وعده رئیس جمهور آینده برای بازار سهام
تردستی نامزد انتخابات برای بهبود بورس

در دور پیش روی انتخابات ریاست جمهوری بورس محور رقابت های نامزدها شده است. برخی تلاش دارند نگاه خود را تبیین کنند اما برخی برای جبران خسارت نیز چراغ سبز نشان می دهند.

کارزار انتخابات آغاز شده است و هر یک از کاندیدا فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کردند. در این میان به طور حتم بازار سرمایه به واسطه تاثیر این بازار بر اقتصاد کشور در صدر اولویت های اقتصادی کاندیدا خواهد بود. در یکی از نظر سنجی ایسپا 15 درصد پاسخ دهندگان شرط شرکت در انتخابات را بهبود بورس دانسته اند برای همین برخی نامزدها برای جذب رای بورسی ها مسابقه گذاشته اند.

بورس در کانون انتخابات 1400

در شروع کارزار انتخاباتی 1400 ، وضعیت بورس مقوله انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری شده است و برخی نامزدها  با استفاده از شعارهایی همچون بهبود اوضاع بورس، و بازگشت  بورس به مدار صعود و حمایت از سهامداران بازار سهام درصدد کسب آرای انتخاباتی مردم هستند.

برخی نامزدها نیز برآنند تا با برجسته کردن مشکلات بورس آن را ابزاری برای کسب رای کنند.  این روزها بازار سهام ایران حال خوشی ندارد و شاخص بورس اغلب روزها را را نزولی به پایان برده است و با توجه به سرمایه گذاری بسیاری از مردم در بورس، موضوعی اثرگذار به شمار می رود. تمامی نامزدها در سخنان خود به بورس اشاره کرده اند. مهرعلیزاده از بادکنک بورس می گوید که با یک سوزن ترکید زاکانی عملکرد همتی را در بورس به چالش می کشد و سایرین وعده جبران خسارت یا رشد شاخص.

 

وعده جبران زیان رئیسی

ابراهیم رئیسی در نطق های انتخاباتی خود با انتقاد از رفتار دولت روحانی و بیان سخنانی که برخی سهامداران نیز به آن اعتقاد دارند مثل جبران کسری بودجه دولت از طریق این بازار می گوید:الان راه حل این است که صندوق جبران خسارت راه ‎اندازی کنیم تا به مردم اعتماد بدهد.به گفته او با صندوق بیمه یا صندوق جبران خسارت برای افرادی که سهامدار بورس هستند و حتی مبالغ اندک دارند دولت باید برای جبران خسارت مردم که به بورس امید بستند این موضوع را حل و جبران می‌کند.

رئیسی درباره تامین منابع جبران خسارت برای سهامداران بورس نیز گفت:ما صندوق توسعه ملی و صندوق تثبیت داریم و در جلسه شورای عالی اقتصادی این بحث مطرح شد و مبالغی وجود دارد و جایی که پیشنهاد کردند که پیگیری شود و در واقع این مبلغ صندوق قابل تامین است به نحوی که دولت بتواند خسارت را جبران کند.

تردستی قاضی زاده برای بهبود بورس

اما قاضی زاده هاشمی، کاندیدای انتخابات 1400 در نخستین نشست انتخاباتی خود با بیان اولویت های اقتصادی خود در دولت جدیدش، در حمایت از بورس سخن گفت و معضل بورس را قابل حل دانست و ابراز امیدواری کرد که در روزهای ابتدایی دولتش که آن را دولت سلام نامیده است مشکل بورس حل شود.

نکته ای عجیب که قاضی زاده در صحبت هایش صراحتا به آن اشاره کرد، حل سه روزه بحران بورس بود، چیزی که بیشتر به تردستی می ماند تا راهکاری عملیاتی و واقعی! او در ادامه اظهار داشت راهکار بهبود بورس یک دستور حکومتی از سوی رئیس جمهور است؛ موضوعی که واکنش های بسیاری را در فضای مجازی به درپی داشت.

بسیاری از کاربران فضای مجازی در واکنش به اظهارات قاضی زاده نوشتند، اولا مشکل بورس 3 روزه که هیچ 300 روزه هم حل نمی شود، ثانیا دستور حکومتی را رهبر صادر می کند نه رئیس جمهور!

همتی

انگشت اتهام قاضی زاده به سمت همتی

قاضی زاده در نشست انتخاباتی خود در کنایه به کاندیداتوری عبدالناصر همتی در انتخابات گفت: کسانی که از مقصران اصلی ریزش بازار سرمایه هستند خودشان کاندید انتخابات شده‌اند، از این موضوع تعجب کردم. این افراد قطعا در مسیر انتخابات در پیشگاه مردم باید پاسخگوی عملکرد خود باشند. همتی به عنوان عضو از مقصران اصلی ریزش بورس است.

همتی اما در گفتگوی ویژه خبری تلویزیون به طور مفصل درخصوص بازار سرمایه صحبت کرد. او با بیان اینکه بخش مهمی از مشکلات بورس به خاطر دخالت‌های غیرمنطقی است گفت: در بازار سرمایه ما کارهایی شد که نباید می‌شد. حمایت‌های بدون منطق برای رشد سریع شاخص مشکل‌ساز شد.

او تاکید کرد نباید در بورس دخالت شود؛ بازار سرمایه تجلی بخش حقیقی اقتصاد است و بازاری است که بخش خصوصی خرید و فروش می‌کند. می‌شود بورس را احیا کرد اما نه در دو یا سه روز.

دولت من حتما بازار سرمایه را به طور جدی در دستور خواهد داشت. بورس باید شفاف شود. نمی‌گویم همیشه بورس بالا برود. مثل همین روندی که در روزهای اخیر دارد را باید پیش بگیرد. حمایت جدی از بازار سرمایه به عنوان رکن مهم تامین مالی تولید خواهم کرد.

هنر جلیلی برای بورس

سعید جلیلی اعتقاد دارد: در یکی دو سال گذشته سوء تدبیر جدی در بورس صورت گرفت و مردم به خوبی درک کردند بازار سرمایه باید محل جذب سرمایه باشد نه کوره ای برای سوزاندن سرمایه . دولت امکانات بسیار زیادی دارد که می‌تواند از آن در جهت ارتقا دولت و بهره مند شدن مردم استفاده کند. نباید کاری کرد که مردم در این بازار م یک‎شبه پولدار شده یا ضرر کنند. می‎توان از طریق بورس برای ساخت پتروپالایشگاه ها تامین مالی کرد و سود واقعی و تضمین‎شده به مردم رساند.جلیلی می گوید: بازار سرمایه، بازار پول و بیمه باید هماهنگ و هم افزا باشند و هنر رئیس جمهور نیز این است.

محسن رضایی و شاخص 1.5 میلیونی

محسن رضایی می گوید:دو برنامه برای احیای بازار بورس دارد که تشکیل صندوق جبران زیان‌های مالباختگان است که در این صندوق بخشی از زیان مالباختگان با استفاده از برخی منابع جبران خواهد شد. ضمن اینکه تشویق تولید و سرمایه‌گذاری و ارتباط آنها با واگن‌های سرمایه هم مهم است و اگر تولید را به بازار سرمایه متصل کنیم، در آن صورت بازار بورس ا حیا شده و ارزش سهام‌ها بالا خواهد رفت و به همین دلیل بسیار مهم است این که تولید به واگن متصل شود.

رضایی درباره احیای بورس اعتقاد دارد: شرکت‌های بزرگی که تجربه، قدرت تولید زیادی دارند، بایستی سهام قدیم خود را نگه داشته و سهام جدید بفروشند و وقتی پول جدیدی از این راه به دست آورند بایستی آن را به سمت سرمایه و تولید ببرند و این کار باعث می‌شود ارزش سهام بالا برود. بنا داریم تا شاخص سهام بازار بورس را به یک میلیون و ۵۰۰ هزار برسانیم و به مرور زمان افزایش پیدا خواهد کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود