بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه های خارجی؛
المیادین: روند انتخابات به خوبی پیش می رود

رسانه های خارجی به پوشش انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداختند و به حضور مقام معظم رهبری در پای صندوق رای گیری در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.

رسانه های خارجی همزمان با شروع «سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری»، «ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا»، «انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» و «انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» به بازتاب این رویداد پرداختند. این رسانه ها به ویژه به مشارکت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.

خبرنگار المیادین از ایران گزارش داد: ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری رای خود را به صندوق انداخت. مردم کرمان آرای خود را در نزدیکی مزار شهید قاسم سلیمانی به صندوق انداختند.صف هایی از رای دهندگان مقابل مراکز رای گیری در کرمان وجود دارد.

خبرنگار المیادین در ادامه اعلام کرد: هرچه به ساعات وسط روز نزدیک می شویم، استقبال از رای گیری افزایش می یابد. روند انتخابات به خوبی پیش می رود و مشکلی تا این لحظه بروز نکرده است. ۶ هزار مرکز رای گیری در تهران و حومه آن وجود دارد.

المیادین به نقل از یک مسئول در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی، گزارش داد: با وجود تبلیغات رسانه های بیگانه، فضا بسیار خوب است.

خبرنگار المیادین همچنین از مشارکت گسترده رای دهندگان در تهران هم خبر داد.

شبکه العربیه سعودی گزارش داد: از صبح امروز انتخابات برای انتخاب رئیس جمهور ایران در حالی شروع شده است که به احتمال زیاد ابراهیم رئیسی انتخاب می شود. ابراهیم رئیسی ۶۰ ساله که ریاست قوه قضاییه را از سال ۲۰۱۹ برعهده دارد با سه نامزد دیگر رقابت می کند و بیشترین شانس را برای پیروزی در این انتخابات دارد.

 

العربیه مدعی شد: انتظار می رود که میزان مشارکت پایین باشد.

شبکه المسیره یمن  هم به پوشش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداخت و گزارش داد: نظرسنجی ها حاکی از پیروزی ابراهیم رئیسی در این انتخابات است.

 

خبرگزاری سوریه(سانا)، هم به پوشش انتخابات ایران و فرمایشات مقام معظم رهبری پرداخت و نوشت: ایرانی ها از صبح امروز در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوقهای رای رفته اند.

شبکه روسیاالیوم هم در گزارشی با اشاره به شروع انتخابات در ایران و درخواست رهبر معظم انقلاب برای مشارکت گسترده در این انتخابات، اعلام کرد: از صبح امروز دهها هزار نفر در سراسر ایران با شروع رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پای صندوق های رای رفته اند. این رای گیری از ساعت هفت صبح امروز جمعه تا نیمه شب به وقت محلی در ۶۶ هزار و ۸۰۰ حوزه رای گیری در سراسر استانهای ایران، ادامه خواهد داشت. بر اساس نظرسنجی ها احتمال می رود که ابراهیم رئیسی در این انتخابات پیروز شود.

القدس العربی گزارش داد: مراکز رای گیری در ایران گشوده شد و آیت الله خامنه ای خواستار مشارکت قوی در انتخابات شدند.

این رسانه به پیش داوری درباره نتایج هم پرداخت و احتمالاتی را مطرح کرد.

خبرگزاری فرانسه با بازتاب آغاز رای گیری گزارش داد که صبح امروز جمعه و با آغاز انتخابات، حضرت آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی آرای خودشان را به صندوق انداختند.

فرانس پرس اضافه کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین دقایق آغاز رای گیری در حسینیه امام خمینی (ره) حضور یافتند و آرای خودشان را به صندوق انداختند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: بنابر اعلام دولت ایران، مراکز رأی گیری ساعت ۱۲ شب بسته می شوند، اما رای گیری می تواند دو ساعت تمدید شود.

الاهرام مصر نوشت: آیت الله خامنه ای رای خود را با باز شدن مراکز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران به صندوق انداختند.

شبکه الجزیره در گزارشی درباره شروع رای گیری انتخابات ریاست جمهوری در ایران گزارش داد: درهای مراکز رای گیری به روی رای دهندگان ایرانی برای انتخاب رئیس جمهور جدید این کشور تا جانشین حسن روحانی شود، گشوده شد.

گزارش الجزیره از شروع انتخابات در ایران

خبرنگار الجزیره اعلام کرد: صبح امروز مراکز رای گیری به روی رای دهندگان باز شد و رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد.

این رسانه قطری در ادامه با اشاره به حضور مقام معظم رهبری در اولین دقایق آغاز رای گیری در پای صندوق رای گیری، گزارش داد: آیت الله خامنه ای رهبر ایران رای خود را با باز شدن مرکز رای گیری در حسینه امام خمینی در تهران به صندوق انداختند.

 

الجزیره گزارش داد: این انتخابات تا نیمه شب به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

این شبکه در ادامه سخنان مقام معظم رهبری را پوشش داد که خواستار مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

این رسانه در ادامه آورده است: پس از انصراف سه نامزد از انتخابات، چهار نامزد شامل ابراهیم رئیسی، عبدالناصر همتی، محسن رضایی و قاضی زاده هاشمی با یکدیگر رقابت می کنند.

الجزیره گزارش داد: ایران روز گذشته پس از انتهای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری شاهد سکوت انتخاباتی بود.

شبکه المیادین هم گزارش داد: مراکز رای گیری به روی رای دهندگان ایرانی برای انتخابات رئیس جمهوری جدید این کشور از میان چهار نامزد گشوده شد. مراکز رای گیری ساعت هفت صبح به وقت محلی امروز جمعه به روی رای دهندگان باز شدند تا بیش از ۵۹ میلیون ایرانی واجد شرایط رای دادن در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

 

این رسانه در ادامه به پوشش فرمایشات مقام معظم رهبری و حضور ایشان در پای صندوق رای گیری در اولین دقایق رای گیری پرداخت.

 

العربی الجدید هم گزارش داد: مراکز رای گیری انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری ایران به روی رای دهندگان باز شدند.

این رسانه در ادامه اعلام کرد: در این انتخابات چهار نامزد با یکدیگر رقابت می کنند که سه نامزد از اصولگرایان شامل ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه ایران، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و امیر حسین قاضی زاده هاشمی نماینده پارلمان و یک نامزد از اصلاح طلبان یعنی عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی است. ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ ایرانی واجد شرایط رای دادن در این انتخابات هستند.

العربی الجدید در ادامه به حضور مقام معظم رهبری در اولین دقایق آغاز رای گیری اشاره کرد.

این رسانه گزارش داد: در کنار سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، هم امروز جمعه در ایران برگزار می شود.

العربی الجدید همچنین اعلام کرد: مقامات ایران، تدابیر بهداشتی لازم را با توجه به شرایط کرونایی اتخاذ کرده اند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود