آژانس اتمی: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۶برابر سقف تعیین‌شده در برجام رسیده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده با ۲۷۳ کیلوگرم افزایش طی سه ماه اخیر به ۱۶برابر سقف تعیین‌شده در برجام رسیده است.
به گزارش باطن به نقل از خبرگزاری تسنیم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه‌شب در گزارشی که به رؤیت چندین رسانه غربی رسیده است، اعلام کرد که ایران اکنون 16 برابر سقف تعیین‌شده در برجام، ذخایر اورانیوم غنی‌شده در اختیار دارد.

لارنس نورمن خبرنگار وال‌استریت ژورنال در اروپا طی پیامی توئیتری با استناد به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ذخایر اورانیوم ایران طی دوره سه‌ماهه مورد بررسی (اواخر بهمن‌ماه تا اواخر اردیبهشت‌ماه) حدود 273 کیلوگرم نسبت به دوره قبلی افزایش یافته است.

به‌گفته خبرنگار وال‌استریت ژورنال، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود ذخایر اورانیوم 20درصدی در ایران را 62.8 کیلوگرم اعلام کرده است.

در این گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به موارد مختلفی از جمله به موارد زیر اشاره شده است:

ـ آژانس از 23 فوریه 2021 به داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط تجهیزات نظارتی خود دسترسی نداشته است.

ـ از 23 فوریه 2021، ایران پروتکل الحاقی را اجرا نکرده است و همچنین اظهارنامه‌های خود در این رابطه را بِروزرسانی نکرده است.

ـ از 23 فوریه 2021، آژانس قادر به انجام هیچ دسترسی تکمیلی تحت پروتکل الحاقی در سایت‌ها و اماکن ایران نبوده است.

ـ از 23 فوریه 2021، ایران کد اصلاحی 1/3 را اجرا نکرده است.

ـ آژانس قادر نبوده است دسترسی روزانه از فردو و نطنز انجام دهد.

ـ ایران موجودی آب سنگین و تولید آب سنگین را به اطلاع آژانس نرسانده و به آژانس نیز اجازه نداده است بر ذخایر و میزان تولیدی آب سنگین نظارت نماید.

ـ ایران به انجام برخی فعالیت‌های غنی‌سازی در مغایرت با برنامه بلندمدت غنی‌سازی خود، که در 16 ژانویه 2016 به آژانس ارائه شده است، ادامه داده است.

ـ آژانس به اطلاعات مربوط به سانتریفیوژها و زیرساخت‌های آن‌ها در انبار دسترسی نداشته است.

ـ آژانس به اطلاعات مربوط به خروج ماشین‌های آی.آر.1 از انبار برای جایگزینی با ماشین‌های معیوب دسترسی نداشته است.

ـ از 23 فوریه 2021، ایران اظهارنامه‌های مربوط به تولید و موجودی روتورهای سانتریفیوژ و بیلوز را ارائه نکرده و همچنین به آژانس اجازه راستی‌آزمایی از این اقدام را نداده است.

ـ از 23 فوریه 2021، آژانس قادر نبوده است راستی‌آزمایی نماید که آیا ایران ماشین‌های جدید آی.آر.1 را برای جایگزینی با ماشین‌های معیوب تولید کرده است یا نه.

ـ آژانس قادر به راستی‌آزمایی مجموع ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران نبوده است و آنچه در این گزارش در این مورد اعلام شده است، بر اساس برآوردها می‌باشد.

ـ از 23 فوریه 2021، آژانس به اطلاعات مهر و موم الکترونیک و سامانه‌های نظارتی غنی‌سازی دسترسی نداشته است.

ـ از 23 فوریه 2021، هیچ اطلاعاتی یا دسترسی به اقدامات نظارتی در رابطه با انتقال UOC به یو.اف.6 برای آژانس فراهم نشده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود