روند رشد قیمت ارز و سکه ادامه دارد
بازار منتظر کابینه‌ جدید

 قیمت دلار رقم‌هایی بالای 27 هزار و 800 تومان را به ثبت رساند. احتمال دارد بازار هنوز تحت تاثیر کمبود تقاضای 6 روز تعطیلی باشد، اما به طور کلی اخبار این روزها مانند یک نیروی صعودی بر قیمت دلار عمل می‌کند.

 قیمت دلار عصر روز گذشته روی 27 هزار و 460 تومان قرار داشت. مرز 27 هزار و 500 تومان برای دلار مهم تلقی می‌شد. قیمت دلار در شروع معاملات امروز با قدرت از این مرز عبور کرد.

قیمت دلار در شروع معاملات امروز 27 هزار و 850 تومان بود اما در ادامه قدری کاهش یافت و در آخرین ساعات معاملات نیمه اول روز روی 27 هزار و 770 تومان قرار گرفت.

آیا کمبود عرضه علت رشد قیمت دلار است؟

در میان اخبار مربوط به مذاکرات احیای برجام، اظهار نظر سخنگوی وزارت خارجه که شروع دور جدید مذاکرات را منوط به تکمیل تغییر و تحولات در قوه مجریه ایران عنوان کرده، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

خبر دیگری که توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده است به گزارش منابع اسرائیلی از استراتژی نخست‌ وزیر اسرائیل  برای ممانعت از بازگشت واشنگتن به برجام حکایت دارد. بر این اساس “نفتالی بنت” در دیدار خود  با رئیس جمهور آمریکا تلاش خواهد کرد با ارائه یک استراتژی جدید ضد ایرانی مانع بازگشت آمریکا به برجام شود.

جهت اخبار مربوط به مذاکرات احیای برجام نسبتا منفی است و با وجود عرضه بالای دلار در بازار متشکل روز گذشته، قیمت دلار امروز مسیر افزایشی را دنبال کرد. علاوه بر اخبار برجام و امیدها و انتظارات فعالان بازار، ممکن است کمبودی که به واسطه 6 روز تعطیلی بازار متشکل در عرضه دلار به وجود آمد، در افزایش قیمت دلار نقش ایفا کرده باشد.

در نتیجه اگر عرضه بالای دلار در روزهای آتی ادامه داشته باشد، شاید قیمت دلار بازگشت کند. برخی تحلیل‌گران نیز معتقدند استقرار وزرای جدید و تثبیت شرایط ممکن است از تب و تاب بازار دلار بکاهد و قدری قیمت‌ها را تعدیل کند.

سکه امامی

قیمت سکه به 12 میلیون و 300 هزار تومان نزدیک می‌شود

قیمت سکه امامی عصر روز گذشته روی 12 میلیون و 160 هزار تومان قرار داشت. سکه جایگاه خود را بالای مرز 12 میلیون  تومان تثبیت کرده بود.

در معاملات روز گذشته طلای جهانی، قیمت فلز گرانبها از مرز 1800 دلار عبور کرد و باعث شد سکه معاملات امروز را با تغییرات مثبت قیمتی آغاز کند. قیمت سکه در شروع معاملات امروز  12 میلیون و 280 هزار تومان بود. قیمت طلای جهانی در ساعت 11 و 50 دقیقه صبح به وقت ایران روی 1804 دلار قرار داشت.  قیمت دلار در این مقطع 27 هزار و 740 تومان بود. بر این اساس اندازه حباب سکه حدود 4 درصد (4.23 درصد) به دست می‌آمد. قیمت سکه در ادامه معاملات قدری افت کرد و در پایان معاملات نیمه اول روز روی 12 میلیون و 250 هزار تومان قرار گرفت.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت دلار آمریکا معاملات امروز را با تغییرات مثبت قیمتی آغاز کرد و رقم‌های بالای 27 هزار و 800 تومان را به ثبت رساند.

احتمال دارد بازار هنوز به خاطر تعطیلی 6 روزه با کمبود عرضه مواجه باشد و با عرضه بالای دلار در روزهای آتی قدری قیمت دلار تعدیل شود، اما اخبار مربوط به مذاکرات و عدم اطمینان نسبت به احیای برجام همچنان مانند یک نیروی صعودی بر قیمت دلار عمل می‌کند.

قیمت سکه امامی تحت تاثیر رشد قیمت طلای جهانی و دلار افزایش یافت و به 12 میلیون و 300 هزار تومان نزدیک شد.

قیمت دلار دو سیگنال جدید دریافت کرده است. معامله گران ارزی اعتقاد دارند:در بازار ارز این دو علامت موجب  افزایش قیمت دلار شده است. اما پیش بینی قیمت دلار در بازار ارز امروز دوم شهریور چگونه است؟

به گزارش اقتصاد نیوز، قیمت دلار دو سیگنال مثبت برای افزایش قیمت از ابتدای هفته دریافت کرده است. به گفته تحلیل گران حفظ کانال ۲۷ هزار تومانی و شکست آرام مقاومت ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی دو علامتی بودند که افزایشی های بازار را به رشد بیشتر قیمت امیدوار کرده اند.

به باور تحلیل گران، در آخرین گام در صورتی که اسکناس آمریکایی امروز بتواند بالای محدوده ۲۷ هزار و ۷۰۰ تثبیت شود،‌ شانس صعود دلار تا محدوده ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان نیز گسترده خواهد شد. با این حال، بخش زیادی از معامله گران در انتظار اصلاح قیمت دلار هستند.

دلار پشت خطی

این دسته از معامله گران باور دارند در انتهای هفته با تایید وزرای پیشنهادی رییسی، قیمت دلار در مسیر تعدیل قرار خواهد گرفت. گروهی از آن ها باور دارند،‌ اسکناس آمریکایی تا کانال ۲۶ هزار تومانی افت خواهد کرد و عده دیگری حتی انتظار نزول تا کانال ۲۴ هزار تومانی را دارند.

می توان گفت بیشتر معامله گران ارزی در روزهای اخیر سردرگم هستند و سعی می کنند بیشتر خود را با روندهای قیمتی هماهنگ کنند. آن ها هم آمادگی فروش سریع ارز را دارند و هم توان قرار گرفتن یکباره در موقعیت فروش.

به طور کلی، به نظر می رسد تا زمانی که قیمت حواله درهم بالای محدوده ۷ هزار و ۵۰۰ تومان قرار داشته باشد، تمایل به فروش در بازار ارز داخلی کمتر است. این سطح از قیمت حواله درهم، به معنای آن است که ارزش دلار در بازار داخلی حتی می تواند بالای ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان قرار بگیرد.

 به گفته برخی فعالان،‌ معامله گران انتظار دارند پس از نزدیک به ۱۴ درصد رشد طی یک ماه، اسکناس آمریکایی حداقل اصلاح کوچکی را انجام بدهد. با این حال،‌ بازار در ابتدای هفته با رشدهای آرام به صعود خود ادامه داده است.

صعود اونس طلا به بالای مرز هزار و ۸۰۰ دلاری، شانس قیمت سکه برای شکست یک مقاومت جدید را بالا برده است.

به گزارش اقتصاد نیوز،صعود اونس طلا به بالای مرز هزار و ۸۰۰ دلاری، شانس سکه برای شکست یک مقاومت جدید را بالا برده است. سکه امامی که در ابتدای هفته موفق به شکست مقاومت ۱۲ میلیون تومانی شده بود، ممکن است امروز بتواند از سد مقاومت ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی عبور کند.

تثبیت سکه بالای مقاومت یاد شده می تواند زمینه ساز صعود این فلز گران بها به بالای سطح ۱۲ میلیون و ۵۰۰هزار تومانی شود. چنین رشدی در شرایطی ممکن است رخ دهد که یک ماه پیش، فلز گران بهای داخلی در محدوده ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داشت.

سکه حباب

به باور فعالان دیشب اونس طلا به یکباره سیر صعودی گرفت و توانست از مرز هزار و ۸۰۰ دلاری عبور کند. همین عامل موجب شد که خریدهای پشت خطی سکه زیاد شود.

سکه پشت خطی2

تمایل معامله گران بزرگ به سکه

سکه از نگاه برخی معامله گران هم چنان بازاری با قابلیت رشدی بیشتر از دلار است و همین عامل هم موجب شده است که فلز گران بهای داخلی در یک ماه اخیر از لحاظ بازدهی از اسکناس آمریکایی سبقت بگیرد. به گفته فعالان، معامله گران بزرگ از آن جایی که احتمال مداخله در بازار ارز از سوی بازارساز را بیشتر می دانند،‌ ترجیح می دهند به جای یورو و دلار، اقدام به خرید سکه کنند.

سکه حباب

 در این شرایط، خرید سکه های بزرگ تر معمولا بیشتر مورد تمایل بازیگران بزرگ است، چرا که سکه های کوچک از حباب قابل توجهی برخوردارند. به عنوان مثال، دیروز در حالی که حباب سکه امامی نزدیک به ۴ درصد بود،‌فاصله ارزش ذاتی و بازاری ربع سکه به بالای ۳۰ درصد می رسید و سکه گرمی نیز حدود ۶۰ درصد گران تر از ارزش ذاتی مورد معامله قرار گرفت. معامله گران بزرگ تمایل به خرید سکه ای دارند که ارزش طلایی آن تفاوت چندانی با قیمت بازار نداشته باشد.

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود