صعود یا ریزش طلا این هفته مشخص می‌شود

اونس طلا هفته گذشته بالای ۱۸۰۰ دلار ماند اما تحلیلگران می گویند یک عامل کلیدی می تواند باعث شود این فلز ارزشمند هفته جاری تا سطح ۱۹۲۰ دلار صعود یا به ۱۶۰۰ دلار ریزش کند.

به گزارش باطن به نقل از ایسنا، دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز به کیتکونیوز گفت: این عامل کلیدی، دلار آمریکاست. طلا هفته گذشته با وجود قوی شدن ارزش دلار مقاومت کرد و تا نزدیک ۱۸۳۰ دلار صعود کرد اما مسیر این ارز در هفته جاری برای طلا اهمیت زیادی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد عقب نشینی دلار می تواند بازار طلا را پشتیبانی کرده و به ازسرگیری روند صعودی طلا تا سطح ۱۹۲۰ دلار کمک کند در حالی که رشد بیشتر ارزش دلار باعث ریزش طلا تا سطح ۱۶۰۰ دلار خواهد شد.

بعلاوه طلا نسبت به بازار اوراق قرضه بسیار حساس مانده و این بازار ممکن است تحت تاثیر فشارهای تورمی جنب و جوشی را آغاز کند.

پاویلونیس گفت: طلا باید برای حرکت در مسیر صعودی، در بالای ۱۸۴۰ دلار بسته شود. اگر آمار اقتصاد کلان آمریکا قوی بماند، نرخهای بهره که با بازارهای فلزات ارزشمند همبستگی معکوسی دارند، تغییر خواهند کرد. وی به افزایش قیمت طلا خوش بین بوده و انتظار دارد قیمت طلا تا اواخر ژوییه به سطوح بالاتری صعود کند.

بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با ۱۴ دلار معادل ۰.۸ درصد افزایش، در ۱۸۱۵ دلار بسته شد و برای کل هفته حدود ۰.۲ درصد افزایش نشان داد که چهارمین رشد هفتگی متوالی این فلز ارزشمند بود.

اورت میلمان، کارشناس فلزات ارزشمند در گینزویل کوینز گفت: طلا پس از حمایتی که در بالای ۱۸۰۰ دلار ایجاد کرد، با مقاومت شدیدی در سطح ۱۸۳۰ دلار روبروست. میانگین قیمت ۲۰۰ روزه طلا در حدود ۱۸۳۰ دلار قرار دارد. به نظر می رسد در حال حاضر مقاومت قوی برای طلا وجود دارد. عواملی که طلا را به مسیرهای متفاوت می کشانند، اوضاع را کمی پیچیده تر می کنند. در حال حاضر در هر دو جهت عوامل کاملا متوازنی قرار دارند. ما رشد تورم را داریم اما همزمان بانکهای مرکزی سراسر جهان احتمالا سیاستهای پولی خود را اندکی تحکیم خواهند کرد. این دو عامل تاثیرگذار باعث شده اند طلا در یک محدوده بماند.

وی در ادامه افزود: علاوه بر روند معاملات دلار، در هفته جاری نفت هم عامل تاثیرگذار مهمی خواهد بود. قیمتهای بالاتر نفت به معنای اوج گیری تورم است که برای طلا مثبت خواهد بود.

مایک مک گلون، استراتژیست کالای ارشد بلومبرگ اینتلیجنس گفت: طلا از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون حدود چهار درصد کاهش قیمت داشته است اما همه این تحکیم قیمتها و فضای اقتصادکلان حمایتی به معنای آن است که طلا آماده ازسرگیری روند صعودی است. این رشد نسبت بدهی آمریکا به تولید ناخالص داخلی و ادامه سیاست انبساطی بود که در نهایت کمک کرد اونس طلا به ۲۰۰۰ دلار صعود کند.

آمار اقتصادی مهم هفته جاری

هفته جاری از نظر انتشار آما اقتصادی هفته شلوغی نخواهد بود اما اطلاعات مهم متعددی منتشر می‌شوند که بازار به آنها چشم دوخته است. بازارها روز سه شنبه منتشر آمار مجوزهای ساخت و شروع ساخت مسکن در آمریکا در ژوئن هستند. سپس آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و فروش خانه در پنج شنبه و شاخص مدیران خرید بخش تولید در روز جمعه منتشر می‌شود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، یک رویداد مهم دیگر نشست سیاست پولی بانک مرکزی اروپا در روز پنج شنبه خواهد بود. از سوی دیگر هیچ اظهارنظر مهمی از سوی بانک مرکزی آمریکا پیش از نشست سیاست پولی ۲۸ ژوییه صورت نمی گیرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود