ارزش واقعی قیمت سکه، پله بعدی قیمت دلار
کاهش دامنه نوسان قیمت دلار و سکه

قیمت دلار با نوسان جزئی نسبت به روز گذشته روی 27 هزار و 700 تومان قرار گرفت. قیمت سکه به بازگشت طلا به زیر 1800 دلار واکنش ضعیفی نشان داد.

قیمت دلار در معاملات روز گذشته تا 27 هزار و 950 تومان بالا رفت و در آخرین ساعات معاملات روز گذشته روی 27 هزار و 730 تومان قرار گرفت، قیمت دلار در شروع معاملات امروز قدری افت کرد و روی 27 هزار و 650 تومان قرار گرفت.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت دلار

از عواملی که قیمت دلار را به صورت کوتاه مدت و از مجرای تاثیرات روانی بر انتظارات فعالان بازار تحت تاثیر قرار می‌دهند، می‌توان به چند مورد اشاره کرد. مهم‌ترین آن‌ها اخبار مذاکرات احیای برجام است. مورد دیگر اظهار نظرهای وزاری دولت جدید است. مثلا در شبکه‌های اطلاع رسانی معاملات دلار این خبر مطرح شد که وزیر پیشنهادی نفت برنامه‌های اصلی خود را بر مقابله با تحریم و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بیان کرده است.

به نظر می رسد اظهارنظرهایی که با اقتصاد باز زاویه دارند تا حدی انتظارات افزایشی در بازار را تقویت می‌کنند. مورد بعدی عرضه دلار در بازار متشکل است. بانک مرکزی می‌تواند با استفاده از منابع ارزی خود مقدار عرضه دلار متشکل را تا حدی کنترل کند و از این طریق نوسان قیمت دلار را تعدیل کند. اما در بلند مدت درآمدهای ارزی کشور که بستگی زیادی به روابط تجاری و آینده مذاکرت دارد، مقدار عرضه را تعیین خواهد کرد. مورد مهم دیگر کسری بودجه دولت و سیاست مقابله با این کسری بودجه است. در صورتی که مخارج دولت کاهش نیابد، درآمدها افزایش نیابد، سیستم مالیاتی تغییر جدی نکند و بنا باشد کسری بودجه از طریق چاپ پول یا مالیات تورمی تامین شود، قیمت ارز همراه با نرخ تورم رشد خواهد کرد.

واکنش قیمت سکه به بازگشت طلا به زیر 1800 دلار

قیمت سکه امامی معاملات روز گذشته را با قیمت 12 میلیون و 280 هزار تومان آغاز کرد، رشد قیمت سکه تحت تاثیر عبور طلا از مرز 1800 دلار و افزایش قیمت دلار اتفاق افتاد. قیمت سکه در طول معاملات روز گذشته کاهش یافت و در آخرین ساعات معاملات روز گذشته روی 12 میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت.

بازار سکه

حباب سکه چقدر شد؟

طلای جهانی در آخرین ساعات معاملات روز گذشته مرز 1800 دلار را از دست داد و تا ساعت 11 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران زیر این مرز قرار داشت. قیمت دلار نیز در شروع معاملات امروز از عصر روز گذشته پایین‌تر بود. قیمت سکه در شروع معاملات امروز روی 12 میلیون و 100 هزار تومان قرار داشت. قیمت سکه در ادامه قدری رشد کرد و در ساعت 11 و 20 دقیقه صبح، بالای نرخ عصر روز گذشته و روی 12 میلیون و 140 هزار تومان قرار گرفت. قیمت دلار در این مقطع 27 هزار و 700 تومان و قیمت طلای جهانی 1794 تومان بود. انداره حباب سکه با این حساب 3.75 درصد به دست می‌آمد. مشاهده می‌شود اندازه حباب سکه با مقادیر حدود 6 و 7 درصدی که بعد از افت ناگهانی طلا اتفاق افتاده بود، فاصله گرفته است.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در شروع معاملات امروز نسبت به عصر روز گذشته افت کرد، اما دوباره افزایش یافت. قیمت سکه امامی نیز رفتاری مشابه دلار داشت. به نظر می‌رسد چندین عامل نوسان قیمت دلار در کوتاه مدت را موجب می‌شوند، اما احتمالا روند بلند مدت قیمت دلار به سیاست دولت جدید در مورد روابط تجاری خارجی و نحوه مقابله با کسری بودجه بستگی خواهد داشت.

قیمت سکه برای بازگشت به دوران اوج صعود نیاز دارد که از مقاومت ‍۱۲میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عبور کند.

با توقف رشد قیمت دلار در معاملات بازار ارز، قیمت سکه امامی راه صعودی را ادامه نداد و از مقاومت ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عقب نشینی کرد. در چنین شرایطی، معامله گران سکه به دنبال یافتن کف قیمتی جدیدی برای بازار خود هستند. عده ای تصور می کنند که مرز ۱۲میلیون تومانی کف جدید بازار خواهد و فلز گران بهای داخلی دیگر قیمت پایین تر را تجربه نخواهد کرد. این در حالی است که عده دیگری باور دارند که سکه توان نزول تا محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را خواهد داشت.

پشت خطی (4)2

دیشب حداقل در معاملات پشت خطی، گرایش خاص و قابل توجهی برای فروش  سکه وجود نداشت و فلز گران بهای داخلی توانسته بود خود را با قدرت بالای مرز ۱۲ میلیون و۵۰ هزار تومانی نگه دارد. به گفته فعالان، قیمت سکه برای بازگشت به دوران اوج صعود نیاز دارد که از مقاومت ‍۱۲میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عبور کند. با توجه به اینکه متغیرهای اثرگذار اونس طلا و دلار سیگنال مشخص نوسانی را از خود نشان نداده اند، ممکن است فلز گران بهای داخلی در روز جاری در دامنه ‍۱۲ تا ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان درجا بزند و نسبت به روزهای قبل نوسانات کمتری را تجربه کند.

سکه حباب

دیروز بعدازظهر ارزش ذاتی سکه به محدوده ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسیده بود و همین موضوع انتظار معامله گران برای افت قابل در بازار فلز گران بهای داخلی را پایین آورد. به گفته فعالان، حتی در صورتی که بهای دلار تا ابتدای کانال ۲۷ هزار تومانی نزول پیدا کند، ارزش ذاتی سکه پایین تر از محدوده ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نخواهد رفت.

پله بعدی قیمت دلار

قیمت دلار نتوانست بالای خط ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان تثبیت شود. این موضوع به برخی معامله گران چنین سیگنالی را مخابره کرد که دوران افزایش قیمت اسکناس آمریکایی به صورت موقت پایان پذیرفته است و باید در انتظار اصلاح قیمت این ارز باشند. با این حال، اگر امروز اسکناس آمریکایی به بالای خط یاد شده بازگردد، سیگنال اصلاح باطل خواهد شد و بار دیگر بازار در معرض احتمال ورود خریداران بیشتر قرار خواهد گرفت.

پشت خطی (4)

به گفته برخی فعالان، بیش از ۱۲ روز است که معامله گران با قدرت زیادی در موقعیت خرید قرار گرفته اند و توانسته اند که قیمت فروش دلار را نزدیک به ۲ هزار تومان بالا بیاورند. در این شرایط، معامله گران نیز نیاز دارند که از نقطه ای اقدام به سودگیری از خریدهای قبلی کنند. این نقطه برای معامله گران محدوده ای است که از سوی بازارساز احساس کنند که میزان عرضه ارز بالا رفته است یا بازار توان شکست نقطه یاد شده را به راحتی از خود نشان ندهد.

برخی تحلیل گران فنی دیشب عنوان می کردند که فعلا خرید جدیدی را صورت نداده اند و در انتظار خرید دلار یک پله پایین تر و در کانال ۲۶ هزار تومان هستند. این در حالی است که عده دیگری از معامله گران باور دارند که اصلاح قیمت دلار چندان بلند نخواهد بود و در اوایل کانال ۲۷ هزار تومانی میزان خریدها بیشتر خواهد شد.

شماری از معامله گران نیز عنوان می کنند، دلار از پشتوانه عوامل افزایشی قدرت مندی برخوردار است و هنوز این عوامل از بازار خارج نشده اند که بتوان انتظار افت قیمت ها را داشت. به عنوان مثال، از نگاه این گروه، تکلیف مذاکرات هسته ای و آینده تحریم ها و درآمدهای ارزی مشخص نیست، در نتیجه دلیلی برای تغییر انتظارات معامله گران یا تغییر موقعیت آن ها وجود ندارد.

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود