اعتراض مسلمانان آمریکا به توقیف کاشی‌های ایرانی به بهانه تحریم

نیروهای اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا در فرودگاه بین‌المللی دالس واشنگتن ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) محموله کاشی‌ ایرانی را به دلیل «نقض تحریم‌های ایران» توقیف کردند.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، مسئولان مسجد «مناسس» در شهر ویرجینیا از دولت جو بایدن خواستند اجازه بدهد محموله توقیف شده کاشی ایرانی در فرودگاه پایتخت آمریکا به دست این مسجد برسد.

«ابوالفضل ناهیدیان» امام جماعت مسجد «مناسس» در شهر ویرجینیا در یک نشست خبری اعلام کرد که کاشی‌ها ماه ژوئن از شهر قم به آمریکا ارسال شده اما در فرودگاه بین‌المللی دالس واشنگتن (پایتخت آمریکا) توقیف شده است.

به گفته امام جماعت این مسجد، قرار بوده که از این کاشی‌ها برای ساختن یک مسجد جدید در ویرجنیا استفاده شود اما نیروهای اداره نیروهای اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا در فرودگاه بین‌المللی دالس واشنگتن ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) محموله کاشی‌ را به دلیل «نقض تحریم‌های ایران» توقیف کردند.

امام جماعت مسجد مناسس اعلام کرد، این کاشی‌ها هدیه بودند و هیچ پولی برایش پرداخت نشده است اما اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا با ادعای نقض تحریم‌های ایران آن را توقیف کرد.

آسوشیتدپرس برای صحت و سقم این خبر به اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا رجوع کرد. این اداره با ارسال نامه به آسوشیتدپرس، توقیف محموله کاشی ایرانی را تایید کرد.

در نامه اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا اعلام شده که کاشی‌ها یا باید به ایران برگردانده شوند و یا اینکه نابود شوند.

«ابوالفضل ناهیدیان» با هشدار درباره احتمال تخریب کاشی‌ها گفت: «از بین بردن این کاشی‌ها مانند از بین بردن آیات قرآنی یا خود قرآن است».

«نهاد عوض» مدیر اجرایی «شورای روابط آمریکایی-اسلامی» با انتقاد شدید از توقیف کاشی‌ها اعلام کرد، صرفنظر از اینکه درباره تحریم‌های ایران چه نظری وجود داشته باشد، اجرای این قانون درباره یک اثر هنری اسلامی معنا ندارد.

وی افزود: «اینها (این کاشی‌ها) سلاح کشتارجمعی نیستند و ما اعتقاد داریم که دولت (جو بایدن) باید عقل سلیم داشته باشد».

سخنگوی اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا اعلام کرد، ۲۱ ژوئن(۳۱ خرداد) این محموله کاشی در فرودگاه توقیف شد و ۳۰ ژوئن (۹ تیر) دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا به این اداره اعلام کرد که به دلیل قوانین تحریمی علیه ایران، محموله کاشی‌ها نباید وارد آمریکا شود.

یک سخنگوی اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا به آسوشیتدپرس اعلام کرد، هنوز تصمیم نهایی برای نابود کردن کاشی‌های ایران گرفته نشده است.

از نظر «رفیع‌الدین احمد» رئیس «انجمن مسلمانان ویرجینیا» توقیف کاشی‌های ایرانی به وجود تعصبات ضد اسلامی در آمریکا ربط دارد.

وی در یک کنفرانس خبری گفت: «اگر (به جای کاشی‌های اسلامی) کاشی مریم مقدس بود آیا ما داشتیم اینجا درباره چنین موضوعی (توقیف محموله کاشی) حرف می‌زدیم؟»

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود