ورود تهران به موج پنجم کرونا / احتمال قرمز شدن پایتخت در هفته آتی

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با اشاره به افزایش بار بیماری کرونا در پایتخت، گفت: اگر روند افزایشی به همین شکل تا هفته آینده ادامه داشته باشد، تهران قرمز خواهد شد.

دکتر نادر توکلی درباره وضعیت بیماری کرونا در استان تهران، گفت: تا پیش از هفته اخیر روند سینوسی و ثابتی داشتیم اما در طول یک هفته اخیر ۱۰ درصد افزایش موارد بستری و سرپایی را شاهد هستیم و البته مرگ و میر به صورت تاخیری تغییر خواهد کرد. با این اوصاف می‌توان رسما اعلام کرد که یک هفته است که وارد موج پنجم کرونا شده‌ایم.

وی افزود: در ۲۴ ساعت قبل حدود ۱۰۰۰ بستری و ۶۴۰۰ مراجعه سرپایی کرونایی داشتیم و در مجموع ۴۴۰۰ بیمار بستری در تهران داریم.

توکلی در پاسخ به این سوال که آیا مشخص است مراجعان فعلی به بیمارستان‌ها مبتلا به کدام گونه‌ جهش یافته کرونا هستند یا خیر؟، اظهار کرد: ما سکوئنس ژنی بیماری از بیمار نمی‌گیریم زیرا این کار برای همه بیماران منطقی نیست اما رفتاری که مشاهده می‌کنیم مربوط به انواع جهش یافته است.

وی افزود: خود مرکز تهران هنوز نارنجی است اما چند شهرستان اطراف تهران قرمز شدند. اگر روند افزایشی به همین شکل تا هفته آینده ادامه داشته باشد، خود تهران نیز قرمز خواهد شد.

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران درباره علت افزایش بار بیماری در تهران، تصریح کرد: بخشی به علت رفتار ویروس جهش یافته و بخش دیگر به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است؛ زیرا در فصل گرما قرار داریم و رعایت نکات بهداشتی از جمله ماسک زدن و رعایت تهویه صحیح برای افراد سخت‌تر می‌شود و این موارد خود عاملی برای افزایش بار بیماری است.

وی با اشاره به برگزاری کنکور سراسری در روزهای پیش رو، بیان کرد: طبیعتا پروتکل‌های لازم برای این مهم اندیشیده شده است و حتی شرایط برای داوطلبان مبتلا به کرونا و افراد بستری در بیمارستان‌ها درنظر گرفته شده است و بعید است در این زمینه مشکل خاصی به وجود آید.

وی درباره وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان تهران، گفت: روند واکسیناسیون در حال اجرا است. البته هنوز شلوغی‌هایی داریم اما روند واکسیناسیون همچنان به قوت خود باقی است‌. نکته مهم این است که برخی از سالمندان از تزریق واکسن خودداری می‌کنند و بر اساس آماری که داریم و بررسی‌های به عمل آمده بر ۱۲۰۰ سالمند مبتلا به کرونای بستری بالای ۷۰ سال، مشخص شد که ۱۱۵۰ نفر از آنها واکسن نزدند و این یعنی بالای ۹۵ درصد مبتلایان بالای ۷۰ سال در تهران واکسن نزدند و این نشان می‌دهد که تاثیر واکسیناسیون تا چه حد است و چقدر می‌تواند جلوی مرگ و میر را بگیرد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها از وضعیت کرونا در تهران افزایشی است، تاکید کرد: یک هفته دیگر صبر می‌کنیم اما اگر روند افزایشی همچنان ادامه داشته باشد، به سمت افزایش تخت‌های بستری می‌رویم.

توکلی تاکید کرد: وضعیت رعایت پروتکل‌ها در استان تهران حدود ۷۰ تا ۷۲ درصد است که چندان قابل قبول نیست و باید بیش از ۸۰ درصد باشد.

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود