آغاز جدی المپیک برای ایران از فردا ؛
شمارش معکوس برای خروج از«فقر مدال»

سه رشته‌ای که کاروان ورزش ایران دل به مدال‌آوری آنها خوش کرده از روز یکشنبه گام در میدان بزرگ سی و دومین دوره بازیهای المپیک خواهند گذاشت تا شاید زمین «خشک» شده بی‌مدال تبدیل به کویر نشود!

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به توکیو، سی و دومین دوره بازی‌های المپیک در حالی تقریباً به نیمه راه رسیده که از روز یکشنبه امیدها برای مدال‌آوری کاروان ورزش ایران رنگ و بوی جدیدی به خود خواهد گرفت؛ آنجا که چشم اهالی ورزش به کشتی، وزنه برداری و کاراته است تا بتوانند زمین خشک شده مدال‌آوری را آبیاری کرده و ورزش کشور را از این برهوت خارج کنند.

مدال‌هایی که سهم کاروان ایران نشد

یک هفته از آغاز رسمی المپیک و شروع به کار ورزشکاران در این رویداد گذشته است، این هفته در شرایطی برای کاروان ایران سپری شد که برخی رشته‌ها و ورزشکاران شان برخلاف آنچه پیش بینی می‌شد، نتوانستند موفقیتی کسب کنند و از دور مسابقات کنار رفتند.

تکواندو یکی از این رشته‌ها بود؛ رشته‌ای که ورزشکارانش در ادوار گذشته مدال‌آوری می کردند و بر همین اساس مسئولان ورزش کشور امیدوار بودند این بار هم تکواندو حداقل یک مدال را برای کاروان ایران کسب کند اما تبعات روند نزولی این رشته که از المپیک‌های قبلی آغاز شده و تا امروز ادامه داشت، باعث شد هوگوپوشان بدون کسب مدال توکیو را ترک کنند.

شمشیربازی یکی دیگر از امیدهای کسب مدال ایران در این دوره از بازی‌ها بود آنگونه که روی مدال تیمی این رشته برای کمک به بهبود وضعیت کاروان در کنار ورود یک رشته جدید به فهرست رشته‌های مدال‌آور حساب صد درصدی شده بود اما دور بودن برخی ورزشکاران از خودِ همیشگی شان در کنار ناداوری دست به دست هم داد تا این مهم میسر نشود.

تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در اولین دیدار المپیکی برگزارکننده جدالی تعیین کننده با ایتالیا بود؛ رقابتی که نزدیک دنبال شد اما در نهایت به خاطر ناداوری امتیاز آن به ایران نرسید، با همین شکستی که شاگردان پیمان فخری متحمل شدند آنها دست خالی توکیو را ترک کردند و اینگونه هم مدال‌آوری المپیکی شان حداقل برای چهار سال به تاخیر افتاد و هم رنگ و بوی مدال جدید از کاروان ایران گرفته شد.

حامد حدادی که مدال نقره مسابقات پرتاب دیسک بازی‌های المپیک لندن را در اختیار دارد دیگر ورزشکاری بود که روی مدال‌آوری او حساب زیادی شده بود، حدادی اما با عملکردی دور از انتظار و ناامیدکننده در همان مرحله مقدماتی حذف شد تا کام ورزش ایران را تلخ‌تر از قبل کند.

تک مدالی که غیرمنتظره شد

البته طی یک هفته المپیکی توسط دیگر ورزشکاران هم توفیقی نصیب کاروان ایران نشده است؛ به جز صعود نازنین ملایی به مرحله نیمه نهایی مسابقات قایقرانی که برای اولین بار در تاریخ قایقرانی ایران رقم خورد، سایر ورزشکاران در دیگر رشته‌ها نتوانستند نتیجه درخور توجهی در کارنامه خود و ورزش ایران ثبت برسانند.

البته ناکامی‌های یک هفته گذشته المپیک در حالی یکی پس از دیگری برای ایران ثبت شد که از روز نخست بازی‌ها یک مدال سهم کاروان کشورمان شده بود، مدالی که هیچ جا و نشانه‌ای از آن در پیش بینی‌ها در نظر گرفته نشده بود و از این حیث کاملاً غیرمنتظره کسب شد.

در این بین اما عملکرد دور انتظار از برخی ورزشکاران در کنار حواشی داخلی و خارجی دست به دست هم داد تا زرق و برق این مدال خیلی زود از رونق بیفتد اگرچه همین تک مدال می‌تواند با قرار گرفتن در کنار مدال‌هایی که ورزش کشور انتظار آن را در روزهای آینده می‌کشد، کمک حال بزرگی برای کسب جایگاه بهتر باشد.

المپیک از فردا آغاز می‌شود

در هر صورت اینکه بعد از یک هفته المپیکی که بیشتر زمان آن با شکست و حذف برای ایران گذشت، کاروان ایران از فردا در مسیر تازه‌ای قرار می‌گیرد که اگر از اتفاقات عجیب و غریب به دور بماند، می‌تواند به مدال‌های رنگارنگ منتهی شود.

کشتی در ابتدای این مسیر امیدوارکننده قرار دارد، رشته‌ای که همیشه بار مدال‌آوری کاروان ایران را به دوش کشیده و حالا هم خیلی از نگاه‌ها را در توکیو و خارج از آن معطوف به خود کرده برای تکرار این ماموریت.

در میانه راه وزنه برداری هم وارد عمل می‌شود برای کمک به کاروان ایران و مدال‌آوری‌اش؛ اگرچه وزنه برداری ایران نام بزرگ و شاخصی در توکیو ندارد اما کسب یک مدال انتظار حداقلی است که از این رشته وجود دارد. در پایان کار هم امیدها معطوف به کاراته می‌شود و داشتن حداقل دو فینالیست در این رشته تازه المپیکی شده.

در هر صورت اینکه برای ایران و ایرانی‌ها المپیک از فردا به طور جدی‌تری شروع می‌شود و همه منتظرند تا موفقیت‌های ورزش کشور را در این چند رشته ببینند. البته پیش بینی‌های قبل از شروع المپیک در مورد کشتی خیلی هم امیدوارکننده نبود اما شاید مسئولان امر نمی‌خواستند ایجاد توقع کنند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود