افزایش ۶۰۰ تا ۷۰۰ درصدی قیمت برخی از مواد اولیه تولید قارچ/ آینده نامعلوم تولید قارچ کشور

دبیر انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی ایران از افزایش 600 تا 700 درصدی قیمت برخی از مواد اولیه بستر تولید قارچ از ابتدای سال تا کنون خبر داد.

به گزارش باطن، نیما باغبانی در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه انتظار می‌رفت تولید قارچ در سال 1400 به 200 هزار تن برسد، اظهار کرد: با توجه به پروانه‌های صادره جهت تولید قارچ و همچنین توسعه واحدهای قدیمی انتظار می‌رفت تولید قارچ در کشور به 200 هزار تن برسد، همچنین پیش‌بینی ما برای تولید بستر قارچ در سالجاری 850 تا 950 هزار تن بود.

وی ادامه داد: اما در عمل این میزان تولید قارچ و بستر محقق نشد، چراکه از ابتدای سال با افزایش قابل توجه قیمت مواد اولیه روبه‌رو شدیم.

باغبانی یکی از این مواد اولیه که نقش مهمی در تهیه بستر قارچ دارد را کلش گندم عنوان کرد و افزود: با آغاز فصل برداشت گندم قیمت هر کیلوگرم کلش گندم با رشد 600 تا 700 درصدی از 400 تا یک هزار تومان به 3 هزار و 500 تا 4 هزار تومان افزایش یافت.

وی افزود: با افزایش قابل توجه مواد اولیه، تولیدکنندگان بستر قارچ با حجم زیادی از نیاز به نقدینگی برای تولید مواجه شدند که امکان تامین آن را نداشتند، نتیجه آن شد که تولید بستر قارچ 50 درصد تولید کاهش یافت.

باغبانی با بیان اینکه برای تولید هر کیلوگرم قارچ نیاز به 5 کیلوگرم بستر قارچ داریم، اظهار کرد: سال گذشته روزانه 470 تن قارچ تولید و به بازار عرضه می‌شد، اما امسال حداکثر 300 تن قارچ در روز تولید می‌شود.

دبیر انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی ایران تصریح کرد: مشکلات تامین و گرانی بستر موجب شده شاهد تعطیلی واحدهای کوچک و سنتی باشیم و تنها واحدهای توان ادامه تولید داشته باشند که یا از منابع مالی کافی برخوردار هستند یا به شکل صنعتی فعالیت می‌کنند.

باغبانی عدم دسترسی و گرانی بستر قارچ و عدم تناسب بین هزینه تمام شد تولید و درآمد را دلایلی دانست که آینده نامعلومی را برای تولید قارچ کشور رقم زده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود