دلایل صعود و نزول شاخص؛ پیش بینی بورس از نگاه بنیادگرایان و تکنیکی‌ها

تحلیل‎‌گران بنیادی و تکنیکی از دو زاویه مختلف به روندهای بازار سهام می‌نگرند و هر یک دلایل متفاوتی برای صعود و نزول شاخص‌ها معرفی می‌کنند.

به گزارش باطن به نقل از  اقتصادنیوز ، برای پیش بینی بورس امروز –چهار‌شنبه 9 تیر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 4 هزار و 727 واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و 248 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 277 واحد بالا آمد و در رقم 382 هزار و 525 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 164 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 964 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 231 نماد رشد قیمت و 213 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 50 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 45 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های پتروشیمی بوعلی (بوعلی)، مخابرات ایران (اخابر) و کربن ایران (شکربن) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های مواد اولیه دارویی البرز بالک (دبالک)، پخش البرز (پخش) و بیمه اتکایی ایرانیان (اتکای) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای ولیز (لیزینگ ایران)، کساپا (سایپا شیشه) و سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت مبین وان کیش (اوان)، کشت و دامداری فکا (زفکا) و مهندسی ساختمان تاسیسات راه آهن (بالاس) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد عرضه 601 میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به روز قبل 256 میلیارد تومان معادل 30 درصد کاهش یافته است.

پیش بینی بورس

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات سه‌شنبه 74 نماد صف فروش و 54 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه 6 درصد افزایش یافت و در رقم 443 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 18 درصد کاهش یافت و هزار و 44 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

روز سه‌شنبه شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف‌ خرید 207 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لطیف، نمادهای اخابر (مخابرات ایران) و اتکای (بیمه اتکایی ایرانیان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به ثنوسا (نوسازی و ساختمان تهران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 60 میلیارد تومانی داشت. پس از ثنوسا، بکاب (صنایع جوشکاب یزد)  و خزر (فنرسازی زر) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

پس از شکسته شدن خط روند نزولی شاخص کل و احیای چند سطح حمایت تاریخی مهم در طی دو هفته اخیر، شاخص بورس همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد. روز گذشته شاخص کل تا نزدیکی نیمه کانال 1.2 میلیونی بالا آمد و نهمین روز صعودی متوالی را ثبت کرد. روز گذشته ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات 6 درصد افزایش یافت و ارزش صف‎‌های فروش افت 18 درصدی داشت تا ارزش مازاد عرضه بازار نیز با کاهش 30 درصدی به رقم 601 میلیارد تومان تنزل کند.

همچنین 50 درصد نمادهای بازار رشد قیمت داشتند و شاخص هم وزن نیز پس از یک روز وقفه بار دیگر صعود کرد و 277 واحد بالا آمد.

تحلیل‌گران تکنیکی علت تداوم روند صعودی شاخص کل را شکسته شدن خط روند نزولی بلند مدت می‌دانند و معتقدند پس از عبور شاخص از سطح مقاومت مهم یک میلیون و 210 هزار واحد بازار توانسته سطوح حمایت تاریخی خود را احیا کند و با پشتوانه این سطوح حمایتی به رشد خود ادامه دهد. از این رو معتقدند شاخص می‌تواند در بلندمدت تا سطح مقاومت بعدی یعنی رقم یک میلیون و 300 هزار واحد پیش‌روی کند.

 از سوی دیگر تحلیل‌گران بنیادی یک دلیل عمده را برای تداوم روند صعودی شاخص کل مطرح می‌کنند. افزایش انتظارات تورمی عمده‌ترین دلیلی است که این گروه از تحلیل‌گران بازار سرمایه بیان می‌کنند. این تحلیل‌گران رشد قیمت دلار را نیز نتیجه افزایش انتظارات تورمی قلمداد کرده و معتقدند افزایش قیمت دلار به فعالان بازار سهام علامت صعودی می‌دهد. بنابراین از دید تحلیل‌گران بنیادی در شرایط فعلی اقتصاد ایران عامل پیشران قیمت‌ها انتظارات تورمی است و افزایش یا کاهش آن بر رود بازار تاثیر می‌گذارد.

در نتیجه با توجه به نشانه‌های مثبت در روندهای درونی بازار و روند صعودی تغییرات قیمت دلار در روز سه‌شنبه و ماندگاری آن در کانال 25 هزار تومانی، می‌توانیم در انتظار رشد شاخص‌های بازار سهام در آخرین روز کاری هفته باشیم.

پیش بینی بورس

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود