طرح مجلس فیلترینگ را بی‌معنا می‌کند/ آسیبی به کسب‌وکارهای مجازی وارد نمی‌شود

نماینده مجلس با بیان اینکه در طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی برای صیانت از اشتغال کاربران فضای مجازی یک کمیسیون مشخصی پیش بینی شده است تا کسی در این بستر دچار مشکل نشود و اشتغالش آسیب نبیند، اظهار داشت: با تخریب و تهمت و سیاه نمایی میدان دفاع از حقوق مردم را خالی نمی‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری باطن احمد راستینه، نماینده شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با بیان اینکه تعداد موافقان ثبت نامی برای دفاع از طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی به ۵۰ نفر رسیده است، اظهار داشت: بسیاری از افرادی هم که به عنوان مخالف ثبت نام کرده اند خود با کلیات طرح نه تنها مخالف نیستند بلکه از آن دفاع می‌کنند، امّا مخالفت آنها با بحث اصل ۸۵ شدن این طرح است.

وی ادامه داد: مخالفان طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی معتقدند به جای آنکه یک کمیسیون تخصصی همچون تلفیق که از افراد متخصص همه کمیسیون ها تشکیل می شود به این طرح رسیدگی کند، این طرح در صحن علنی مورد بررسی قرار گیرد و البته موافقان از جمله این جانب معتقدند یک کمیسیون که تلفیقی از متخصصین همه کمیسیون ها باشد می تواند معایب طرح را برطرف کند و به صورت دقیق تر و کارشناسی تر این طرح را بررسی نماید.

راستینه ادامه داد: ما معتقدیم این طرح نه تنها سبب مشکل برای فعالیت های کاربران در فضای مجازی و پلتفرم های خارجی نمی شود بلکه با ضابطه مند شدن فعالیت پلتفرم ها بحث فیلترینگ دیگر معنایی نخواهد داشت و پلتفرم های خارجی با اخذ مجوز و ایجاد دفتر نمایندگی در ایران می بایست به تعهداتشان در حمایت از حقوق کاربران عمل نمایند. به عبارتی پلتفرم های خارجی می توانند خدمات دولت الکترونیک از جمله تراکنشهای مالی را هم انجام دهند.

وی گفت: آنهایی که نگران مشاغل در فضای مجازی هستند به هیچ عنوان این طرح را مطالعه نکرده اند و به دروغ موافقان این طرح را متهم به مسدود سازی اینترنت می کنند در حالیکه در این طرح مادامی که برای پلتفرم های خارجی جایگزینی نیست هیچکس حق فیلتر کردن آن‌ها را نخواهد داشت.

 نماینده مجلس با بیان اینکه در طرح مجلس برای صیانت از اشتغال کاربران فضای مجازی یک کمیسیون مشخصی پیش بینی شده است تا کسی در این بستر دچار مشکل نشود و اشتغالش آسیب نبیند، اظهار داشت: با تخریب و تهمت و سیاه نمایی میدان دفاع از حقوق مردم را خالی نمی‌کنیم و معتقدیم باید برای دفاع از حقوق کاربران فضای مجازی شعار ندهیم.

راستینه ادامه داد: کاسبان فیلترینگ نگران ضابطه مند شدن فضای مجازی هستند چرا که می‌دانند با پذیرش تعهد از طرف پلتفرم های خارجی و داخلی دیگر فیلترینگ معنایی نخواهد داشت، لذا صدای جیغ بنفش آن ها بلند شده است.

وی افزود: در این طرح به هیچ عنوان برای کاربران فضای مجازی جرم انگاری نشده است ولی برای پلتفرم ها در صورتی که حقوق و حریم کاربران را صیانت نکنند و به تعهداتشان عمل نکنند جرم دیده شده است. تعجب این است که مدعیان دفاع از حقوق مردم به جای آنکه از این اقدام بزرگ که در دفاع از حقوق مردم طراحی شده است حمایت کنند فریاد شان بلند است که چرا برای دفاع از حقوق و حریم خصوصی کاربران فضای مجازی قانون تدوین می شود.

راستینه ادامه داد: گویا افرادی در فضای مجازی با حرمت شکنی و افشای داده ها و عدم رعایت حریم خصوصی و سرکشی در حسابهای دیگران و اخاذی از آنها و راهبری سبک زندگی مردم با تهدید و ارعاب کاسبی می کنند و حتماً مردم شریف ایران اسلامی این دروغ های کاسبان فیلترینگ را نخواهند پذیرفت. چه بسیار پرونده‌هایی که در دستگاه قضایی به علت کاسبان فیلترینگ  وجود دارد از جمله سرکشی در حساب دیگران، اخاذی مجازی، شکستن حریم خصوصی دیگران، صفحه های پر از خشونت بر علیه کودکان،  فریب و دروغ های عاشقانه و متاسفانه قانونی برای برخورد با این هنجار شکنی های ویرانگر که بسیاری از کانون های خانواده را ویران ساخته وجود ندارد.

وی با بیان اینکه همه می‌دانند هیچ پدر و مادری راضی نمی شود که فرزندش در فضای مجازی مورد سوء استفاده و تهدید قرار بگیرد و همه می خواهند در یک فضای امن ،کسب و کار های خود را توسعه دهند، تصریح کرد: همه می‌خواهند اشتغال پایدار را برای نوجوانان و جوانان خود رقم بزنند و بستری سالم برای ارتباطات گسترده مجازی فراهم سازند.

نماینده مجلس گفت: فضای مجازی امروز یک حقیقت است و نمی توان با شعار و احساس زندگی مردم را به مخاطره انداخت. همه تلاش ما در این طرح این است که امنیت خاطر را برای فعالیت گسترده دیجیتالی فراهم نماییم و اقتصاد پویای فضای مجازی را با گسترش فرصت های شغلی، تبلیغی و فروش محصولات تولیدی فراهم نماییم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود