به همه عنایت بفرماید.

خدایا به محمد و آل محمد علمدارِ انقلاب ما را با این علم تا ظهور مستدام و پرچم انقلاب را با دست ایشان به صاحب اصلی آن منتقل بگردان

دیدار امام زمان را حکومت جهانی حضرت را خدایا نزدیک کن و توفیق درک آنرا عنایت بفرما

وَ السَّلامُ عَلِیکُم وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرِکاتُه

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود