سیدحسن نصرالله:
ان‌شاءالله در مسجدالاقصی نماز خواهیم خواند/ نتانیاهو بحران‌زده است و ممکن است حماقت کند

به گزارش باطن، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، عصر امروز (سه‌شنبه)، به مناسبت سی‌امین سالروز تأسیس شبکه «المنار» آغاز شد.

دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در ابتدای اظهاراتش با اشاره به کسالت اخیر خود، از مردم تشکر کرد و در این خصوص گفت: «من به محبت مردم افتخار می‌کنم و به آنان اطمینان خاطر می‌دهم که در کنار آن‌ها هستم و ما این راه را با هم ادامه خواهیم داد ان‌شاء‌الله».

سید حسن نصرالله ادامه داد: «همچنان امید دارم که ما با یکدیگر در مسجد الاقصای مبارک نماز خواهیم خواند».

وی در ادامه با اشاره به سالروز رحلت امام خمینی (ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران، اظهار داشت: «امام خمینی بزرگ به این امت جان بخشید و اسلام را در قرن بیستم زنده کرد. او برای بشریت جایگزینی تمدنی در این عصر ارائه کرد. روحیه انقلاب علیه ظلم و روحیه مقاومت علیه پیکارجویان را زنده کرد».

نتانیاهو بحران‌زده است و ممکن است حماقت کند

دبیرکل حزب‌الله در بخش دیگری از اظهاراتش ضمن تمجید و تشکر از تلاش‌های شبکه المنار، اضافه کرد:‌ «آنچه در فلسطین، قدس و مسجدالاقصی جریان دارد بیانگر آن است که ما در برابر یک دشمن کینه‌توز و احمق قرار داریم که ممکن است در نتیجه بحران‌های داخلی به جلو فرار کند».

سید حسن‌ نصرالله افزود:‌ «نتانیاهو، امروز، شکست‌خورده است و در بحران‌زده‌است. او شاید برای خروج از بحران‌ها به گزینه‌های متفاوت و حماقتی روی آورد».

مردم فلسطین برای محافظت از قدس و مقدسات مصمم‌اند

نصرالله همچنین به مردم فلسطین اشاره کرد و درباره آن‌ها گفت: «فلسطینی‌ها در غزه، قدس، کرانه‌ باختری و در اراضی ۱۹۴۸ برای محافظت از قدس و مقدسات مصمم هستند و امت باید از آن‌ها حمایت کند. ما با جدیت سعی داریم به [این نقطه] برسیم که تجاوز به قدس یعنی جنگ منطقه‌ای».

آمریکا و عربستان در جنگ علیه یمن شکست خورده‌اند و به دنبال امتیازند

دبیرکل حزب‌الله همچنین به یمن اشاره کرد و گفت که اولین گام درباره بیان معادله جدید قدس از سوی یمن بود و «سید عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله آن را بیان کرد.

سید حسن نصرالله بار دیگر به تلاش‌های شبکه‌های المنار در پوشش اخبار مربوط به کشور یمن و تجاوزهای عربستان سعودی اشاره و تأکید کرد: «امروز، تجاوزهای آمریکا و عربستان سعودی علیه یمن به سختی شکست خورده است و آن‌ها به دنبال یک راه خروج و امتیاز[گیری] هستند. از روز اول تجاوز‌های عربستان سعودی علیه مردم یمن، به توانمندی ملت یمن در پایداری و [کسب] پیروزی باور داریم. چیزهایی را که نتوانستند از راه تجاوز نظامی به دست آورند، می‌خواهند با تحریم‌های اقتصادی و محاصره ملت یمن به دست آورند».

وی ادامه داد: «آمریکا هنگامی که خود را به عنوان [طرف] کمک‌کننده برای پایان دادن به جنگ علیه یمن معرفی می‌کند، این شارلاتان‌بازی و عملی برای گمراه‌کردن است زیرا این کشور می‌خواهد جنگ را پایان و محاصره را ادامه دهد. آنچه ما امروز در لبنان از آن رنج می‌بریم، بخشی از مشکلاتی است که مردم یمن از سال‌ها پیش از آن رنج می‌برند. متجاوزان می‌خواهند که هیأت مذاکره‌کننده یمن تحت فشار فقر و محاصره بماند تا امتیاز بدهد».

مسائل داخلی لبنان

دبیرکل حزب‌الله در بخش دیگری از اظهاراتش به مسئله تشکیل دولت در کشور لبنان اشاره کرد و در این رابطه اظهار داشت: «از هفته‌ها پیش افرادی درباره خطر به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی صحبت می‌کنند. مسئله به تعویق افتادن انتخابات به ذهن ما نیز خطور نکرده است و با کسی از هم‌پیمانانمان در این خصوص صحبت نکرده‌ایم. بر این باوریم که این انتخابات باید صورت بگیرد. ما مخالف انتخابات پارلمانی زودهنگام هستیم و روی آوردن به آن تلف کردن وقت است و مردم را مشغول می‌کند. کسی که خواهان انتخابات پارلمانی زودهنگام است، بفرماید، دولت تشکیل دهد و مسئولیت را برعهد بگیرد».

سید حسن نصرالله اضافه کرد: «ما با ادامه تلاش‌ها برای تشکیل دولت و ناامید نشدن [در این راه]‌ موافقیم. ما به رئیس [پارلمان] بری در ابتکاری که ارائه کرد، کمک می‌کنیم. دست‌اندرکاران تشکیل دولت باید به دردهای مردم گوش فرا دهند و این صف‌ها و نگرانی در چشمان مردم ببینند».

وی همچنین گفت: «اتهام‌زنی به حزب‌الله درباره اینکه [این جنبش] علت بحران است و نادیده گرفتن علل [بحران] و حقایق، این چیزی است که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌گویند. عملکرد رسمی کنونی در تمامی زمینه‌ها ضعیف است و باید این ضعف درمان شود به‌ویژه آنکه بحران [تشکیل] دولت طولانی شده است و شاید طولانی‌تر شود».

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: «اطلاعات ما نشان می‌دهد که دارو در انبارها موجود است و تاجران دارو آن‌ها و مواد غذایی را احتکار کرده‌اند. افرادی که احتکار کرده‌اند، مشخص هستند؛ اما آن‌ها در خوشی هستند و از پوشش سیاسی برخوردارند. راه‌حل‌های ریشه‌ای این بحران اقتصادی نیازمند سال‌ها [زمان] است و نمی‌توان بدون راه‌حلی برای وضعیت کنونی در انتظار [ادامه] آن ماند. وزارت‌خانه‌های موجود باید علیه احتکار و احتکار‌کنندگان اعلام جنگ کنند».

حل بحران سوخت در لبنان از راه نفت ایران امکان‌پذیر است

سید حسن نصرالله اضافه کرد: «حزب‌الله ارائه ۲۰ هزار داوطلب برای حمایت از کشور در مبارزه با احتکار را پیشنهاد می‌کند. حل‌ بحران بنزین در لبنان طی چند روز امکان‌پذیر است از راه نفت ایران؛ اما این گام نیازمند یک تصمیم سیاسی جسورانه است. پیشنهاد ایران برای ارسال سوخت به لبنان بر پایه پول لبنان همچنان پابرجاست. هنگامی که از مسئولیت‌پذیری دولت ناامید شدیم، حزب‌الله با دولت ایران مذاکره خواهد کرد و کشتی بنزین و گازوئیل خواهد خرید به نبدر بیروت خواهدآودر، بگذارید دولت ممانعت کند».

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود