انتخابات ۲۸ خرداد از ۷ صبح تا ۱۲ شب برگزار می‌شود

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: تاکید ما این است که فرآیند برگزاری انتخابات از ۷ صبح تا ۱۲ شب باشد. البته اگر بعد از این ساعت کسی بیرون از مراکز رأی‌گیری مانده بود، درب مراکز أخذ رأی برای او باز شود و از او نیز رأی‌گیری صورت گیرد‌.
به گزارش باطن به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدحسن صادقی مقدم عضو حقوقدان شورای نگهبان در مراسم گردهمایی عوامل برگزاری انتخابات 1400 که صبح امروز در سالن اجتماعات هتل ارم برگزار شد،طی سخنانی اظهار داشت: آقای نادری امروز بحث لزوم همکاری شورای نگهبان با مجلس در حوزه نظارت بر انتخابات شوراها را مطرح کردند در حالی که شورای نگهبان در حال حاضر عِده و عُده محدودی دارد و توانایی نقش‌آفرینی در این حوزه را ندارد. البته با طرح‌هایی که در دست بررسی است ان شاالله بتوانیم برای انتخابات‌های آتی در این زمینه کمک کنیم.

وی گفت: ما وظیفه دینی داریم که در حوزه انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراها و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، آن‌چه که اراده و خواست مردم است با صحت و سلامت و در نهایت سرعت تجمیع کنیم و به نمایش گذاشته و تحویل خود آن‌ها بدهیم. در این مسیر هرگز هیچ‌کس نباید حاضر شود که آخرت خود را برای دنیای دیگران هزینه کند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: به هرحال تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا این بوده که برای تحقق همزمان افزایش سطح مشارکت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ساعت أخذ رأی از ساعت 7 صبح روز 28 خرداد تا 2 بامداد روز بعد باشد که این شرایط ایجاب می‌کند که عوامل نظارتی و اجرایی پیش از ساعت 7 صبح بر سر صندوق‌ها حاضر شوند که این موضوع کمی دشوار است. اما با این حال شورای نگهبان برای همراهی با این ایده و افزایش مشارکت با شروع أخذ رأی در ساعت 7 صبح موافقت کرد.

وی افزود: اما نکته‌ای که اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است بر اساس قانون، 24 ساعت قبل از شروع فرآیند انتخابات تبلیغات باید پایان بپذیرد. بر این اساس پایان قانونی زمان تبلیغات نیز باید 7 صبح روز قبل باشد. از سوی دیگر با توجه به تجربه‌ انتخابات‌های قبلی معمولا در ساعات پایانی روز انتخابات بعضا تخلفات انتخابات رخ می‌دهد. بنابراین تاکید ما این است که فرآیند برگزاری انتخابات از 7 صبح تا 12 شب باشد. البته اگر بعد از این ساعت کسی بیرون از مراکز رأی‌گیری مانده بود، درب مراکز أخذ رأی برای او باز شود و از او نیز رأی‌گیری صورت گیرد‌.

صادقی‌مقدم اضافه کرد: از مردم می‌خواهیم که در همان ساعات اولیه پای صندوق‌های رأی حاضر شوند و کار را تمام کنند و با حضورشان میزان مشارکت را بالا ببرند و شکست دیگری را برای دشمن رقم بزنند. رأی دادن، ادامه راه مدافعان حرم است.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان با بیان اینکه دشمن به دنبال اختلاف افکنی در میان افراد و گروه‌ها و جریان‌هاست، گفت: باید با حضور پای صندوق‌های رأی و ایجاد وفاق، همراهی و همدلی اجازه ندهیم دشمنان به خانه‌های ما نفوذ پیدا کند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود