حاشیه های مراسم تحلیف رئیس‌جمهور دولت سیزدهم

راسم تحلیف آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور دولت سیزدهم عصر  پنچ شنبه ۱۴ مردادماه در حالی در صحن برگزار شد که این مراسم حاشیه هایی به همراه داشت.

این مراسم با حضور رؤسای قوای سه‌گانه و مقامات عالی‌رتبه کشوری و لشکری و همچنین میهمانان خارجی برگزارشد.

در این مراسم محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه و آیت الله ابراهیم رئیس رئیس جمهور سخنرانی کردند که سخنان روسای سه قوه با اقتدار، قاطعیت و جدیت بود .

اما حاشیه های این مراسم؛

– هر چند مراسم تحلیف یک ساعت طول کشید، از ساعت 17:20 شروع و در ساعت 18:20 به پایان رسیده اما مقدمات برگزاری این مراسم با شکوه و با نظم خاص خود، از هفته های قبل فراهم شده بود. بعنوان مثال از چند هفته قبل اسامی خبرنگاران و عکاسانی که در این مراسم حضور داشتند، از سوی اداره اخبار مجلس جهت هماهنگی تهیه و به حراست و دیگر مراجع اعلام شد.همچنین اداره اخبار مجلس از چند روز قبل علاوه بر بهره گیری از فضای مجازی، با ارسال پیامک به خبرنگاران در خصوص مراسم اطلاع رسانی می کرد.

-مراسم تحلیف با شکوه و نظم خاص و در شان نظام بدون مشکل برگزار شد.

– برای ورود به این مراسم، چند درب مجزا در نظر گرفته شده بود.
مهمانان خارجی با تشریفات خاص و با خودرو از یک درب، مهمانان دعوت شده از درب دیگر و خبرنگاران و، فیلمبرداران و عکاسان نیز از درب مجزا  در مراسم حضور می یافتند.

– کارت های ورود به مراسم به رنگهای مختلف سبز، آبی، قرمز و… هم مفهوم خاص خود را داشت.
این کارت های بسته به رنگ خاص خود نشان از دسترسی دارندگان آن به نقاطی از مجلس و حضور در جایگاه ویژه تعریف شده بود.
بعنوان مثال کارت آبی برای مهمانان دعوت شده، کارت قرمز هم برای خبرنگاران، فیلمبرداران و عکاسان بود.

– در 2 گوشه سمت راست و چپ صحن مجلس پرچم کشورها و سازمانهایی که نمایندگان آنها در این مراسم حضور داشتند، به چشم می خورد. وجود حدود 80 پرچم کشورهای مختلف و سازمانهای بین المللی گوناگون از دیگر حاشیه های این مراسم بود. ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور برای حضور در مراسم تحلیف اعلام آمادگی کرده بودند؛ از بین این مقامات ۱۰ رییس کشور در تراز سران کشورها، ۲۰ رییس مجلس، ۱۱ وزیر خارجه، ۱۰ نفر از وزرای دیگر کشورها و همچنین فرستاده ویژه و نواب روسای مجالس، روسای کمیسیون‌ها و هیأت‌های پارلمانی در این مراسم بودند.

-ورود بدون استقبال و خروج غریبانه روحانی از صحن مجلس هم از دیگر حاشیه ها بود. حسن روحانی رئیس جمهور سابق در حالی در ساعت 17 وارد صحن مجلس شد که هیچ یک از 265 نماینده حاضر در صحن مجلس به استقبال وی نرفتند هر چند وی در بدو ورود به محوطه مجلس با استقبال رئیس مجلس مواجه شد. روحانی بعد از پایان مراسم «غریبانه» صحن مجلس را ترک کرد و باز هیچ نماینده ای در کنار و اطرافش حضور نیافت.

-غیبت برادران لاریجانی و احمدی نژاد از دیگر حاشیه های این مراسم بود.
علی لاریجانی رئیس سابق مجلس و کاندیدای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری و آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مراسم حضور نداشتند.همچنین محمود احمدی نژاد در این مراسم حضور نداشت.

– حضور علی اکبر ناطق نوری در این مراسم هم مورد توجه برخی از نمایندگان قرار گرفت. یکی از نمایندگان با مراجعه به وی برای دقایقی با وی گفتگو و بر لزوم وحدت و کمک به دولت سیزدهم تاکید کرد.

-عکس یادگاری همه حاضرین در مراسم تحلیف در محوطه مجلس از دیگر حاشیه های این مراسم بود.

-آیت الله رئیسی در ساعت 17:15 وارد صحن مجلس شد.نمایندگان با دیدن رئیس جمهور صلوات می فرستادند و مهمانان خارجی نیز با وی احوالپرسی می کردند. رئیس جمهور نیز برای لحظاتی به ابراز محبت با نمایندگان و مهمانان خارجی پرداخت.

– زنگ جلسه علنی مجلس در ساعت 17:20 به صدا درآمد و حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه دستور کار صحن علنی را اینگونه اعلام کرد: قرائت آیاتی از قرآن کریم، خیر مقدم و نطق رئیس مجلس شورای اسلامی ، سخنرانی رئیس قوه قضائیه، انجام مراسم تحلیف رئیس جمهور، سخنرانی رئیس جمهور، نطق پایانی رئیس مجلس شورای اسلامی قالیباف رئیس مجلس.

-پس از قرائت قرآن، قالیباف رئیس مجلس، اولین حضور رئیسی بعنوان رئیس جمهور به مجلس را تبریک گفت در سخنان خود دوره جدید مدیریتی کشور را دوره «کارآمدی و پاسخگویی» دانست و تاکید کرد: در این دوره حاشیه‌روی حاشیه‌سازی و فاصله گرفتن از دغدغه‌های مردم گناهی نابخشودنی است و مردم هرگز این موضوع را از ما قبول نخواهند کرد؛ بنابراین همة ما در همة ارکان نظام وظیفه داریم مراقب باشیم در دام‌های خودساخته یا دشمن‌ساخته‌ای که باعث می‌شود دغدغه‌های مردم به حاشیه بروند نیفتیم، و با هر حاشیه سازی و حاشیه روی مقابله کنیم؛ در دوره «کارآمدی و پاسخگویی» نه تنها فساد بلکه هرگونه منفعت طلبی سیاسی یا قبیله گرایی گناهی نا‌بخشودنی است.

-حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در سخنان 10 دقیقه ای خود در این مراسم، گفت که قوه قضاییه برای کمک به دولت و گسترش عدل و عدالت و حمایت از حقوق مردم و از آزادی های مشروع و مبارزه با فساد آمادگی لازم را دارد و با تمام توان کمک خواهد کرد.

-درساعت 18:55 مراسم تحلیف برگزار و آیت الله رئیسی مطابق اصل 121 قانون اساسی در حالی که در جایگاه ویژه صحن مجلس در کنار رئیس قوه قضائیه حضور داشت، سوگند خود را اینگونه قرائت کرد: ««من به عنوان رییس جمهور در پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور باشم و همه استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت‌هایی که بر عهده گرفته‌ام به کار گیرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و گسترش عدالت سازم و از هر گونه خودکامگی بپرهیزم و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است حمایت کنم. در حراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزم و با استعانت از خداوند و پیروی از پیامبر اسلام و ائمه اطهار علیهم‌السلام قدرتی را که ملت به عنوان امانتی مقدس به من سپرده است همچون امینی پارسا و فداکار نگاهدار باشم و آن را به منتخب ملت پس از خود بسپارم.»

-رئیس جمهور بعد از مراسم تحلیف 24 دقیقه در صحن مجلس صحبت کرد.

-سخنان رئیس جمهور بارها با صدای احسنت نمایندگان مورد تائید قرار می گرفت. اولین بار وقتی رئیس جمهور گفت که «ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم و سکوت در برابر ظلم و جنایت و تجاوز به حقوقِ انسان‌های بی گناه و بی دفاع را قبول نداریم. ظلم و جنایت چه در قلب اروپا و آمریکا باشد چه در آفریقا و چه در یمن و سوریه و فلسطین، ما در کنار مظلوم خواهیم بود و در داخل هم، مردم و جوانان این مرز و بوم، از ما می‌خواهند که صدای مستضعفین و ولی‌نعمتان انقلاب باشیم»، صدای احسنت نمایندگان در صحن مجلس طنین انداز شد.

-آیت الله رئیسی برخی از جملات خود را برای تاکید 2 بار تکرار می کرد از جمله این جمله «تحریمها علیه ملت ایران باید لغو شود».

-حدود 150 خبرنگار، عکاس و فیلمبردار داخلی و خارجی با حدود 80 دوربین فیلمبرداری و عکاسی مراسم را ثبت و ضبط کردند.
برخی از خبرنگاران، فیلمبرداران و عکاسان در صحن مجلس و برخی هم از جایگاه ویژه خبرنگاران مراسم را پوشش می دادند.

– مراسم تحلیف از شبکه های تلویزیونی از جمله شبکه یک پخش مستقیم می شد که پخش لحظه مواجه حسن روحانی و قالیباف و مصافحه آنها با همدیگراز دیگر این حاشیه ها بود.
مشت حسن روحانی با عبایش به قالیباف برای دست دادن، از دیگر این حاشیه ها بود.روحانی در مواجهه با قالیباف در حالی که دستش زیر عبایش بود، با رئیس مجلس به سبک دست دادنهای دوران کرونا دست داد.

– برای جانمایی بیشتر در صحن مجلس، صندلیهای مهمانان ویژه مجلس که با فاصله زیاد در صحن مجلس نصب بودند، برای مراسم تحلیف برداشته شد و تعداد زیادی صندلی موقت در سه ردیف جلوی و همچنین در انتهای صحن مجلس قرار داده شد تا مهمانان داخلی و خارجی در صحن مجلس جا شوند.

-نشستن نمایندگان جبهه مقاومت در ردیف جلو و نماینده اتحادیه اروپا در یک ردیف عقب تر از دیگر حاشیه های مراسم بود که مورد توجه عکاسان قرار گرفته بود.

 

– در حالی که در خبرها بصورت غیر رسمی اعلام شده بود که رئیسی رئیس جمهور در پایان این مراسم لیست کابینه خود را به مجلس معرفی می کند، اما وی در پایان سخنان خود گفت که لیست كابينه سيزدهم اوايل هفته آينده به مجلس معرفي مي شود.

– محدودیت های ترافیکی و تردد در اطراف بهارستان و خیابانهای منتهی به مجلس شورای اسلامی از دیگر این حاشیه ها بود و برخی از افراد دعوت شده به مراسم برای حضور در مجلس مجبور بودند مقداری پیاده روی کنند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود