رئیسی: گمانه زنی‌های رسانه‌ای در باره اعضای کابینه دقیق نیست/ شدیدا به ارتباط با مردم نیاز دارم

رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه گمانه زنی های رسانه ای درمورد اعضای کابینه دقیق نیست، تصریح کرد: ما سامانه‌ای ایجاد می کنیم که دوستان اگر پیشنهادی دارند مارا مطلع کنند و صاحبنظران و دغدغه مندان پیشنهاد خود را بدهند.

به گزارش باطن به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران شامگاه جمعه چهارم تیرماه در برنامه «بدون تعارف» شبکه دوم سیما اظهار داشت: من زندگی ام را مدیون امام رضا(ع) هستم و در دوران مسئولیت های مختلف ارتباطم را با امام رضا(ع) در همه شئون زندگی‌ام سازنده می‌دانم.

رئیسی با اشاره به دوران کودکی و تحصیل خود گفت: پدرم در کسوت طلبگی و خدمت به دین بودند که وقتی من 5ساله بودم مرحوم شدند و دوران نوجوانی و جوانی چون پدر نداشتیم زندگی خاصی داشتیم ولی دوران طلبگی اساتید ما فضای روحانی و معنوی و دوستان ما داشتند و جبران برخی از کمبودهای اقتصادی را صفای طلبگی جبران می‌کرد و سه ماه تعطیلی و برخی ایام دیگر کار میس کردم و در کنار طلبگی و چه در دوران مدرسه ابتدایی هیچ زمانی یادم نمی‌آمد که در دوران نوجوانی همراه درس بدون کار باشم.

وی با بیان اینکه در دوران تحول آستان قدس مفهومی را مطرح کردم که توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم بود با نگاه به اینکه نیازمندانی اطراف حضرت رضا هستند و آنها در خانه حضرت رضا می آیند و گرفتاری هایی دارند و هرچه از این گرفتاری ها را به نام امام رضا حل کنیم حتما مورد رضای آن حضرت است، گفت: الان هم باید با درد مردم آشنا شد و در کنار مردم بود و بنا دارم این ارتباط با مردم را محدود نکنم.

رئیسی ضمن تاکید بر اینکه می توان نظر دوستان حفاظتی و ارتباط با مردم را جمع کرد، گفت: خواست من از دوستان حفاظت همواره این بوده ضمن این که کارشان را انجام می‌دهند، سعی کنند ارتباط با مردم محدود نشود چون به این ارتباط سخت نیاز دارم و برای فهم مسائل کف بازار و خیابان نیازمند ارتباط است و این ارتباط را برای خیلی از مدیران ضروری می‌دانم و اینکه غیر از این عمل کنم با روحیه من نمی سازد.

رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر اینکه بیش از همه چیز اشتغال، کنترل کرونا و مسکن ذهنم را مشغول کرده است، گفت: ساز و کارهای نظام اداری سالم از دغدغه های جدی من است.

وی افزود: حل برخی از اقدامات حتما زمان می‌برد و من و همکارانم شبانه روز تلاش خود را خواهیم کرد تا زمینه رفع مشکل بیکاری را فراهم کنیم یا اینکه مسکن را کلید بزنیم ولی زمان می برد، امیدواریم این زمان مثل برخی زمان ها که مردم را ناامید می کند نباشد بلکه بسیار زودتر از آنچه فکر می کنیم به نتیجه برسد و این تصور هم بیجا نیست چون وقتی انسان انگیزه و برنامه و نیروی کارآمد جوان داشته باشد انجام این کارها سخت نیست.

وی در پاسخ به پرسشی درمورد دیدارهای اخیرش با مسئولین مختلف کشور، تصریح کرد: مسئولین مختلف درخواست ملاقات دارند ولی سعی می کنم ملاقات هایم صرف ملاقات تبریک نباشد چون از آن چیزی برای مردم در نمی آید و باید از نشستمان با هرکسی ثمره برای برای دولت آینده باشد لذا من ملاقاتهایم را به نشست کاری تبدیل کرده ام.

رئیسی تاکید کرد: اگر آقایان پیش من می آیند یا من خدمتشان می رسم بحث در این مورد می کنیم که چگونه باهم همکاری کنیم و تقریبا بدون استثنا ملاقات ها به همکاری کاری تبدیل شده است تا از آن یک همکاری فی مابین به وجود بیاید. یا اینکه آقایان وزرا اگر دیداری دارند گزارشی از عملکرد و پیشنهاد بدهند که در مجموعه شان چه کاری باید انجام شود و چه کارهایی قصد داشتند انجام دهند ولی موفق نشده اند و چرا موفق نشده اند.

وی با بیان اینکه گمانه‌زنی‌های رسانه ای درمورد اعضای کابینه دقیق نیست، تصریح کرد: دوستان به خودشان زحمت ندهند و اگر پیشنهادی دارند ما را مطلع کنند. ما سامانه ای ایجاد می کنیم که صاحبنظران و دغدغه‌مندان پیشنهاد خود را بدهند ولی گمانه‌زنی‌ها ممکن است مشکل ایجاد کند.

رئیسی در پاسخ به سوالی درمورد همکاری با اعضای دولت فعلی گفت: بنا را گذاشته ایم که با همه عزیزانی که در جای جای دولت مشغول به کار هستند به شرط توجه به دغدغه‌های دولت همکار دولت باشند، شرط همکاری با دولت قبول داشتن من نیست و کسی کرامت مردم را حفظ کند و گره گشایی از کار مردم کند می تواند همکار دولت باشد. عمیقا به شایسته‌سالاری معتقدم و اینکه طرف در کدام جناح و سلیقه هست مورد توجه ما نخواهد بود و کارآمدی و فسادستیزی و روحیه انقلابی و مردمی بودن شرایط همکاری با ما است.

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه بستگان و نزدیکان من الان هم که در دستگاه قضایی هستم به هیچ عنوان در کارم دخالت نمی کنند و ارتباط با من مردم، از طریق اقوام و خویشان نیست بلکه از طریق سامانه هایی هست که در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا حرفشان را با من بزنند، گفت: نشست هایی چون نشست های دانشجویی را در دولت باید ادامه دهیم چون ما باید در جریان دیدگاه های مردم قرار بگیریم.

وی گفت: اگر توصیه به حق باشد توجه می‌کنم ولی اگر کسی بخواهد حقی را ناحق یا ناحقی را حق کند و ظلم و پارتی بازی کند و روابط ناسالم برقرار کند و دنبال رانت باشد باید جلویش گرفته شود و باید همه دولت روی هر رابطه ناسالم حساس باشد.

رئیسی تصریح کرد: در همه سطوح به همه همکارانم خواهم گفت که شرط همکاری کار است.

وی با اشاره به خاطره آخرین تشرف سردار سلیمانی به مشهد مقدس گفت: حاج قاسم هر وقت مشهد مشرف می‌شد خدمتشان می‌رسیدم و در مورد مسائل مختلف صحبت می کردیم. یک بار مشرف شدند و ما دوست داشتیم در مراسم غبارروبی باشد و من از شبکه‌های ضریح دیدم که حاج قاسم گریه می کند و حال خاصی دارد و من به دوستان گفتم که ایشان به داخل بیاید هرچند این کار در مشهد مرسوم نبود و حس من این بود که نقش ایشان در دفاع از حرم اهل بیت بسیار برجسته بوده و ایشان خادم برجسته حضرت است.

وی در پاسخ به سوالی درمورد سرنوشت سند تحول قضایی پس از واگذاری این مسئولیت بیان داشت: سند تحول قوه قضائیه متکی به من نیست و این ریل گذاری بعد از من ادامه می باید هرچند باید این سند در حال ارتقا باشد.

رئیسی درباره بدون تعارف ترین صحبت خود تصریح کرد: مردم بدانند ما به لطف خداوند اراده کردیم مشکلاتی که مردم با آن درگیرند را حل کنیم اما باید به دولت کمک کنند و ان شالله در جهت شکل گرفتن ایران قوی همه دست به دست هم دهیم.

رئیس جمهور منتخب همچنین به ضرورت نقدپذیری اشاره کرده و اظهار داشت: اگر دولت نقد را نپذیرد به خودش و مردم جفا کرده است ولی انتقاد باید منصفانه و همراه با انصاف و اطلاع باشد و نقدپذیری جزو برنامه های دولت مردمی خواهد بود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود