گزارش کامل باطن از ماراتن انتخاب هشتمین رئیس جمهور
«28 خرداد» با مشارکت بالای مردم جشن ملی شد

فرآیند انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، شوراهای شهر و روستا و میاندوره‌ای مجلس و مجلس خبرگان رهبری در ۶۷ هزار شعبه در سراسر ایران با دستور وزیر کشور آغاز شد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری صبح امروز (جمعه – ۲۸ خرداد) با دستور وزیر کشور به استانداران و فرمانداران در سراسر کشور آغاز شد.

بر اساس این گزارش، حدود ۶۶ هزار و ۸۰۰ شعبه اخذ رأی برای انتخابات ریاست‌جمهوری و حدود ۷۵ هزار شعبه برای انتخابات شوراهای شهر و روستا، آرا مردم را در سراسر کشور اخذ می‌کنند.

تعداد واجدین شرایط که طبق قانون می‌توانند رأی دهند، ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر است که از این تعداد ۲۹ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۸ نفر آقایان و ۲۹ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۲۶۹ نفر بانوان هستند.

به گفته یک عضو حقوقدان شورای نگهبان، در انتخابات امروز (۲۸ خرداد) ۲۵۰ هزار ناظر شورای نگهبان نیز بر روند انتخابات نظارت می‌کنند.

بر اساس اطلاعیه شماره ۲۰ ستاد انتخابات کشور، همه شعب اخذ رأی انتخابات در سراسر کشور با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب ستاد ملی  کرونا آماده اخذ رأی از هموطنان هستند.

همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی برای رأی دادن، ضروری است و رأی دهندگان هنگام مراجعه به شعب، خودکار شخصی و ماسک به همراه داشته باشند.

در خارج از مرزهای ایران نیز، نمایندگی‌ها و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی در ۱۳۳ کشور، آرا ایرانیان مقیم را از طرق ۲۳۴ صندوق رأی اخذ خواهند کرد. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، در سه کشور کانادا، سنگاپور و یمن انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار نخواهد شد.

۱۹:۴۳ شکایت‌هایی درباره کمبود تعرفه‌ها واصل شده است / پیگیری می‌کنیم

سخنگوی شورای نگهبان درباره تخلفات انتخاباتی، گفت: تخلفات مربوط به صبح بود و الان هم درباره تبلیغات و کمبود تعرفه شکایت‌هایی واصل شده است که پیگیری می‌شود و جای نگرانی نیست.

کدخدایی درباره سامانه مردم ناظر و شکایاتی که در این سامانه واصل شده است، گفت: مواردی که نیاز فوری بود، رسیدگی شد، تذکر دادیم و برطرف شد. مسئله خاصی که الآن قابل توجه باشد، وجود ندارد و بررسی بیشتری را می‌طلبد و بعداً در این باره صحبت خواهم کرد.

۱۹:۲۳ انتخابات تا ساعت ۲۱ تمدید شد

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۲۷ خود اعلام کرد: نظر به حضور هموطنان عزیز برای شرکت در انتخابات سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری و موافقت وزیر کشور، اخذ رأی برای انتخابات مذکور به مدت دو ساعت دیگر یعنی تا ساعت ۲۱ تمدید شد.

۱۹:۱۲ رصدهای ما نشان می‌دهد که میزان مشارکت خوب بوده است

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور عصر امروز (جمعه) با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تا به حال که ما رصد می‌کردیم مشارکت خوب بوده است و ان‌شاءالله ساعات باقی مانده بهتر باشد. میزان مشارکت در مقایسه با دوره‌های قبل را باید از دست اندرکارانی که آمار در اختیار دارند، پرسید.

۱۸:۴۷ آرای نامزدهایی که خرید و فروش رأی کنند، باطل می‌شود

احمد نادری، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای تهران در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: گزارش‌هایی به ما رسیده است که در برخی شهرستان‌های استان تهران خرید و فروش رأی صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: کسانی که خرید و فروش رأی می‌کنند، مستحضر باشند، اگر برای هیئت نظارت بر انتخابات شوراها روشن و ثابت شود که خرید و فروش رأی انجام شده است، آرای نامزدها در همان شوراها و صندوق‌هایی که خرید و فروش رأی صورت گرفته است، توسط هیئت نظارت باطل خواهد شد.

۱۸:۳۵  ۳ عضو شورای نگهبان از ستاد انتخابات کشور بازدید کردند

آیت‌الله سید محمدرضا مدرسی یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان، فضل الله موسوی و هادی طحان نظیف از اعضای حقوقدان شورای نگهبان از ستاد مرکزی انتخابات وزارت کشور بازدید و با عبدالرضا رحمانی فضلی دیدار کردند.

۱۷:۴۴ آیت‌الله جنتی: رأی گیری انتخابات شوراها در برخی حوزه‌ها با تعرفه کاغذی انجام شود

آیت‌الله احمد جنتی در نامه‌ای به عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور خواست تا به منظور رعایت حقوق مردم، رأی‌گیری در انتخابات شوراها در برخی از حوزه‌ها از طریق تعرفه کاغذی انجام پذیرد.

۱۷:۳۶ خلق حماسه اهل سنت مرزنشین خراسان جنوبی / مشارکتی از جنس همدلی

اهل سنت خراسان‌جنوبی از همان ساعات اولیه شروع اخذ رأی پای صندوق‌ها حاضر شدند و چون همیشه حماسه آفریدند.

۱۷:۳۰ مشارکت گسترده ایرانی‌های مقیم لبنان در انتخابات / ‏‬ شکست تبلیغات دشمن

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت با اشاره به حضور گسترده ایرانیان مقیم لبنان در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: علیرغم تبلیغات کشورهای متخاصم، شاهد حضور پررنگ مردم ایران در انتخابات هستیم.

۱۷:۲۹ رسیدگی به گزارش تخلف در درج نام داوطلبان انصرافی

از زمان آغاز رسمی فرآیند رأی گیری تا ساعت ۱۶:۰۰ روز جمعه ۲۸ خرداد، ۴۹۷۴ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که از این میان تعداد ۲۵۳۶ شکایت از عوامل اجرایی گزارش شده که توسط کارشناسان ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات پیگیری و دنبال شده است.

شکایت از تاخیر در آغاز فرآیند رأی گیری، کُندی عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی احراز هویت، درج نام داوطلبان انصرافی ریاست جمهوری در آگهی‌های شعب اخذ رأی، پرسش عوامل اجرایی از مردم در خصوص اینکه قصد شرکت در کدام انتخابات را دارند، عدم ارسال صندوق سیار به برخی مراکز بیمارستانی و روستاها، از عمده‌ترین شکایات و گزارش‌های ثبت شده در سامانه مردم ناظر است.

۱۷:۲۹ زالی: پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رأی رعایت شده است

فرمانده مقابله با کرونا در تهران گفت: گزارش‌های واصله به ستاد مقابله با کرونای تهران، حکایت از رعایت حداکثری پروتکل‌ها در شعب اخذ رأی دارد.

 ۱۷:2۵ دریافت ۴۹۷۴ گزارش تخلف انتخاباتی/ رسیدگی به گزارش تخلف در درج نام داوطلبان انصرافی

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۶:۰۰ روز جمعه ۲۸ خرداد، ۴۹۷۴ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که از این میان تعداد ۲۵۳۶ شکایت از عوامل اجرایی گزارش شده که توسط کارشناسان ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات پیگیری و دنبال شده است.

 رهبر انقلاب: مردم بیایند، تشخیص دهند، انتخاب کنند و رأی دهند

شکایت از تاخیر در آغاز فرآیند رأی گیری، کُندی عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی احراز هویت، درج نام داوطلبان انصرافی ریاست جمهوری در آگهی‌های شعب اخذ رأی، پرسش عوامل اجرایی از مردم در خصوص اینکه قصد شرکت در کدام انتخابات را دارند، عدم ارسال صندوق سیار به برخی مراکز بیمارستانی و روستاها، از عمده‌ترین شکایات و گزارش‌های ثبت شده در سامانه مردم ناظر است.

۱۷:۲۰ اطلاعیه شماره ۲۶ ستاد انتخابات کشور صادر شد
زمان اخذ رای در سراسر کشور به مدت دو ساعت دیگر، یعنی تا ساعت ۱۹ تمدید گردید.

نظر به استقبال عموم مردم برای شرکت در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میاندوره ای مجلس شورای اسلامی و میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری و موافقت وزیر کشور، اخذ رای برای انتخابات های مذکور در سراسر کشور به مدت دو ساعت دیگر، یعنی تا ساعت ۱۹ تمدید گردید.

۱۶:۵۱ افراد فاقد سواد با همراه مورد اعتماد، به شعب اخذ رأی مراجعه کنند

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای شماره ۲۵ خود اعلام کرد: به اطلاع آن دسته از رای دهندگان عزیزی که از نعمت سواد محرومند و یا به دلیل نقص عضو قادر به نوشتن رأی خود نیستند می‌رساند که برای شرکت در انتخابات و دادن رأی می‌توانند به همراه شخصی باسواد از افراد خانواده و یا فردی مورد اعتماد، به شعب اخذ رأی مراجعه نمایند.

۱۶:۳۷ سفیر چین: رای‌گیری در چین به پایان رسید

سفیر ایران در چین اعلام کرد که رای‌گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در شهرهای مختلف چین به اتمام رسید.

۱۶:۳۲ هیچ شخص یا مجموعه‌ای حق نظارت بر امر انتخابات را ندارد

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد: از آنجا که نظارت بر انتخابات صرفاً بر عهده شورای نگهبان می‌باشد، لذا هیچ شخص یا مجموعه‌ای تحت عنوان نظارت و یا هر عنوان دیگر حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت.

۱۶:۳۲ اطلاعیه شماره ۱۲ شورای نگهبان: هیچ شخص یا مجموعه‌ای حق نظارت بر امر انتخابات را ندارد

اطلاعیه شماره ۱۲ هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری منتشر شد.

در این اطلاعیه آمده است: «به اطلاع می‌رساند از آنجا که نظارت بر انتخابات صرفاً بر عهده شورای نگهبان می‌باشد، لذا هیچ شخص یا مجموعه‌ای تحت عنوان نظارت و یا هر عنوان دیگر حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت.»

۱۶:۱۴ ثبت بیش از ۴ هزار گزارش تخلف انتخاباتی در سامانه «مردم ناظر»

از زمان آغاز رسمی فرآیند رأی گیری تا ساعت ۱۴:۰۰ روز جمعه ۲۸ خرداد، ۴۱۳۳ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که توسط کارشناسان ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات پیگیری و دنبال شده است.

۱۵:۵۰: هیچ اخلالی در فرآیند رأی‌گیری نداریم

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: مشکلات به وجود آمده در ابتدای فرایند رأی‌گیری به سرعت برطرف شد و در حال حاضر هیچ‌گونه اخلالی وجود ندارد.

۱۵:۴۳ شرط شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ۲۴ اعلام کرد: در انتخابات میان‌دوره ای مجلس شورای اسلامی کسانی حق رأی دارند که در انتخابات قبلی آن دوره در همان حوزه رأی داده‌اند و یا در هیچیک از حوزه‌های انتخابیه شرکت نکرده و رأی نداده باشند. همچنین کلیه هموطنان عزیز استان‌های تهران، قم، خراسان رضوی و مازندران می‌توانند در انتخابات دومین میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شرکت کرده و به نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود رای دهند.

۱۵:۴۷ انتقاد نمایندگان نامزدهای انتخابات از عملکرد مسئولان اجرایی

نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری از عملکرد مسئولان اجرایی در این انتخابات گلایه کردند.

۱۵:۰۶ طبق آمار وزارت کشور، میزان مشارکت بالایی در انتخابات خواهیم داشت

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: آماری که ۲۰ دقیقه پیش از میزان مشارکت دیدم و هر لحظه هم به آن اضافه می‌شد، نشان می‌داد که میزان مشارکت خوبی را در این دوره از انتخابات شاهد خواهیم بود.

وی افزود: فکر می‌کنم اگر کسی با صندوق رأی قهر کند، در واقع با اقتدار، عزت و پیشرفت کشورش قهر و دشمن را شاد کرده است.

درویشیان گفت: اگر رأی تأثیر نداشت، دشمنان در رسانه‌هایشان تبلیغ نمی‌کردند که رأی ندهید. یک رأی هم یک رأی است؛ در واقع آرا مردم جمع و تبدیل به میلیون‌ها رأی خواهد شد، بنابراین حتماً در سرنوشت مردم تأثیر خواهد گذاشت.

۱۴:۳۷ مداحان و سخنرانان مذهبی رأی خود را به صندوق انداختند

همزمان با برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری امروز ۲۸ خردادماه، مداحان و سخنرانان مذهبی کشور با حضور در حوزه‌های اخذ رأی، آرا خود را به صندوق انداختند.

۱۴:۲۴ گزارش سامانه «مردم ناظر»؛ ۲۰۰۰ گزارش مردمی تا ساعت ۱۰ صبح دریافت شد

به منظور ارتقای سلامت انتخابات و افزایش مشارکت مردمی در نظارت بیشتر و دقیق‌تر بر فرآیند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان سامانه گزارش‌های مردمی تخلفات انتخاباتی به نام «مردم ناظر» را راه اندازی کرده است که اولین گزارش از جزئیات گزارش‌های دریافتی از طریق سامانه «مردم ناظر» به شرح زیر به اطلاع ملت شریف ایران می‌رسد:

از زمان آغاز رسمی فرآیند رأی گیری تا ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۲۰۰۰ گزارش مردمی، در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که بیشترین شکایات از تأخیر در آغاز فرآیند رأی دهی و کندی عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی احراز هویت بوده است.

این گزارش‌ها بلافاصله پس از ثبت در سامانه توسط کارشناسان جهت پیگیری و بررسی بیشتر ارجاع شد و برخی نارسایی‌های ساعات اولیه رأی گیری با تلاش عوامل اجرایی و نظارتی برطرف شد.

۱۴:۱۲  ره‌پیک در جمع خبرنگاران: گزارش‌های محدودی درباره تأمین تعرفه‌ها آمده است

سیامک ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان ظهر امروز (جمعه) در جمع خبرنگاران، گفت: تعداد تعرفه‌ها و مقداری که چاپ و در استان‌ها توزیع شده، بیش از ۱۰۰ درصد است. این به این معناست که اگر صد درصد واجدین شرایط هم در انتخابات شرکت کنند، بیش از آن هم تعرفه وجود دارد و بنابراین در زمینه میزان تعرفه مشکلی وجود ندارد.

۱۳:۴۷ اطلاعیه شماره ۲۳ ستاد انتخابات کشور؛ برای اخذ رأی هیچ مدرک دیگری به جز شناسنامه قابل قبول نیست

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ۲۳ خود اعلام کرد: اخذ رأی در کلیه شعب ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه و شماره ملی توسط شخص رأی دهنده امکان پذیر است و هیچ مدرک دیگری به جز شناسنامه قابل قبول نیست.

۱۳:۳۴ نیلچی: در صورت اختلال، رأی گیری دستی انجام می‌دهیم

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: استقبال تاکنون بسیار خوب بوده است اما در روند اجرایی و کارکرد دستگاه‌ها، معطلی مردم به خصوص در ساعت اولیه صبح به وجود آمد.

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: اگر دستگاهی به هر دلیلی از رده خارج و دچار اختلال شد، بلافاصله با سازوکار پیش بینی شده به شکل دستی اخذ رأی ادامه پیدا خواهد کرد.

۱۳:۱۴  کدخدایی بیش از ۳ هزار گزارش دریافت کرده‌ایم

سخنگوی شورای نگهبان گفت: از طریق سامانه «مردم ناظر» بیش از سه هزار گزارش دریافت کردیم و عمده آنها مربوط به تأخیر در شروع اخذ رأی گیری است که آن هم مربوط به دستگاه‌های احراز هویت بوده که در حال حاضر مشکل حل شده است.

۱۳:۰۴ حضور نمایندگان نامزدها در ستاد نظارت بر انتخابات شورای نگهبان

نمایندگان نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، ظهر امروز در ستاد نظارت بر انتخابات شورای نگهبان حضور یافتند و از نزدیک در جریان مسائل انتخابات قرار گرفتند.

۱۳:۰۳  رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ستاد انتخابات بازدید کرد

حجت‌الاسلام حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ستاد انتخابات کشور واقع در وزارت کشور بازدید کرد.

۱۲:۴۲ عراقچی رأی خود را در وین به صندوق انداخت

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده کشورمان که در وین به سر می‌برد، با حضور در شعبه اخذ رای مستقر در سفارت جمهوری اسلامی ایران، رای خود را برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به صندوق انداخت.

۱۲:۲۹ جلیلی رای خود را به صندوق انداخت

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، آرای خود در انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا، میان دوره‌ای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را به صندوق مستقر در مسجد فاطمیه محله خزانه بخارایی انداخت.

۱۲:۰۲ رئیس ستاد انتخابات کشور: رأی‌گیری در یک درصد شعب کشور به صورت آفلاین انجام شد

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: صبح امروز با دستور وزیر کشور حدود یک درصد از مجموعه شعب کشور، به سرعت از حالت آنلاین به سمت آفلاین رفت.

 رهبر انقلاب: مردم بیایند، تشخیص دهند، انتخاب کنند و رأی دهند

۱۱:۴۹ مهرعلیزاده مردم با حضورشان در انتخابات، جمهوریت نظام را حفظ کنند

نامزد مستعفی انتخابات ریاست جمهوری گفت: به مردم توصیه می‌کنم با حضورشان در انتخابات، جمهوریت نظام جمهوری اسلامی را حفظ و از حق قانونی خود برای نجات کشور استفاده کنند.

 رهبر انقلاب: مردم بیایند، تشخیص دهند، انتخاب کنند و رأی دهند

۱۱:۴۹ حضور اقلیت‌های دینی شهر ارومیه در پای صندوق‌های اخذ رای

حضور پرشور اقلیت‌های دینی و مذهبی در پای صندوق‌های رأی جلوه زیبایی از حماسه حضور را خلق کرده است.

۱۱:۳۷ کُندی‌های آغاز رای‌گیری برطرف شده است

علی القاصی مهر دادستان تهران گفت: از شروع انتخابات تاکنون هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر وجود مشکل و یا اخلال در بحث روند برگزاری انتخابات گزارش نشده است و انتخابات در صحت و سلامت کامل در حال برگزاری است.

دادستان تهران افزود: فقط هنگام شروع رأی گیری یک مقدار کندی سیستم‌ها گزارش شده بود که آن نیز برطرف شده است.

۱۱:۲۱ شعب، دستورالعمل‌های فوری وزارت کشور را از صدا و سیما دریافت کنند

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ۲۲ خود از اعضای شعب اخذ رأی خواست حتماً در شعبه اخذ رأی یک دستگاه رادیو یا تلویزیون روشن در دسترس داشته باشند تا دستورالعمل‌های فوری ستاد انتخابات کشور را که از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابلاغ می‌گردد مورد عمل قرار دهند.

 

۱۱:۰۸ «محسن رضایی» رای خود را به صندوق انداخت

«محسن رضایی» نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح جمعه در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) رأی خود را به صندوق انداخت.

 

۱۰:۴۶ اعتراض رسمی ستاد رئیسی به اخلال در برگزاری انتخابات

ستاد سید ابراهیم رئیسی طی نامه‌ای شکایت خود را مبنی بر اخلال در برگزاری انتخابات در برخی از شعب به رئیس کمیسیون تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد.

۱۰:۴۴ راه‌های ارتباط مردم با شورای نگهبان برای گزارش تخلفات اعلام شد

شورای نگهبان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با احترام و تبریک دهه مبارک کرامت، در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور و انتخابات میان دوره‌ای مجلس در استان‌های تهران، مرکزی، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، گیلان و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در استان‌های تهران، مشهد، قم، مازندران، هیئت مرکزی نظارت آمادگی دارد تخلفات و شکایات مربوط به همه فرآیند انتخابات را به صورت مستقیم از طرق ذیل دریافت نماید:

شماره تلفن: متصل به شبکه‌های اجتماعی ۰۹۳۶۳۲۳۳۸۳۹

شماره تلفن ثابت: ۰۲۱۶۴۳۶۳۶۳۶

شماره فکس :۰۲۱۶۴۳۶۳۴۳۱

 

۱۰:۴۳ آیت الله سبحانی رای خود را به صندوق انداخت

آیت الله جعفر سبحانی، صبح جمعه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

۱۰:۴۲ عبدالناصر همتی در حسینیه ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت

عبدالناصر همتی صبح امروز (جمعه) با حضور در شعبه اخذ رأی مستقر در حسینیه ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت.

۱۰:۳۵ ظریف در آنتالیا رأی خود را به صندوق انداخت

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز (جمعه) با حضور در شعبه اخذ رأی آنتالیا رأی خود را به صندوق اخذ رای مستقر در این شهر انداخت.

وی برای شرکت در نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا در ترکیه حضور دارد.

۱۰:۲۹ آیت‌الله جنتی از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کرد

آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پس از انداختن رای خود به صندوق، با حضور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و دومین میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از فرایند کار این ستاد بازدید کرد.

۱۰:۱۹ آیت الله مکارم شیرازی رای خود را به صندوق انداخت

آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید، صبح جمعه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

۱۰:۱۹ قالیباف: مدیریت جهادی می‌تواند ثبات اقتصادی را به کشور بازگرداند

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، رأی خود در انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را در صندوق آرای مستقر در مسجد ابوذر انداخت.

وی در جمع خبرنگاران گفت: دولت آینده با همکاری دو قوه دیگر باید به گونه‌ای تلاش کند که رضایت مردم با اولویت حل مشکلات اقتصادی تأمین شود.

۱۰:۱۰ آیت الله نوری همدانی رای خود را به صندوق انداخت

آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید، صبح جمعه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

مرجع تقلید شیعیان گفت: این انتخابات پروبال نظام و بازوی نظام است؛ از این جهت واجب است برای حفظ نظام، این پروبال و این بازو مورد توجه و تقویت قرار گیرد و همه مردم و همه ما، پیر و جوان و زن و مرد موظفیم در صحنه باشیم و در انتخابات شرکت کنیم.

۱۰:۰۳ ستاد انتخابات کشور: تمامی شعب آماده اخذ رأی از واجدین شرایط است

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه‌ای ای شماره ۲۱، اعلام کرد: تمامی شعب آماده اخذ رأی از کلیه واجدین شرایط، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا می‌باشد.

در این بیانیه تاکید شده است: همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی، ماسک، خودکار شخصی و نیز رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هنگام مراجعه به شعب اخذ رای ضروری است.

۰۹:۵۹ لاریجانی: انتخابات یک سرمایه ملی است / همه باید به مصلحت کشور فکر کنیم

علی لاریجانی صبح امروز با حضور در استانداری مازندران رأی خود را به صندوق انداخت و پس از آن در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه حضور مردم در انتخابات باید محقق شود، درباره عملکرد دولت‌ها و حکومت گفت: مسئله خدمات دولت‌ها بی تأثیر نیست و بخش‌های مختلف می‌توانند در مشارکت تأثیر داشته باشند از این رو رسانه‌ها می‌توانند نقش ایجابی در گفتن حقایق و نگاه مثبت و سازنده داشته باشند.

وی افزود: امیدوارم حضور مردم خوب باشد زیرا در حل مشکلات تأثیرگذار است و معنای مهم انتخابات مشارکت سیاسی است و عدالت در صحنه سیاسی بهتر محقق می‌شود.

لاریجانی درباره قهر برخی افراد و شخصیت‌های سیاسی گفت: قهر کردن راه حل مناسبی نیست زیرا مسئله مربوط به درون و خودمان است و نباید قهر کرد.

۰۹:۵۷ قاضی زاده هاشمی در مشهد: امیدوارم سختی‌های مردم به پایان برسد / مشارکت چشمگیر است

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، صبح امروز برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا وارد شعبه ۵۶۳ مشهد واقع در حرم مطهر رضوی شد.

وی در رابطه با برنامه‌های خود در صورت انتخاب، اظهار کرد: ۲۱۳ پروژه تعریف کردیم که هدف آنها کاهش تورم، بهبود وضعیت معیشت و رفع مشکلات است.

این نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: مذاکرات تصمیم نظام است و آن را به نتیجه می‌رسانیم، نتیجه‌ای که حقوق مردم در برجام را احیا کند.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به تأخیر در آغاز رأی‌گیری، گفت: مردم گله‌مند بودند که با تأخیر فرایند رأی‌گیری آغاز شده است، درست نیست که مردم زیر آفتاب بمانند و صف‌ها طولانی ایجاد شود.

وی بیان کرد: امیدوارم وزارت کشور با سرعت و دقت کارش را به موقع انجام دهد که مردم اذیت نشوند، سلامت مردم خیلی مهم هست، با این شور و هیجانی که به وجود آمده و مردم از صبح آمدند، امیدواریم شاهد مشارکت قوی باشیم.

۹:۴۶ روحانی در ستاد انتخابات رأی خود را به صندوق انداخت

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (جمعه ۲۸ خرداد) از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد. روحانی رأی خود برای انتخابات ریاست جمهوری را به صندوق مستقر در ستاد انتخابات کشور انداخت.

۰۹:۳۹ «علیرضا زاکانی» در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق انداخت

علیرضا زاکانی صبح امروز (جمعه) با حضور در شعبه اخذ رأی مستقر در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق انداخت.

۰۹:۲۵ آملی‌لاریجانی: راه حل مشکلات، قهر کردن با صندوق رأی نیست

آیت الله صادق آملی لاریجانی صبح امروز (جمعه) رأی خود را به صندوق ۱۵۹۴ مستقر در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری انداخت.

وی پس از انداختن رأی خود در صندوق در جمع خبرنگاران، گفت: راه حل مشکلات، قهر کردن با صندوق رأی نیست.

وی بیان کرد: ما باید به اشخاصی که مورد نظرمان است، رأی دهیم.

۰۹:۰۲ کدخدایی: مشکلات موجود در روند اخذ رأی حل شده است

سخنگوی شورای نگهبان پس از انداختن رأی خود به صندوق در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:: مشکلات موجود در روند اخذ رأی را دقایقی پیش در ستاد مرکزی پیگیری کردم و الان بسیاری از این مشکلات حل شده است. ستاد مرکزی اگر مشکل دیگری هم وجود داشته باشد، پیگیری خواهد کرد.

۰۸:۵۴ آیت‌الله جنتی رأی خود را به صندوق مستقر در شورای نگهبان انداخت

آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز (جمعه) رأی خود را به صندوق مستقر در هیئت نظارت مرکزی انتخابات واقع در محل شورای نگهبان انداخت.

دبیر شورای نگهبان با حضور در جمع خبرنگاران گفت: سه سفارش دارم، اول مشارکت، دوم مشارکت، سوم مشارکت، امیدوارم مردم مثل همیشه پرشور در صحنه حضور داشته باشند و با حضور مردم، دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: مردم ما متدین و انقلابی هستند و تاکنون در تمام صحنه‌ها حضور داشته‌اند و تا این مردم در صحنه هستند، دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند کند. تا وقتی مردم در صحنه هستند، هیچ ضرری به این کشور وارد نخواهد شد و اجر این حضور را خداوند متعال خواهد داد.

۰۸:۴۶ «سید ابراهیم رئیسی» در مسجد ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت

«سید ابراهیم رئیسی» صبح امروز (جمعه) با حضور در مسجد ارشاد واقع در شهر ری رأی خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری به صندوق انداخت.

۰۸:۳۷ سخنگوی شورای نگهبان از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کرد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کرد.

۰۸:۳۱ شجاعان در گفتگو با مهر: تاخیر در آغاز رأی‌گیری شعب، ربطی به دستگاه‌های احراز هویت ندارد

امیر شجاعان رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در خصوص برخی گزارشات مبنی بر کُندی دستگاه‌های احراز هویت و تاخیر در آغاز فرآیند رأی‌گیری در شعب اخذ رأی گفت: دستگاه‌های احراز هویت به لحاظ فنی هیچ مشکلی ندارند.

شجاعان گفت: اینکه دستگاه‌های احراز هویت دیر به شعب اخذ رأی تحویل داده شدند، به لحاظ رعایت موارد امنیتی یک امر طبیعی است چراکه این دستگاه‌ها باید در نزدیکترین زمان به ساعات آغاز رأی‌گیری تحویل شعب داده شود.

وی افزود: در فرآیند جدید انتخابات، دستگاه‌های احراز هویت زمانی آغاز به کار می‌کنند که نماینده هیئت اجرایی و هیئت نظارت بر انتخابات به صورت همزمان در شعبه اخذ رأی حضور داشته باشند و قفل دستگاه را باز کنند.

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور گفت: دلیل تاخیر در آغاز فرآیند رأی‌گیری در برخی شعب اخذ رأی ارتباطی به دستگاه‌های احراز هویت ندارد و ممکن است نمایندگان هیئت اجرایی و ناظر با تاخیر در شعبه حضور پیدا کرده باشند.

۰۷:۳۶ ستاد هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در شورای نگهبان آغاز به کار کرد

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات صبح امروز در شورای نگهبان آغاز به کار کرد.

ناظران شورای نگهبان (بین ۳ تا ۵ نفر) در شعب اخذ رأی مستقر هستند.

گفتنی است، فرآیند انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای شهر و روستا و میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری صبح امروز (جمعه) با دستور وزیر کشور در حدود ۶۷ هزار شعبه شهری و ۷۵ هزار شعبه روستایی آغاز شد.

 رهبر انقلاب: مردم بیایند، تشخیص دهند، انتخاب کنند و رأی دهند

۷:۲۴ وزیر کشور: باید از آرا مردم صیانت کنیم / بازرسین، اشکالات را اطلاع دهند
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز (جمعه) همزمان با دستور آغاز فرآیند رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای شهر و روستا و دو میان‌دوره از مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امیدواریم خداوند متعال به همه ما توفیق دهد تا بتوانیم امروز به تکلیف خود در امانت‌داری رأی مردم و صیانت از آن و برگزاری انتخابات قانونی و سالم در شرایط بهداشتی، عمل کنیم.

وزیر کشور ادامه داد: ضمن تشکر از همه کسانی که در بیش از ۶۶ هزار شعبه انتخابات ریاست‌جمهوری و بیش از ۷۵ هزار شعبه انتخابات شهر و روستا مستقر هستند، کار را به لطف خداوند آغاز کنند و با استقبال از مردم، در اخذ رأی آنها کوشا باشند و بتوانند در امنیت، سلامت و شرایط کامل انتخابات را انجام دهند.

رحمانی فضلی گفت: امیدوار هستیم همه کسانی که امروز در صحنه همراهی ما هستند اعم از نیروهای امنیتی، انتظامی و نیروهای نظارت، در هماهنگی کامل با یکدیگر مانند انتخابات قبل و ماه‌های قبل کمک کنیم تا انتخابات به خوبی برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: بازرسین عزیز در هر کجا که هستند فرآیند بازرسی را انجام دهند و به سرعت اگر اشکالی در مسیر بود به ما اطلاع دهند. از ناظرین محترم تقاضامند هستیم با دقت نظارت را انجام دهند.

۰۷:۰۰ رهبر انقلاب: مردم بیایند، تشخیص دهند، انتخاب کنند و رأی دهند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری «سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری»، «ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا»، «انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» و «انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه امام خمینی (ره)، رأی خودشان را به صندوق انداختند.

مقام معظم رهبری پس از انداختن رأی‌شان در صندوق سیار ۱۱۰ مستقر در حسینیه امام خمینی (ره) فرمودند: روز انتخابات، روز ملت ایران است، امروز میدان دار و صحنه گردان اصلی مردم هستند. مردم هستند که با حضور در کنار صندوق‌های رأی و با دادن رأی، تکلیف کلی و اساسی کشور را برای سال‌های آینده معین می‌کنند.

ایشان فرمودند: امروز متعلق به مردم است و هر کاری که ملت ایران امروز تا شب انجام دهند، از حضور در کنار صندوق رأی، و دادن رأی این سازنده آینده آنهاست. تعیین کننده سرنوشت چند ساله آنهاست.

رهبر انقلاب اظهار داشتند: درست به همین دلیل است که عقل حکم می‌کند که در این آزمون بزرگ ملی و سراسری همه شرکت کنند. اینکه ما مردم را به حضور در انتخابات دعوت می‌کنیم، اولین اثر و نتیجه این حضور به خود مردم برمی‌گردد. البته با حضور مردم، کشور امتیازات بزرگی را در عرصه بین‌المللی به دست می‌آورد. لکن آنکه اول منتفع می‌شود، خود مردم هستند. بیایید و تشخیص دهید، انتخاب کنید و رأی بدهید. این چیزی است که برای آینده کشور و یکایک مردم دارای اهمیت است.

ایشان فرمودند: یک رأی هم مهم است، هیچکس نگوید با یک رأی من چه اتفاقی می‌افتد یک رأی هم قطعاً دارای اهمیت است و همین یک رأی است که آرای میلیونی ملت را تشکیل می‌دهد. به اعتقاد من با نیت خدایی وارد شوید و این کار را انجام دهید. توصیه من این است که این کار مهم و لازم را هر چه زودتر انجام دهید. این توصیه همیشگی من است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: الان اول وقت است، تا آخر وقت ساعات زیادی باقی مانده، لکن هر چه زودتر این وظیفه و تکلیف را انجام دهید بهتر است. ان‌شاءالله خداوند به آرای شما مردم برکت دهد تا بتوانید با آرای خودتان آینده خوبی را برای کشورتان و یکایک آحاد ملت بسازید. امیدواریم به برکت علی بن موسی الرضا علیه السلام که این ایام متعلق به ایشان است امروز برای ملت ایران یک جشن باشد که به توفیق الهی همین طور خواهد شد و ملت از این انتخابات ان‌شاءالله خیر خواهند دید به توفیق پروردگار.

رهبر انقلاب در پایان از دست‌اندرکاران انتخابات تشکر کردند و اظهار داشتند: تاکید می‌کنم کار را با اتقان کامل در همه نقاط کشور انجام دهید.

 رهبر انقلاب: مردم بیایند، تشخیص دهند، انتخاب کنند و رأی دهند

۰۶:۵۸ وزیر اطلاعات و دادستان کل کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کردند

حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات و حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور به عنوان اعضای هیئت هفت نفره اجرایی انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در محل وزارت کشور، از ستاد انتخابات کشور بازدید کردند.

گفتنی است، فرآیند انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای شهر و روستا و دو میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری صبح امروز (جمعه) با دستور وزیر کشور در حدود ۶۷ هزار شعبه شهری و ۷۵ هزار شعبه روستایی آغاز شد.

 رهبر انقلاب: مردم بیایند، تشخیص دهند، انتخاب کنند و رأی دهند

سخنگوی ستاد انتخابات: نتیجه آرای انتخابات ریاست جمهوری قبل از ظهر شنبه اعلام می‌شود

سیداسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در برنامه تلویزیونی «صبح به خیر ایران» گفت: در این دوره کار جدیدی انجام داده‌ایم، در گذشته وزارت کشور با استانداری‌ها، بخشداری‌ها، فرمانداری‌ها و شعب در ارتباط بود و نتایج شمارش در کسری از ثانیه به ستاد انتخابات کشور اعلام می‌شد، بعد از آن وزارت کشور باید با شورای نگهبان نیز پیرامون عدد و رقم‌هایی که از شعب دریافت می‌کرد به نتیجه می‌رسید.

موسوی اظهار داشت: در این دوره از شعب اخذ رأی همزمان به وزارت کشور و شورای نگهبان نتایج شمارش آرا اعلام می‌شود، این امر باعث می‌شود سریع‌تر نتایج جمع بندی شده و نتایج نهایی را اعلام کنیم، پیش بینی ما این است که روز شنبه تا پیش از ظهر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‌شود.

نظر مراجع پیرامون مشارکت در انتخابات / واجب عینی برای اقتدار نظام

مراجع عظام تقلید در پاسخ به سوالات مردم طی استفتاء و پیام‌هایی ضرورت‌های شرکت و حضور حداکثری در انتخابات را تشریح کرده و آن را مایه اقتدار نظام اسلامی و تکلیف الهی اجتماعی برشمردند.

رئیس ستاد انتخابات کشور: نوشتن کد انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری الزامی نیست

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد: ۳ نفر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری رسماً انصراف خود را به ما اعلام کرده‌اند از این رو ۴ نفر از نامزدها در صحنه انتخابات باقی مانده‌اند.

وی افزود: با توجه به آنکه تشابه اسمی در بین نامزدها نداریم، نوشتن کد انتخاباتی آنها ضروری نیست. کسی هم بنویسد کار صوابی کرده است.

ذوالفقاری: ۲۵۰ هزار نفر از شعب و صندوق‌های اخذ رأی حراست می‌کنند

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه برای همه مراحل انتخابات از حیث امنیتی پیش بینی‌های لازم انجام و برنامه‌هایی تهیه شده است، گفت: در مرحله اخذ رأی، با توجه به افزایش شعب اخذ رأی، ۲۵۰ هزار نفر نیرو در زمان برگزاری انتخابات مستقیم برای حراست از شعب اخذ رأی به کار گرفته می‌شود.

از سوی ستاد انتخابات کشور؛ اسامی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم اعلام شد
ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱۵ خود، اسامی نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته است را اعلام کرد.

خبر به‌روز رسانی می‌شود…

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود