رئیس‌جمهور:
همکاری دولت و مجلس ضروری است/ در برخورد با فساد خط قرمز ندارم

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور عصر امروز (چهارشنبه) در نطق خود رد صحن مجلس شورای اسلامی، پیش از اخذ رای اعتماد برای وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم اظهار داشت: ابتدا لازم می دانم هفته دولت را گرامی بدانم و به ارواح مطهر دولت و مجلس و نظام مقدس جمهوریاسلامی دروز بفرستم و یاد شهیدان باهنر و رجایی را گرامی بدارم و برای همه خدمتگزاران کشور و خادمان ملت آرزوی توفیق و سعادت کنم.

وی افزود: این روزها پزشکان عزیز و پرستاران و کار درمان مجاهدانه از جان مردم صیانت می کنند و باید از کادر درمان متشکر باشیم.

رئیس جمهور با تشکر از مجلس و کمیسیون‌ها و نمایندگان و هیات رئیسه با خاطر بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی گفت: این جلوه ای از مردم سالاری دینی است که نمایندگان مردم با دغدغه مندی و حساسیت صلاحیت کاندیداها را بررسی می کنند و بیان این حساسیت ها هم برای وزرا و هم عموم مردم کار مفیدی هست.

رئیسی با اشاره به معرفی اعضای کابینه گفت: معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس براساس شاخص‌هایی بود که نسبت به آن شاخص ها در انتخابات به مردم قول داده بودم و تلاش این شد با همین تلاش ها باشد. کارآمدی و تخصص و مردم‌داری و فسادستیزی و صداقت با مردم این شاخص‌ها هستند که محور همه اینها کارآمدی است.

وی اظهار داشت: خط قرمز ما در مبارزه با فساد بی سند حرف زدن است.

وی با بیان اینکه بررسی صلاحیت علمی و عملی وزرای پیشنهادی مورد تاکید ما بوده است، گفت: در این فهرست که از طرف نخبگان از آن استقبال شد،‌ اسم دو وزیر نبود چون مجموعه امنیتی هستند که من با نیروهای مسلح در وزارت دفاع و با نخبگان و کارشناسان در وزارت اطلاعات مشورت کردم ولی درمورد سایر وزرا برخی اسمشان 20 یا 30 بار یا 60 بار اسمشان از ناحیه مردم تکرار شده بود.

رئیسی افزود: بقیه دیگری هستند که در رده های مدیریتی بعدی از اطلاعاتی مفیدی که مردم دادند در رده معاون وزیر و استانداران استفاده خواهیم کرد و این بانک اطلاعاتی در اختیار وزرا قرار خواهد گرفت تا از پیشنهادات مردم استفاده کنند. علاوه بر بررسی در کارگروه های مذکور استعلام از مراکز اطلاعات و قضایی هم نسبت به کسانی که در معرض وزیر شدن بودند استعلاماتی انجام شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه صلاحیت وزرای محترم نسبت به سلامت نفس و سالم بودن از هرگونه شائبه های فساد و آلودگی مسئله مهم است و نسبت به همه به‌عنوان محور مورد توجه بوده و شرطی نیست که بشود از آن گذشت،‌ تصریح کرد: لذا سلامت عزیزان معرفی شده مورد تاکید بوده چون دولتی که می خواهد فسادستیز باشد باید عناصر پاکدست و فسادستیز باید امر اجرای آن را برعهده بگیرند و این شرط نه تنها ابتداعاً بلکه استداماً هم ضرورت دارد و فقط امروز مورد تاکید نیست و همواره مورد تاکید است.

وی تاکید کرد: نسبت به کسی که با دولت در هر جایگاهی همکاری می کند سلامت یک امر مهم و محوری در دولت است و کوچکترین ناسلامتی تحمل نخواهد شد و ما سلامت نفس و دوری از فساد و آلودگی را در این دولت جزو شرایط اساسی می‌دانیم.

رئیسی با تاکید بر این که در مورد مبارزه با فساد به هیچ عنوان کوتاه نخواهم آمد و شرط مردم برای رای به من مبارزه با فساد است، گفت:‌ اگر گزارش متقنی به من برسد که کسی در مسئولیتی در دولت مرتکب فساد شده، در برخورد با او درنگ نخواهم کرد ولی صرف یک اتهام و نکته ای که در نامه ای نوشته شده یا برای کسی احساسی پیدا شده کفایت نمی کند و باید بررسی کنیم و وقتی به سند محکم رسیدیم که این اتهام متوجه است باید پیگیری شود.

وی افزود: نسبت به برخی وزرای معرفی شده نکاتی مطرح شد ولی هیچ اتهام قطعی شده نسبت به هیچکدام از وزرا وجود ندارد. مواردی مطرح بوده نسبت به شخصی که مورد بررسی قرار گرفته است و موردی مطرح شده که مورد بررسی قرار گرفته و در مرحله ای هم ممکن است که نظری داده شده ولی این اتهام مستقر نشده است و امری قطعی نسبت به کسی تعلق نگرفته و اگر کسی یا جایگاهی اتهامی وارد کرده از او رفع اتهام شده است.

رئیسی ادامه داد: ما در برخورد با فساد خط قرمر نداریم و خط قرمز ما درمورد فساد بی استناد سخن گفتن و بی استناد نسبت دادن است و اینکه چه کسی باشد و وابسته به چه کسی باشد هم برای ما مهم نیست.

رئیس جمهور ادامه داد: من نسبت به یک یا دو مورد از مسائلی که این روزها مطرح شد با وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه تماس گرفتم و گفتم این نکته را همین الان بررسی کنید و اگر بر ای من روشن شد که این شخص معرفی شده مرتکب جرمی شده،‌ من قسم نخوردم که کسی را معرفی کنم که اتهامی متوجه اوست و اگر از نظر شما قطعی شد من خودم می دانم چگونه عمل کنم و معتقدم باید فرد صالح معرفی کنم. سه روز وقت گذاشتم و تیمی را گذاشتیم که پیگیری کردند و اعلام کردند که چیزی متوجه این‌ها نیست و به این رسیدیم که این اطلاعات درست نیست.

وی با بیان اینکه در فرآیند بررسی‌های وزرا آقای قالیباف به دلیل ارتباطی که باهم داریم در جریان مسائل بودند و قبل از اینکه درصحن علنی مطرح شود،‌ به شکلی به برخی دوستان مجلس گفتیم تا اسامی در معرض وزارتخانه‌ها را به روسای کمیسیون‌ها بدهند تا آنها در جلسات مطرح کنند تا در جریان باشند که چه کسانی معرض وزارت هستند،‌ تصریح کرد: همراهی مجلس با دولت را یک ضرورت می‌دانم و مردم تحمل اختلاف بین مجلس و دولت را ندارند و از تکرار خاطرات تلخ ادوار گذشته در بگوموهای بین دو قوه سخت در رنج هستند و همکاری بین مجلس و دولت برای پیشبرد امور ضرورتی اجتناب ناپذیر است و ما در عمل بر آن تاکید خواهیم داشت.

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود