عراقچی:
دور بعدی مذاکرات، می‌تواند دور نهایی باشد/در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه دور آینده مذاکرات باید دور نهایی باشد، گفت: اگر به جمع بندی‌ها و تصمیمات مقتضی برسیم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده ایران در کمیسیون مشترک برجام پس از پایان دور پنجم مذاکرات برجام در وین گفت: امروز بعد از تقریباً ۱۰ روز فشرده کاری، به نقطه‌ای رسیدیم که همه هیئت‌ها احساس کردند یک بار دیگر باید به مشورت‌های بیشتر در پایتخت‌هایشان بپردازند.

معاون وزیر امور خارجه گفت: خیلی از هیئت‌ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد. همانطور که قبلاً گفته بودم، حدس می‌زدم که ما هنوز با نقطه‌ای که یک توافق را جمع بندی کنیم، فاصله داریم، البته دور هم نیستیم.

وی ادامه داد: تصمیم بر این گرفته شد که چند روزی، حداکثر یک هفته فرصت داده شود و مشورت‌ها در پایتخت‌ها صورت بگیرد و مجدد به مذاکرات برگردیم.

عراقچی تصریح کرد: در حقیقت این دور از مذاکرات، متوقف نشده، بلکه چند روزی حالت تنفس خواهد داشت، تا بشود به جمع بندی‌های بهتری درباره مسائلی که هنوز مورد اختلاف است و راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شده، بپردازیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: مهم این است که درباره مسائل اصلی مورد اختلاف، بحث‌های بسیار زیادی کردیم و درباره هر کدام از آنها راه‌حل‌هایی وجود دارد که این راه‌حل‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد و بهترین آنها انتخاب شود.

وی ادامه داد: مواضع ما، مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست. ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده‌ایم. آن‌چه مهم است اینکه تنظیمات اجرایی بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش و نحوه راستی آزمایی و بعد از آن بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، مورد توافق دو طرف و تأمین کننده منافع ما باشد.

عراقچی گفت: این کار جزئیات و کلیاتی دارد، درباره جزئیات پیشرفت‌های خوبی کردیم. بعضی از مسائل کلی هنوز مانده است. همانطور که عرض کردم راه‌حل‌هایی برای هر مشکل الان پیدا شده است. می‌ماند اینکه ما بتوانیم به یک جمع بندی داخلی بین خودمان برسیم.

رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی تاکید کرد: هیئت‌های دیگر هم باید به جمع بندی خودشان برسند، بعضی از موضوعات هست که شدنی نیست و باید این را درک کنند و بفهمند. برخی از موضوعات است که از نظر آنها شدنی نیست. همه این‌ها باید در یک بسته کلی به یک تفاهم کلی رسیده شود.

وی همچنین افزود: تا آن‌جایی که مواضع خودمان را بتوانیم تأمین کنیم و مواضع قطعی نظام تأمین شود، طبیعی است این مذاکرات را ادامه می‌دهیم تا به سرانجام برسیم.

عراقچی ادامه داد: هر جلسه پیشرفت‌های جدیدتری را داشتیم، بعضی جلسات سرعت پیشرفت کار بیشتر بوده و بعضی وقت‌ها کمتر بوده است. در برخی از موضوعات پیشرفت بهتری صورت گرفته و برخی موضوعات هنوز عقب‌تر است.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: در مجموع پیشرفت خوبی را در مذاکرات داشتیم، ولی موضوعاتی که مانده کماکان موضوعاتی است که بدون آنها نمی‌توان به توافق رسید و باید درباره آنها تصمیم گیری شود.

وی افزود: متونی که مربوط به بخش‌های مختلف مذاکرات است، الان نوشته شده و کامل است و تقریباً در اکثر متون به پیشرفت نزدیک شدیم. از این جهت پیشرفت داشتیم ولی چند موضوع کلیدی است که باید درباره آن تصمیم گیری شود. راه‌حل‌هایی درباره هر کدام پیشنهاد و بحث شده، ولی تصمیم گیری آنها نیاز به سطوح بالاتر دارد.

عراقچی گفت: همانطور که بارها عرض کردم تصمیم‌گیری در خصوص این توافق، در وین اتخاذ نمی‌شود در تهران اتخاذ می‌شود.

رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی تاکید کرد: نمی‌شود به صورت صد در صد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره‌ای پیش بینی کرد. به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع بندی‌ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشورهای دیگر عضو برجام و آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق کنند.

وی ادامه داد: اگر چنین شود، طبیعی است ما توافق خواهیم داشت و اگر صورت نگیرد یا توافق نخواهیم داشت، یا باز هم مذاکرات بیشتری خواهیم کرد.

عراقچی گفت: اصلاً دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم، در عین حال عجله هم نمی‌کنیم که خدای نکرده منافع کشور فدای تعجیل در کار شود.

معاون وزیر امور خارجه افزود: به هیچ عامل بیرونی توجهی نداریم، همه مسائل دیگری که در کشور و جامعه بین‌الملل است به کار ما ارتباطی پیدا نمی‌کند. ما این‌جا بر منافع ملی کشور و مواضع نظام متمرکز شدیم تا وقتی آنها تأمین نشود به کار خود ادامه خواهیم داد و هیچ توجهی به مسائل دیگر نداریم.

وی اضافه کرد: منطقاً دور آینده می‌تواند دور پایانی باشد، ولی در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

عراقچی در پایان گفت: هنوز زمان قطعی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نکردیم، ولی به صورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفسی داده شود و مشورت‌های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد ملاقات کنیم. تاریخ آن توسط هماهنگ کننده برجام آقای مورا اطلاع داده می‌شود.

رئیس تیم ایران در مذاکرات وین با بیان اینکه منطقا دور آینده مذاکرات می‌تواند دور پایانی باشد ولی در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست، درباره زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات گفت: هنوز زمان قطعی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نکردیم ولی بصورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفس داده شود و مشورت‌های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد ملاقات کنیم.

سیدعباس عراقچی پس از پایان دور پنجم مذاکرات برجام در وین تصریح کرد: امروز بعد از تقریبا ۱۰ روز فشرده کاری به نقطه‌ای رسیدیم که همه هیأت‌ها احساس کردند یک بار دیگر باید به مشورت‌های بیشتر در پایتخت‌هایشان بپردازند.

وی افزود: خیلی از هیأت‌ها امید داشتند که این نشست، دور آخر مذاکرات باشد. همانطور که قبلا گفته‌ بودم، حدس می‌زدم که ما هنوز با نقطه‌ای که یک توافق را جمع‌بندی کنیم، فاصله‌ داریم؛ البته دور هم نیستیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه تصمیم بر این گرفته شد که چند روزی – حداکثر یک هفته – فرصت داده شود و مشورت‌ها در پایتخت‌ها صورت بگیرد و سپس به مذاکرات برگردیم، افزود: در حقیقت این دور از مذاکرات، متوقف نشده بلکه چند روزی حالت تنفس خواهد داشت تا بشود به جمع‌بندی‌های بهتری درباره مسائلی که هنوز مورد اختلاف است و راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شده، بپردازیم.

عراقچی با بیان اینکه مهم این است که درباره مسائل اصلی مورد اختلاف، بحث‌های بسیار زیادی کردیم و درباره هر کدام از آنها راه‌حل‌هایی وجود دارد که این راه‌حل‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد و بهترین آنها انتخاب شود، تاکید کرد: مواضع ما، مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست. ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده‌ایم. مهم این است که تنظیمات اجرایی بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش و نحوه راستی‌آزمایی و بعد از آن بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، بتواند به شکلی که مورد توافق دو طرف و تامین‌کننده منافع ما باشد، صورت بگیرد.

وی ادامه داد: این کار جزئیات و کلیاتی دارد. درباره جزئیات پیشرفت‌های خوبی کردیم. بعضی از مسائل کلی هنوز مانده است. همانطور که عرض کردم راه‌حل‌هایی برای هر مشکل الان پیدا شده است. می‌ماند اینکه ما بتوانیم به یک جمع‌بندی داخلی بین خودمان برسیم.

رئیس تیم ایران در مذاکرات وین خاطرنشان کرد: هیأت‌های دیگر هم باید به جمع‌بندی خودشان برسند. بعضی از موضوعات وجود دارد که شدنی نیست و باید این را درک کنند و بفهمند. برخی از موضوعات هست که از نظر آنها شدنی نیست. همه اینها باید در قالب یک بسته کلی مورد تفاهم قرار گیرد.

عراقچی در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر اینکه تا آنجا که مواضع خودمان را بتوانیم تامین کنیم و مواضع قطعی نظام تامین شود، طبیعی است این مذاکرات را ادامه می‌دهیم تا به سرانجام برسیم، تصریح کرد: در هر جلسه پیشرفت‌های جدیدتری را داشتیم. در بعضی جلسات سرعت پیشرفت کار بیشتر بوده و در بعضی‌ها کمتر بوده است. در برخی از موضوعات پیشرفت بهتری صورت گرفته و در برخی موضوعات عقب‌تر هستیم.

وی با بیان اینکه در مجموع پیشرفت خوبی در مذاکرات داشتیم ولی موضوعاتی که مانده کماکان موضوعاتی است که بدون آنها نمی‌توان به توافق رسید و باید درباره آنها تصمیم‌گیری شود، اظهار کرد: متونی که مربوط به بخش‌های مختلف مذاکرات است، الان نوشته شده و کامل است و تقریبا در اکثر متون به پیشرفتی برای رسیدن به متون واحد، نزدیک شدیم. از این جهت پیشرفت داشتیم ولی چند موضوع کلیدی است که باید درباره آن تصمیم‌گیری شود. راه‌حل‌هایی درباره هر کدام پیشنهاد و بحث شده ولی تصمیم‌گیری درباره آنها نیاز به سطوح بالاتر دارد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه همانطور که بارها عرض کردم تصمیم‌گیری در خصوص این توافق در وین اتخاذ نمی‌شود بلکه در تهران اتخاذ می‌شود، یادآور شد: نمی‌شود به صورت صددرصد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره‌ای پیش‌بینی کرد. به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع‌بندی‌ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشورهای دیگر عضو برجام و آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند و تصمیمات سخت خودشان را باید بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق کنند.

عراقچی افزود: اگر چنین شود، طبیعی است ما توافق خواهیم داشت و اگر صورت نگیرد یا توافق نخواهیم داشت یا باز هم مذاکرات بیشتری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه اصلا دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم و در عین حال عجله هم نمی‌کنیم که خدای نکرده منافع کشور فدای شتاب در کار شود، خاطرنشان کرد: به هیچ عامل بیرونی‌ای توجه نداریم. هیچ کدام از مسائل دیگری که در کشور و جامعه بین‌الملل است به کار ما ارتباطی پیدا نمی‌کند. ما اینجا بر منافع ملی کشور و مواضع نظام متمرکز شدیم و تا وقتی که آنها تامین نشود به کار خود ادامه خواهیم داد.

رئیس تیم ایران در مذاکرات وین درباره زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات نیز گفت: هنوز زمان قطعی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نکرده‌ایم ولی به صورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفس داده شود و مشورت‌های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد ملاقات کنیم. تاریخ آن توسط هماهنگ‌کننده برجام آقای مورا بین اعضای مختلف مشورت و تصمیم گرفته و اطلاع داده می‌شود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود