قانونگذار آمریکایی:
تحولات افغانستان پیامدهای بلندمدتی برای جایگاه آمریکا خواهد داشت

«مایکل مک‌کاول»، نماینده جمهوری‌خواه عضو کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته تحولات افغانستان به نفع ایران، روسیه و چین است.

مک‌کاول در مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفت که آمریکا هیچ اطلاعاتی از خارج از فرودگاه کابل ندارد و این برای طالبان، روسیه، چین و ایران یک پیروزی است.

وی در این مصاحبه که امروز سه‌شنبه پخش شده گفت: «هیچ اطلاعاتی از تحولات میدانی نداریم. در بی‌خبری کامل هستم. اگر از فرودگاه [کابل] صرفنظر کنیم در بی‌خبری محض خواهیم بود.»

مک‌کاول در ادامه تأکید کرد: «این نه فقط برای طالبان، بلکه برای روسیه، چین و ایران هم پیروزی است چون ما دیگر نمی‌توانیم شاهد فعالیت‌هایشان در منطقه باشیم.»

آمریکا ماه گذشته پایگاه هوایی «بگرام» را که قبلاُ بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان به شمار می‌رفت تعطیل کرد و در روزهای گذشته مشغول تخلیه سفارتش در افغانستان بوده است.

یک مقام آمریکایی روز ۱۱ تیرماه به شبکه خبری فاکس‌نیوز گفته بود همه نیروهای ایالات متحده از پایگاه هوایی بگرام خارج شدند. این پایگاه یک ساعت با کابل (پایتخت افغانستان) فاصله دارد.

مک‌کاول در مصاحبه با فاکس‌نیوز گفت که آمریکا هیچ تلاشی برای مستقر کردن ظرفیت‌های اطلاعاتی در کشورهای مجاور افغانستان انجام نداده است.

رد درخواست بایدن از سوی پوتین

روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال روز ۲۹ مردادماه گزارش داده بود «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در جریان دیدار ماه ژوئن خود با همتای آمریکایی‌اش، «جو بایدن» درخواست او را برای ایجاد پایگاه‌های آمریکایی در نزدیکی افغانستان رد کرده است.

وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده بود این مراوده میان رهبران روسیه و آمریکا امیدهای دولت بایدن برای مستقر کردن پهپاد و نیروهای نظامی در کشورهای هم‌جوار افغانستان را نقش بر آب کرده است.

نقشه ناکام غرب برای افغانستان

گروه طالبان یکشنبه (۱۵ اوت/۲۴ مردادماه) بعد از خروج «اشرف غنی»، رئیس‌جمهور سابق افغانستان وارد شهر کابل شد. تحلیلگران ورود نیروهای طالبان را به منزله خاتمه تلاش‌های ۲۰ ساله آمریکا و دیگر کشورهای غربی برای بازسازی افغانستان به شکل مطلوب جهان غرب می‌دانند.

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر جنگ در افغانستان شدت گرفته و طالبان موفق شده‌اند بسیاری از مناطق افغانستان را به تصرف خود درآورند.

ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشته است.

آمریکا قرار است تا موعد ۳۱ اوت از افغانستان خارج شود. «سهیل شاهین»، سخنگوی دفتر طالبان در قطر روز گذشته (دوشنبه) گفت که تاخیر در خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان برای ایالات متحده پیامدهایی خواهد داشت و تاریخ تعیین شده، خط قرمز طالبان است.

شاهین در گفت‌وگو با اسکای نیوز، تاکید کرد ۳۱ اوت خط قرمز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است و این زمان برای آمریکا و انگلیس تمدید نخواهد شد و اگر آنها این زمان را تمدید کنند، به معنای گسترش اشغالگری آنهاست و ضرورتی بر این کار نیست. وی هشدار داد که اگر نیروهای غربی بیش از این زمان در افغانستان بمانند، عواقبی در پی خواهد داشت.

تحولات افغانستان باعث انتقاد از «جو بایدن» شده. رسانه‌ها چهارشنبه گذشته گزارش دادند تصمیم‌های بایدن درخصوص افغانستان و فرار نظامی عجولانه از این کشور که باعث سقوط دولت کابل به‌دست طالبان شد، قانون‌گذاران آمریکایی را به فکر تحقیق از وی انداخته است.

اعضای کنگره آمریکا شامل نمایندگان دموکرات که متحدان بایدن نیز محسوب می‌شوند چهارشنبه گذشته ضمن ابراز نارضایتی شدید از تحولات افغانستان، گفتند که درباره دلایل وقوع این بحران تحقیق می‌کنند.

انتقاد مک‌کاول از بایدن

مک‌کاول در مصاحبه با فاکس‌نیوز تصریح کرد از مد‌ت‌ها پیش از دولت بایدن خواسته مترجم‌ها و همکاران افغانستانی آمریکا را از این کشور خارج کند، اما دولت بایدن از انجام این کار امتناع کرده است.

او گفت: «آنها به هیچ وجه این کار را نکردند. جامعه اطلاعاتی بسیار به صراحت نظرش را اعلام کرد و ارزیابی‌هایی از شرایط میدان ارائه کرد. انتخاب دولت بایدن نادیده گرفتن آن اطلاعات بود.»

وی اضافه کرد: «این تصمیم تبعات بلندمدتی برای جایگاه ایالات متحده در دنیا خواهد داشت.»

آمریکا در روزهای گذشته به دلیل تلاش برای تحمیل ارزش‌ها و سبک زندگی غربی به کشورهای دیگر مورد انتقاد قرار گرفته است. چین یکی از کشورهایی بوده که در این خصوص آمریکا را به باد انتقادگرفته است.

نماینده چین در سازمان ملل متحد در یک نشست شورای حقوق بشر این نهاد در خصوص افغانستان گفت: «ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و کشورهای دیگر باید در قبال نقض حقوق بشر توسط ارتش‌های خود در افغانستان در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرند و سیر جلسه کنونی باید این موضوع را پوشش دهد.»

وی افزود: «ایالات متحده و سایر کشورها به بهانه دموکراسی و حقوق بشر مداخلات نظامی را در سایر کشورهای مستقل انجام می‌دهند و مدل خود را بر کشورهایی با تاریخ و فرهنگ بسیار متفاوت تحمیل می‌کنند.»

دفاع بایدن از تصمیمش

بایدن در در یک سخنرانی بامداد سه‌شنبه گذشته تلاش کرد از بار مسئولیت صحنه‌ای که امروز افغانستان با آن مواجه است، شانه خالی کند. او تسلط سریع و کامل طالبان بر افغانستان را با اشاره به توافق دولت ترامپ با طالبان به گردن سلف خود انداخت، از «اشرف غنی» رئیس‌جمهور متواری افغانستان ابراز ناامیدی کرد و بابت عملکرد نیروهای امنیت ملی افغانستان که تا همین چند هفته قبل می‌گفت قادر به حفظ کشور هستند، تاسف خورد.

در حالی که آمریکا سال ۲۰۰۱ در قالب مأموریتی به نام «آزادی ماندگار» وارد افغانستان شده بود بایدن مدعی شد که مأموریت آمریکا در افغانستان هیچ‌گاه برقراری دموکراسی یا آزادی در این کشور نبوده است.

تصمیمات رئیس‌جمهور ایالات متحده برای خارج کردن عجولانه و بی‌برنامه نظامیان این کشور از افغانستان که منجر به سقوط دولت کابل و تسلط طالبان شد، حتی از سوی مردم آمریکا نیز مورد تایید قرار نگرفت. نظرسنجی جدیدی که که توسط گروه «ترافالگار» انجام شده، نشان داد که ۶۹ درصد از مردم آمریکا از تصمیمات بایدن درخصوص افغانستان و خروج از این کشور ناراضی هستند و فقط ۲۳ درصد از شرکت‌کنندگان عملکرد او را تایید می‌کنند.

بایدن همین یک ماه قبل هم به رغم برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا که از تصرف قریب‌الوقوع کابل بعد از خروج نظامیان آمریکایی خبر می‌داد، مدعی بود که ۷۵ هزار طالب در مقابل ارتش ۳۰۰ هزار نفری افغانستان که آمریکا آن‌ها را مانند هر ارتش مجهزی در جهان آموزش داده و تجهیز کرده شانسی برای موفقیت ندارند.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود