آخرین اخبار از خسارات سیلاب‌ در استان کرمان| ۵ نفر مفقود شدند/ امدادرسانی به ۲۱ روستا/ ورود سیلاب به منازل روستایی

در سیلاب‌ اخیر استان کرمان، پنج نفر مفقود شده، برق تعدادی از روستا‌ها قطع، برخی مسیرها مسدود و خسارات زیادی به کشاورزی استان وارد شد.
به گزارش باطن به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمان، بارش باران از قبل از ظهر روز گذشته در مناطق شمالی استان کرمان آغاز شد و رفته رفته در ساعات بعد از ظهر به دیگر مناطق شرقی و جنوبی استان نیز کشیده شد.

مریم سلاجقه کارشناس اداره پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان کرمان با بیان اینکه شرایط جوی موجود در استان کرمان تا اواسط هفته ادامه دارد، اظهار داشت: بیشینه ناپایداری‌های جوی تا روز یکشنبه خواهد بود و کل استان را درگیر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در چند روز آینده احتمال وزش تندباد، گردو خاک، کاهش دید افقی، باران و سیلاب وجود دارد افزود: انتظار تشکیل هسته شدید بارشی در ارتفاعات و برخی مناطق استان کرمان دور از انتظار نیست.

کارشناس اداره پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان کرمان ادامه داد: مردم در شرایط فعلی از بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها فاصله بگیرند و از چرای دام‌ها در مناطق پایین‌دست نیز خودداری کنند.

اداره‌کل مدیریت بحران استان کرمان نیز طبق آخرین اطلاعیه‌ای که روز گذشته اعلام کرد: با توجه پدیده مونسون شدت بارش‌ها دستگاه‌های مختلف در آماده‌باش بوده و پیرو هشدار‌های متعدد دیروز و روز‌های گذشته از آمادگی لازم جهت مقابله با حوادث احتمالی و امدادرسانی برخوردار باشند.

همپنین در این اطلاعیه آمده است: باتوجه به پدیده مونسون شدت بارش‌ها برای استان کرمان به‌ویژه در مناطق جنوبی و غربی برای 25 و 26 تیرماه درساعات بعدازظهر پیش‌بینی شده است. در این رابطه شکل‌گیری یکباره هسته بارشی قوی در برخی نقاط و یا ارتفاعات و جاری‌شدن سیلاب بسیار محتمل است.

امدادرسانی هلال‌احمر کرمان در 21 روستای سیل‌زده

رضا فلاح مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز از عملیات امدادونجات نیروهای امدادی در 21 روستا در شهرستان‌های بافت، بردسیر، رابر، راور، سیرجان، زرند، راین و ماهان در طی 4 ساعت در روز گذشته خبر داد و اظهار داشت: طی بارندگی‌های شدید و طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیل بلافاصله نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر برای عملیات امدادونجات به مناطق سیل زده در شهرستان‌های بافت، بردسیر، رابر، راور، سیرجان، زرند، راین و ماهان اعزام شدند.

وی با بیان اینکه به علت وقوع سیلاب روز گذشته در شهرستان بافت، اعضای یک خانواده پنج نفری در روستای کیسکان مفقود شدند گفت: طی دومین روز از عملیات امدادونجات در مناطق سیل زده کرمان، با تلاش امدادگران هلال احمر اولین جسد از مفقودین حادثه سیل در حوالی سد بافت پیدا شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان به اعزام 7 تیم امدادونجات در شب گذشته به روستای کیسکان برای پیدا کردن مفقودان اشاره کرد و افزود: صبح امروز 4 تیم امدادونجات و آنست از مرکز استان و شهرستان سیرجان به شهرستان بافت اعزام شده‌اند که با تلاش امدادگران هلال‌احمر تاکنون جسد دو نفر از آن‌ها پیدا شده و تلاش برای پیدا کردن دیگر اعضا ادامه دارد.

وی همچنین به امدادرسانی روز گذشته در بخش راین اشاره کرد و گفت: باتلاش امداد‌گران کار امداد‌رسانی به آسیب دیدگان و تخلیه آب منازل سطح شهر و روستا به سرعت انجام شده است.

فلاح با اشاره به اعزام 52 نیروی امدادی در قالب 14 تیم به مناطق حادثه‌دیده افزود: تا کنون عملیات ارزیابی، رهاسازی خودروهای گرفتار در آب، تخلیه آب منازل و معابر در 21 روستا به مدت 4 ساعت انجام شده است.

وی با اشاره به‌کارگیری 13 خودروی کمک دار و آمبولانس در این عملیات‌ها خاطرنشان کرد: عملیات امدادرسانی در روستاها و مناطق شهر درگیر سیل همچنان ادامه دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمان اظهار داشت: همه نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر استان تا پایان فعالیت سامانه بارشی در استان در حال آماده باش هستند.

مجید زند اقطاعی فرماندار شهرستان بافت با بیان اینکه در منطقه کیسکان بارش سیل‌آسا شکل‌گرفته است اظهار داشت: در این بارش‌ها بعضی از خانه‌ها دچار آب‌گرفتگی و تخریب دیوار شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه سیلاب‌ها در این منطقه دو خودرو را با خود برده است که یکی از خودروها پیدا شده افزود: تیم‌های هلال‌احمر در حال جست‌وجو برای پیدا کردن خودروی دیگر هستند.

فرماندار شهرستان بافت به خسارت سیل به باغات و محصولات زراعی اشاره کرد و گفت: جاده بافت به کرمان در مسیر کیسکان با کمک راهداری بازشده است و مسیر بافت به کرمان مشکلی برای رفت‌وآمد ندارد و جاده اصلی کرمان به رابر که بر اثر سیلاب بسته شده بود، بازگشایی شده است.

سیلاب در منطقه زرند خسارت جانی نداشت

به گزارش تسنیم عصر روز گذشته وقوع بارش‌های سیلابی در مناطق کوهستانی شهرستان زرند موجب سیلابی شدن مسیل‌ها در نقاط مختلف نظیر مناطق سربندان، دشتخاک و بابتنگل شده و اوج این پدیده در روستای داهوئیه به وقوع پیوست و موجب بروز خسارت زیاد به کشاورزان و روستا شد.

در این میان تعدادی از کودکان به دلیل نامشخص در مسیر وقوع سیلاب بودند که خوشبختانه به همت جوانان حاضر در محل از این سیل نجات پیدا کردند.

علی صادق‌زاده فرماندار زرند با بیان اینکه این سیل خسارت مالی زیادی داشته و خوشبختانه تا این لحظه خسارت جانی خاصی گزارش نشده است اظهار داشت: ما در روستا هستیم در حال بررسی‌های بیشتر و برآورد خسارت‌ها هستیم.

وی از بسته شدن مسیر جاده در پایین روستا و ورود سیلاب به امامزاده این روستا خبرداد و افزود: در حال بازگشایی مسیر هستیم و دستگاه‌های راهداری نیز برای کمک به این موضوع در محل حضور دارند که امید داریم به زودی جاده باز شود.

ناپایداری‌های جوی تا اواخر وقت روز دوشنبه در جیرفت

ابوذر عطاپور فرماندار جیرفت نیز با تشریح آخرین وضعیت بارش‌ها در این شهرستان از شهروندان خواست که از نزدیک شدن به رودخانه‌ها و ارتفاعات بپرهیزند.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی، هشدارها و اقدامات لازم برای کاهش خسارات ناشی از احتمال سیل برنامه ریزی و انجام شده است گفت: ناپایداری‌های جوی تا اواخر وقت روز دوشنبه در این منطقه ادامه دارد.

فرماندار جیرفت با اشاره به اینکه طبق اعلام سازمان هواشناسی منطقه جنوب کرمان در سطح نارنجی هشدار قرار دارد، تصریح کرد: ناپایداری های جوی، رگبار و رعد و برق در مناطق مستعد تگرگ از ویژگی‌های این سامانه است.

قطعی برق 10 روستای ریگان

امین باقری فرماندار ریگان نیز با اشاره به قطعی برق 10 روستای این شهرستان در اثر شدت باران اظهار داشت: مردم شهرستان ریگان طی 3 روز طوفان و گرد وغبار شدید امروز شاهد بارش رحمت الهی در این شهرستان بودند.

وی با بیان اینکه شدت بارندگی، برق 10روستای این شهرستان را قطع کرد افزود: این قطعی برق در روستاها در حال افزایش بوده که نیروهای برق‌رسانی پس از ساعاتی تلاش برق کلیه مناطق را وصل کردند.

فرماندار ریگان با اشاره اینکه شدت باران در مناطق کوهستانی بیشتر است، افزود: اهالی این مناطق خواست از رفتن به حریم رودخانه‌ها خودداری کنند.

وی با بیان اینکه بارش باران امروز در شهرستان ریگان موجب آبگرفتگی معابر شهر ریگان شد، گفت: این بارندگی‌ها در مناطق کوهستانی هم موجب جاری شدن سیلاب شد.

ورود سیلاب به خانه‌های روستایی و باغات کشاورزی بردسیر

حمزه وفایی معاون فرماندار بردسیر نیز با بیان اینکه سیلاب به خانه‌های روستایی و باغات کشاورزی در روستای هراران وارد شده و مقداری خسارت ایجاد کرده است اظهار داشت: ستاد مدیریت بحران این شهرستان تمام تلاش خود را برای پیشگیری از خسارت‌های بیشتر به کار خواهد بست.

وی با بیان اینکه از ابتدای وقوع سیلاب نیروهای امدادی، راهداری و هلال احمر در مناطق یاد شده حضور دارند گفت: با توجه به اینکه بارش‌ها به صورت رگبارهای موسمی بوده و از لحاظ نقطه بارش و میزان بارش قابل پیش‌بینی نیست.

معاون فرماندار بردسیر با اشاره به اینکه طبق اعلام سازمان هواشناسی ناپایداری‌های جوی تا پایان روز دوشنبه هفته آینده در استان کرمان ادامه دارد افزود: از شهروندان درخواست می‌کنیم از نزدیک شدن به رودخانه ها، تردد در مسیر سیلاب و رفتن به ارتفاعات بپرهیزند.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم در صورت بروز مشکلات احتمالی، سیلاب‌ها به مسیرهای اصلی خود هدایت شوند تا به مناطق مسکونی و کشاورزی کمترین میزان خسارت وارد شود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود