مسیر بازار سکه در هفته نیمه تعطیل
12 میلیونی شدن قیمت سکه/دلار در مرز حد ضرر

در معاملات پشت خطی دوشنبه شب، سکه همراه با رشد نرخ دلار، وارد کانال 12 میلیون تومان شد. در نقاط مقاومتی معامله‌گران برای کسب سود، شروع به فروش خریدهای قبلی می‌کنند. اگر برخلاف این برای بازار سکه بیفتد و در این نقطه حمایت شکل بگیرد و بالای این نرخ تثبیت شود، امکان ورود سکه به کانال‌های جدید را مهیا می‌کند.

تکنیکالیست ها اعتقاد دارند قیمت سکه اگر در بالای مرز 11 میلیون بماند شانس آن را دارد که کانال 12 میلیون تومان را تست کند این تحلیل فنی موجب شده قیمت سکه حتی در روزهایی که بال های تقویتی آن عمل نمی کند به سختی کاهش یابد. اما احتمال 12 میلیون تومانی قیمت سکه چقدر است؟

مسیر بازار سکه در هفته نیمه تعطیل

از لحاظ بنیادی قیمت سکه تحت دو عامل است، نرخ دلار در بازار و دوم قیمت طلای جهانی. هفته گذشته قیمت طلای جهانی ریزش کرد و در بازار داخل برخلاف اونس جهانی، دلار وارد کانال جدید شد. سکه‌بازان در مقابل ریزش طلا مقاومت نشان دادند.

برهمین اساس حباب این فلز گرانبها به بالای 5 درصد رسیده بود چرا که ارزش ذاتی آن پایینتر از ارزش بازای آن بود. انتهای هفته انس جهانی شروع به حرکت صعودی کرد و نرخ سکه نیز مرز مهم 11 میلیون را در بازار شکست. باتوجه به تغییر انتظارات در بازار دلار، به تبع آن تقاضا برای سکه نیز بالا رفت و حباب آن در این هفته نیز بالای 5 درصد قرار داشت.

با صعود دلار در دو روز ابتدایی هفته و قرارگرفتن آن پشت کانال 27 هزار تومان، سکه نیز رشد کرد و به پشت کانال 12 میلیون تومان رسید. با بسته بودن سکه فروشی‌ها بدلیل شرایط کرونایی، تقاضای خاصی در بازار وجود نداشت و نرخ مانند روز گذشته پشت کانال 12 میلیون تومان قرار داشت. بر اساس گفته‌های معامله‌گران فنی، سطح 12 میلیون و 12 میلیون و 200 هزار تومان برای سکه نقطه مقاومتی مهم است.

در معاملات پشت خطی دوشنبه شب، سکه همراه با رشد نرخ دلار، وارد کانال 12 میلیون تومان شد. در نقاط مقاومتی معامله‌گران برای کسب سود، شروع به فروش خریدهای قبلی می‌کنند. اگر برخلاف این برای بازار سکه بیفتد و در این نقطه حمایت شکل بگیرد و بالای این نرخ تثبیت شود، امکان ورود سکه به کانال‌های جدید را مهیا می‌کند.

روند بازار ارز چه سمت و سویی دارد؟

درست یک هفته پیش دلار برای دومین بار در سال 1400 وارد کانال 26 هزار تومان شد. از ابتدای هفته دلار کارخود را با خبر سقوط هرات بدست طالبان،صعودی شروع کرد. با توجه به اهمیت هرات برای بازار اسکناس ارزی ایران تصور اولیه از این سقوط، افزایش نرخ دلار بود و برهمین اساس در ابتدای روز شنبه نرخ به سطح 26 هزاتر و 700 تومان رسید.

اما در ادامه باتوجه به خبر فروش دلار توسط برخی از اهالی هرات و تبدیل به سپرده ریالی، سقوط هرات به صورت مقطعی در آن روز به نفع ریال شد و نرخ دلار 400 تومان عقب نشست. همچنین با بدست گرفتن کنترل هرات توسط طالبان، معاملات فردایی در هرات ممنوع اعلام شد و همین موجب عقب‌نشینی بیشتر دلار هرات شد و بین بازار تهران و هرات اختلاف نرخ شدت گرفت.
در دومین روز هفته باتوجه به مجموع اتفاق‌هایی که از روزهای قبل وجود داشت، مثل پیشروی طالبان در افغانستان و بحثهای مناسبتی و تعطیلات کرونایی، نوسان در بازار بیشتر شد.
باتوجه به اهمیت دو میلیارد دلاری بازار افغانستان برای ایران، پیشروی طالبان به شدت در بازار ارز رصد می‌شود. ورود طالبان به کابل ترس در بازار نسبت به افغانستان و آینده این کشور بیشتر شد.

تعطیلات مناسبتی برای تاسوعا و عاشورا نیز موجب شده بود تا تقاضای ارز و بخصوص دینار بالا برود و از طرف دیگر فشار تقاضا ارزی برای سفردر تعطیلات کرونایی نیز در بازار زیاد شد. در نهایت روز یکشنبه حرف‌های مخبر معاون اول رییس دولت سیزدهم موجب تقویت روند صعودی در بازار ارز شد. معاون اول دولت جدید گفته بود که نسبت به توافق خوشبین نیست و قیمت دلار پشت کانال 27 هزار تومان نشست.
در سمت رسمی بازار نیز نرخ صرافی‌ها در ابتدای کانال 26 هزار تومان قرار داشت وحتی به زیر این کانال نیز سرک کشید. در نتیجه با اختلاف پیش آمده بین دلار صرافی و بازار آزاد، تقاضا برای دلار بالا رفت و شاهد صف‌های خرید سنگین برای دلار صرافی بودیم. معامله‌گران می‌گفتند ارز در بازار نیست، بر همین اساس خرید دلار صرافی که قبلا مستقیما به بازار عرضه می‌شد این بار با هدف نگهداری خرید می‌شد. بنظر انتظارات در بازار عوض شده است.
روز دوشنبه که بازار رسمی تعطیل بود، بازار آزاد دلار در حالی شروع به کار کرد که نرخ دلار مانند روز گذشته بود. همچنین حضور معامله‌گران در بازار مشهود بود اما تقاضایی در بازار نبود، به قول معامله‌گران پرنده در بازار پر نمی زد. اما در انتهای بازار نرخ هرات کم کم شروع به رشد کرد و به 24 هزار و 600 تومان رسید. که معامله‌گران این سطح را نقطه مقاومت برای هرات می‌دانستند. روند صعودی نرخ‌ در معاملات پشت خطی نیز ادامه یافت و به بالای این سطح رسید. با رشد دلار هرات در انتهار بازار و معاملات پشت‌خطی، دلار تهران نیز در این معاملات، وارد کانال 27 هزار تومان شد و به 27 هزار و 100 تومان رسید.
در مجموع نگرانی‌ها از بازار هرات روند صعودی در بازار را تقویت کرد و معامله‌گران به این نکته اشاره می‌کردند که هرات مرجع اسکناس دلار برای بازار آزاد تهران است.

پیش بینی فنی قیمت دلار

در بازار ارز وقتی معامله گران حد ضرر تعیین می کنند یعنی تصور می کنند تا زمانی که قیمت به این سطح نرسیده به خرید ادامه می دهند. در روزهای کنونی حد ضرر قیمت دلار نقطه 26 هزار و 200 تومان عنوان می شود. حد ضرر در بازار ارز مانند ترمز خودرو عمل می کند وقتی با خودرو در مسیر اشتباه قرار دارید اولین کاری که باید انجام دهید ترمز است و پس از آن دور زدن. در بازار ارز مفهوم حد ضرر همین است بنابراین وقتی حد ضرر 26 هزار و 200 تومان عنوان می شود یعنی انتظار بخشی از معامله گران این است که کف قیمت دلار در بازار ارز 26 هزار و 200 است و تا زمانی که قیمت در این کانال باشد خریداران دست بالا را دارند.

اما در بازار ارز هنوز هدف 27 هزار رویت نشده است و معامله گران تصور می کنند قیمت دلار بین 26 هزار و 200 و 26 هزار و 900 تومان در نوسان است به همین دلیل نیز به معامله گران حرفه ای پیشنهاد می دهند در این محدوده خرید و فروش کنند.البته ماندگاری بالای 26 هزار و 200 تومان می تواند اهداف قیمتی در بازار ارز را تغییر دهد. نکته دیگر اینکه تصور تحلیل گران فنی است تا زمانی که قیمت دلار بالای سطح 25 هزار تومان باشد موقعیت خرید در بازار دست بالا را خواهد داشت.

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود