مذاکرات وین نتیجه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها است

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران هیچ مانعی برای مذاکره نگذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری باطن سید عباس گلرو در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران کاملاً عقلانی و منطقی است، اظهار داشت: بعد از خروج آمریکا از برجام همه دیدیم که آمریکایی‌ها به هیچیک از تعهدات خود در برجام عمل نکردند و کشورهای اروپایی عضو برجام هم همین طور بودند و در ظاهر در برجام ماندند اما در عمل هیچ تعهدی را عملیاتی نکردند.

وی بیان کرد: در آن مقطع، هنوز مجلس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران را به تصویب نرسانده بود و دیدیم که آمریکا و اروپایی‌ها به هیچیک از تعهدات خود در برجام عمل نکردند.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر، از زمان خروج آمریکا از برجام، ایران با کشورهای اروپایی هم مذاکرات زیادی داشت و اگر قرار بود آنان برجام را اجرا و یا کاری را انجام دهند، باید این اتفاق محقق می‌شد.

گلرو با بیان اینکه این حرف و تحلیل مبنی بر اینکه تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها مانع رفع تحریم‌ها شده درست نیست، گفت: تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران، طرف مقابل را جدی‌تر کرد تا پای میز مذاکره بیاید و اگر قانون مجلس نبود، اروپایی‌ها حاضر نمی‌شدند ۶ دور مذاکره در وین با هیئت ایرانی انجام دهند و این مذاکرات، نتیجه قانون مجلس بود.

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: از سوی دیگر، مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان از قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران حمایت کردند و فرمودند که قانون خوبی است و باید اجرا شود.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران کاملاً منطقی نوشته شده است و منافع ملی و مصالح کلی نظام در آن در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه در این قانون، به طرف مقابل فرصت دادیم تا به تعهدات خود در برجام عمل کند، گفت: زمانی که به طرف مقابل فرصت برای انجام تعهداتش دادیم و گفته‌ایم که اگر آنان به تعهداتشان عمل کنند، ما هم حاضریم به تعهداتمان عمل کنیم، معنایش این است که جمهوری اسلامی ایران در عین حال که در احقاق حق خودش کوتاهی نمی‌کند، کشوری بسیار منعطف است.

گلرو بیان کرد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران هیچ مانعی برای مذاکره نگذاشته است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود