سکه ثابت ماند، دلار صعودی شد
واکنش بازار ارز به ادامه دار شدن مذاکرات وین

در بین فعالان بازار خبرهایی رد و بدل می‌شود مبنی بر اینکه آمریکا تا قبل از تعیین شدن نتیجه انتخابات ایران از توافق جدی پرهیز خواهد کرد، قیمت دلار تحت تاثیر این اخبار به محدوده نوسان قبلی بازگشت.

دلار امروز کار خود را با رشد 230 تومانی نسبت به روز گذشته آغاز کرد و روی 23 هزار و 870 تومان قرار گرفت.قیمت دلار آمریکا روز گذشته زیر مرز 23 هزار و 800 تومان نوسان می‌کرد و در ساعات انتهایی معاملات روی 23 هزار و 640 تومان قرار گرفته بود.

قیمت دلار امروز به محدوده نوسان قبلی برگشت و بین 23 هزار و 800 تومان و 24 هزار و 200 تومان قرار گرفت. به نظر تحلیل‌گران مرزهای 23 هزار و 800 تومان و 24 هزار و 200 تومان مرزهای مهم پایینی و بالایی دلار در هفته‌های اخیر بودند.

به هر روی قیمت دلار در ادامه افزایش یافت و در پایان معاملات نیمه اول روز روی 23 هزار و 980 تومان ایستاد.

ادامه‌دار شدن مذاکرات و واکنش بازار ارز

اخبار مورد توجه فعالان بازار حاکی از آن است که به نتیجه رسیدن مذاکرات نیاز به زمان دارد. عراقچی، رئیس تیم مذاکراه کننده ایران احتمال نمی‌دهد که در هفته جاری جمع‌بندی نهایی در وین محقق شود، وی می‌گوید “بدون رسیدن به خواسته‌های، اصلی توافق نخواهیم کرد”.

طرف‌های غربی نیز می‌گویند چند هفته برای رسیدن به مذاکرات وقت نیاز است. بر این اساس اگر افت روز گذشته قیمت دلار و از دست رفتن مرز 23 هزار و 800 تومانی را تحت تاثیر خبر شروع دور جدید مذاکرات بدانیم، بازگشت آن به محدوده نوسان قبلی را می‌توان با اخبار مربوط به ادامه‌دار شدن مذاکرات مرتبط دانست.

البته احتمال دارد بخش عمده نوسان‌های اخیر تحت تاثیر استفاده نوسان‌گیران از اخبار و جوسازی‌ ایشان اتفاق افتاده باشد.

آیا نتیجه مذاکرات قبل از انتخابات مشخص می‌شود؟

اخیرا خبرهایی توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده، مبنی بر اینکه توصیه‌هایی به طرف آمریکایی شده است تا مذاکرات را به بعد از انتخابات ایران موکول کنند تا تکلیف روشن باشد، تحلیل‌گران معتقدند آمریکایی‌ها این توصیه را جدی گرفتند و از هرگونه توافق مهم تا قبل از تعیین نتایج انتخابات پرهیز خواهند کرد.

در  نتیجه این دیدگاه که مذاکرات به احتمال زیاد قبل از انتخابات به نتیجه نمی‌رسد در حال تقویت شدن است. با وجود این دیدگاه بازگشت دلار به محدوده قبلی و ادامه رفتار نوسان کم‌دامنه تا تعیین مسیر قطعی مذاکرات قابل درک است. در این صورت حداقل آمریکایی‌ها تاثیرپذیری مذاکرات از نتایج انتخابات را در نظر می‌گیرند و روند حرکت بازار با نتیجه انتخابات در هم تنیده شده است.

1370150565

پایین بودن تقاضا و نوسان کم در بازار سکه

سکه نیز در روز تعطیلی بازارهای جهانی کار خود را با روند صعودی شروع کرد. سکه عصر روز گذشته روی 10 میلیون و 480 هزار تومان قرار گرفته و مرز 10 میلیون و 500 هزار تومان را از دست داده بود.

اما سکه امامی امروز کار خود را با قیمت 10 میلیون و 650 هزار تومان آغاز کرد. دلار آمریکا در ساعت 11 و 50 دقیقه صبح به وقت ایران روی 23 هزار و 960 تومان قرار داشت و به 24 هزار تومان نزدیک شده بود.

با احتساب قیمت 1878 دلار برای طلای جهانی اندازه حباب سکه 0.53 درصد محاسبه می‌شد. نکته قابل توجه در بازار سکه ثابت بودن قیمت در طول معاملات صبح بود. در حالی که دلار در طول معاملات صبح به طور کلی مسیر صعودی را دنبال کرد و به 24 هزار تومان نزدیک شد، قیمت سکه تا ظهر امروز ثابت بود و روی 10 میلیون و 650 هزار تومان قرار داشت.

البته سکه در ساعت 13 امروز  روی 10 میلیون و 700 هزار تومان قرار گرفت. احتمالا ثبات سکه در طول معاملات صبح با پایین بودن سطح تقاضا در این بازار ارتباط داشت.

در هفته‌های اخیر نیز رفتار قیمتی سکه حاکی از آن بود که نسبت به دلار واکنش‌های قیمتی احساسی کمتری نشان می‌دهد و در انتظار تعیین شدن مسیر قطعی مذاکرات و به تبع آن دلار است و البته از طلای جهانی نیز تاثیر می‌گیرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود