شاخص به یک میلیون و ۲۳۳ هزار واحد رسید
بورس به روزهای پررونق بر می گردد

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۵ تیر ۱۴۰۰ با رشد ۲۰ هزار و ۷۲۸ واحدی به یک میلیون و ۲۳۳ هزار و ۷۸۳ واحد رسید.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۵ تیر ۱۴۰۰ با رشد ۲۰ هزار و ۷۲۸ واحدی به یک میلیون و ۲۳۳ هزار و ۷۸۳ واحد رسید.

همچنین شاخص کل هم وزن نیز ۴۰۲۳ واحد رشد کرد و به ۳۸۰ هزار و ۹۰۳ واحد رسید.

نمادهای شستا، فولاد، اخابر، تاپیکو، شپنا، وغدیر و جم بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص امروز بورس داشتند.

در هفته گذشته روند شاخص‌های بازار سهام صعودی بود، خصوصا در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه که شاخص توانست در مجموع بیش از 44 هزار واحد رشد کند. آیا بورس به روزهای پررونق و صعودی برمی‌گردد؟

بورس در حالی به استقبال اولین روز هفته می‌رود که در هفته گذشته بیشترین بازدهی هفتگی در سال 1400 را ثبت کرد. برای پیش بینی بورس امروز –شنبه پنجم خرداد- به روند بازار سهام در روز چهارشنبه نگاه می‌کنیم. روز چهارشنبه شاخص کل بورس 26 هزار و 94 واحد صعود کرد و وارد کانال 1.2 میلیونی شد و شاخص هم‌وزن نیز 3 هزار و 686 واحد رشد کرد. همچنین شاخص کل فرابورس 187 واحد بالا آمد و به رقم 17 هزار و 616 رسید.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 299 نماد رشد قیمت و 159 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 63 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 33 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز چهارشنبه در بورس شرکت‌های سیمان فارس (سفارس)، دارویی برکت (برکت) و شرکت دارویی لقمان (دلقما)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز نماد فرابورس (فرابورس ایران)، کلر (کلر پارس) و بهپاک (صنعتی بهپاک) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس شرکت شیمی دارویی داروپخش (داروپخش)، شکر شاهرود (قشکر) و نوش مازندران (غنوش) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت مواد اولیه دارویی البرز بالک (دبالک)، داروسازی کاسپین تامین (کاسپین) و لیزینگ ایران و شرق (ولشرق) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز چهارشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌شنبه است. در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار با مازاد عرضه 607 میلیارد تومانی بسته شد که پائین‌ترین رقم در 88 روز کاری گذشته از 20 بهمن سال 99 به این سو است.

پیش بینی بورس

کاهش مازاد عرضه

در پایان معاملات چهارشنبه 101 نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید 109 نماد بود. همچنین در این روز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز سه‌شنبه 8 درصد کاهش یافت و در رقم 750 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 9 درصد کاهش یافت و هزار و 357 میلیارد تومان شد که کمترین رقم در 86 روز کاری گذشته از 25 بهمن سال 99 تاکنون است.

بیشترین تقاضاها

روز چهارشنبه شرکت مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری (با نماد معاملاتی ومدیر) با صف‌ خرید 141 میلیارد تومانی برای پنجمین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ومدیر ، اخابر (شرکت مخابرات ایران) و برکت (داروسازی برکت) بیشترین صف خرید را داشت.

 بیشترین عرضه‌ها

بیشترین صف فروش نیز به خزر (فنرسازی زر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 63 میلیارد تومانی داشت. پس از خزر، غدام (خوراک دام پارس) و بکاب (صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

در آخرین روز کاری هفته شاهد تداوم صعود شاخص کل بورس بودیم تا در تمام روزهای هفته شاخص روند صعودی داشته باشد. شاخص هم وزن نیز 3 هزار و 686 واحد صعود کرد و تعداد نمادهایی که رشد قیمت داشتند بیش از نمادهای قرمزپوش بازار بود.

پس از آن که شاخص توانست سطح حمایت یک میلیون و 170 هزار واحد را در روز سه‌شنبه باز پس بگیرد، در روز چهارشنبه هم از سطح حمایت یک میلیون و 210 هزار واحد بالاتر آمد. بدین ترتیب در دو روز متوالی توانست دو سطح حمایت تاریخی را احیا کند.

همچنین برای دومین روز متوالی شاهد ورود پول حقیقی بودیم و ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی 378 میلیارد تومان بود. تقاضای حقیقی بازار نیز رشد قابل ملاحظه‌ای داشت، به طوری که در سمت تقاضا 84 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 16 درصد توسط حقوقی ها انجام شد ودر سمت عرضه 78 درصد فروش ها به حقیقی ها و 22 درصد به حقوقی ها اختصاص داشت.

بنابراین روندهای درونی بازار نشان از تداوم میل به صعود در بازار دارد. با توجه به اهمیت سطح حمایت یک میلیون و 210 هزار واحدی به نظر می‌رسد شاخص بتواند امروز هم به روند صعودی خود ادامه دهد.

پیش بینی بورس

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود