لاوروف: مأموریت آمریکا در افغانستان شکست خورده است

وزیر خارجه روسیه با اشاره به تقویت مواضع تروریست‌های داعش و القاعده در افغانستان و رکورد تولید مواد مخدر در این کشور، گفت: مأموریت آمریکا در افغانستان شکست خورده و خود آنها نیز به این مسئله آگاه هستند.
به گزارش باطن به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در پایان کنفرانس بین‌المللی «آسیای مرکزی و جنوبی: روابط منطقه‌ای، چالش‌ها و امکانات» که در تاشکند، پایتخت ازبکستان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مأموریت آمریکا در افغانستان شکست خورده و این واقعیت را حتی مقامات واشنگتن درک می‌کنند.

لاوروف به خبرنگار این خبرگزاری گفت: «آمریکایی‌ها از افغانستان خارج شدند و همانطور که رئیس جمهور جو بایدن تأیید کرده، به این دلیل که مأموریت خود را پایان یافته می‌دانند. مسلماً او سعی دارد وضعیت را در مثبت‌ترین شکل آن توصیف کند، ولی همه به خوبی می‌دانند که این مأموریت در واقع شکست خورده است و این مسئله را حتی خود آمریکایی‌ها آشکارا پذیرفته‌اند.»

در این رابطه، وزیر خارجه روسیه یادآور شد: «تروریسم در افغانستان هرگز از بین نرفته و سازمان‌های تروریستی داعش و القاعده اکنون موقعیت خود را در این کشور تقویت کرده‌اند. تولید مواد مخدر در افغانستان به بالاترین رکورد خود رسیده است. در حال حاضر 90 درصد مواد مخدر در کل جهان از افغانستان تأمین می‌شود و عملاً هیچ اقدامی برای مبارزه با این پدیده انجام نمی‌شود.»

لاوروف تأکید کرد که روسیه هیچ علاقه‌ای ندارد که هرج و مرج بار دیگر بر افغانستان حاکم شود، نه تنها برای اینکه نمی خواهد این هرج و مرج به کشورهای همسایه و متحد مسکو سرایت کند، بلکه از آن جهت که برای ملت افغانستان خیر و آرامش واقعی می‌خواهد. به گفته وی، دولت روسیه همچنان به همکاری خود با ایالات متحده و دیگر کشورهایی که می‌توانند بر روند اوضاع در افغانستان تأثیر داشته باشند، ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد که به عقیده مقامات مسکو، نیازی به ابداع شکل جدیدی از مذاکرات یا توافق برای حل و فصل اوضاع در افغانستان نیست، بهترین راه برای کمک به حل این مشکل، ایجاد انگیزه در روند مذاکرات سیاسی است که مدتهاست در بن‌بست قرار دارد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود