سردار هادیان فر: در صورت قطع برق و ایجاد تصادف رانندگی، سازمان برق منطقه‌ای باید پاسخگو باشد

رییس پلیس راهورگفت، خروج پلاک‌های غیر بومی از شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است و در صورت رویت چنین مواردی متخلفان با جرایم یک میلیونی و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی مواجه خواهند شد.

به گزارش باطن به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سردار سید کمال هادیان فر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اظهار کرد: یکی از جدی‌ترین مسائل ما در حوزه حمل و نقل تصادفات است، امروز تصادفات دغدغه تمام مردم جهان من جمله مردم کشور ما است و برای کاهش آمار آن نیازمند یک عزم ملی است که این جزو وظایف دولت هاست.

وی با بیان اینکه باید تلاش کرد تا تصادفات به حداقل خود برسد، افزود: رابطه سرعت با تصادفات یک رابطه کاملا معنادارای است، به گونه‌ای که به طور متوسط ۱۲ درصد از جانباختگان ما ۱۷ هزار کشته و ۳۶۵ هزار معلول و مجروح مربوط به سرعت غیر مجاز است.

سردار هادیان فر تصریح کرد: در طول ۲۳۶ هزار کیلومتر راه کشور، نسبت واحدهای گشت پلیس با جغرافیای ما قابل مقایسه نیست؛ لذا پلیس مجبور به استفاده از نوآوری‌های روز مانند نصب دوربین در محورها شده است.

وی افزود: از سال گذشته در راستای هوشمند سازی و تحول سیستم پلیس، سامانه جامع پلیس راهنمایی و رانندگی راه اندازی شد که علاوه بر اینکه این سامانه اعمال قانون لحظه‌ای را انجام می‌دهد، محاسبه متوسط سرعت را نیز انجام می‌دهد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه این سامانه در طول محورهای مواصلاتی فعال هست و در نقاطی هم که تا کنون فعال نشده نیز به زودی فعال خواهد شد، بیان کرد: این سامانه در محور تهران به مشهد، تهران به فارس و محور تهران به تبریز به صورت رفت و برگشت فعال است و در آینده نزدیک نیز در محور تهران به همدان نیز این سامانه عملیاتی خواهد شد؛ لذا رانندگان بدانند در زمان رانندگی در طول مسیر محاسبه سرعت برایشان لحاظ خواهد شد و طول مسیر سفر خود را باید با توجه به سرعت‌های مجاز طی کنند.

وی با بیان اینکه این سامانه بومی است، افزود: در سال جاری تا به امروز یک میلیون و ۸۰۰ هزار محاسبه سرعت لحظه‌ای توسط این سامانه به ثبت رسیده است که همگی اعمال قانون شدند و ۳۴۰ هزار سرعت متوسط در محورهای اصلی کشور اعمال قانون شده است.

سردار هادیان فر با بیان اینکه نحوه مطلع شدن رانندگان از اعمال قانون شدنشان توسط سامانه جامع پلیس به صورت پیامکی است، اظهار کرد: در تلاش هستیم تا اتمام نیمه ابتدایی امسال بخش عمده محورهای پرتردد کشور را به این سامانه مجهز کنیم؛ رانندگان بدانند در طول سفر از سرعت مجاز استفاده کنند، شتاب و عجله باعث وقوع تصادف می‌شود.

وی افزود: این سیستم بی خطا هست و تا کنون یک مورد خطا برای این سیستم به ثبت نرسیده چرا که با ارائه مستندات نسبت به اعمال قانون در حال فعالیت خود است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: متاسفانه ۳۴ درصد تصادفات ما در جاده‌ها رخ می‌دهد، اما ۷۰ درصد کشته‌ها به جاده‌ها بازمی گردد که باید این رقم با توجه به فعال شدن این سامانه جامع کاهش پیدا کند.

سردار هادیان فر درباره آخرین تمهیدات ترافیکی_کرونایی پلیس برای منع تردد در محورهای مواصلاتی بین شهری، اظهار کرد: طبق تاکید وزارت بهداشت ۹۲ شهر کشور در وضعیت قرمز قرار گرفتند، قانون منع تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد در تمام شهرهای کشور در حال انجام است و خروج پلاک‌های غیر بومی از شهرهای نارنجی و قرمز در حال حاضر ممنوع است و در صورت رویت چنین مواردی متخلفان با جرایم یک میلیونی و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی مواجه خواهند شد؛ هموطنان از سفرهای غیر ضروری بین شهری پرهیز کنند.

وی با تاکید بر اینکه دوربین‌های سامانه جامع پلیس یکبار سرعت غیر متوسط را جریمه خواهند کرد، افزود: مبلغ جریمه اعمال شده توسط دوربین‌های سامانه جامع ۶۰ هزار تومان است و از سرعت لحظه‌ای و سرعت متوسط، فقط برای سرعت متوسط راننده متخلف جریمه خواهد شد.

رئیس پلیس راهنمایی رانندگی ناجا گفت: مراکز پلاک گذاری مشمول گروه دوم مشاغل می‌شوند، بعد از باز شدن این مراکز کار ما سخت خواهد شد، در راستای هوشمند سازی، شماره گذاری وسایل نقلیه را اینترنتی کردیم و فرد بدون پیاده شدن از خودرو ظرف ۱۰ دقیقه خودروهایشان پلاک گذاری خواهد شد که این اقدام در مرکز شماره گذاری میثم و خاوران در پایتخت اجرایی شده است.

وی افزود: استقرار همکاران ما در محورها وجود دارد و تاکید ما بر این است تا اعمال قانون بدون تنش در جاده‌ها صورت بگیرد.

سردار هادیان فر در واکنش به قطعی برق و خاموش شدن دوربین‌های راهنمایی و رانندگی گفت: امروز ما در کشور دارای ۳۶ میلیون وسیله نقلیه هستیم که در تقاطع‌ها و جاده‌ها و … تردد می‌کنند؛ در بحث استفاده از چراغ‌ها مشکلاتی برای ما به وجود آمده، طی نامه نگاری به وزیر نیرو تاکید کردیم در تقاطع‌ها و معابر پر خطر و پرتردد که محل نصب دوربین و چراغ هستند، قطعی برق سراسری صورت نگیرد تا شاهد وقوع حوادث نباشیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا تاکید کرد: اگر قطعی صورت بگیرد که منجر به جرح و فوت عابر یا راننده شود، برای سازمان برق منطقه دارای قطعی برق طرح تفسیر خواهیم کرد و باید در این رابطه پاسخگوی هموطنان باشند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود