پیامدهای ورود به پیک ششم کرونا
«دلتا» با «لامبدا» می ماند

طولانی شدن دوران پیک پنجم کرونا که به واسطه سویه دلتا اتفاق افتاده است، باعث شده این شائبه قوت بگیرد که احتمالا ورود به پیک ششم، همراه با سویه‌های «دلتا» و «لامبدا» خواهد بود.

 پیک پنجم بیش از اندازه طولانی شده است و در نتیجه آن همچنان آمار مبتلایان و مرگ‌های روزانه در اثر ابتلا به ویروس دلتا، بالا است. این در حالی است که پیش بینی می‌شود با ورود سویه لامبدا به کشور، پیک ششم اتفاق بیافتد.

در همین حال، این نگرانی وجود دارد که هیچ فاصله‌ای بین پیک پنجم و ششم ایجاد نشود و سویه لامبدا باعث ورود به پیک ششم شود. در این صورت، ترکیبی از دو ویروس جهش یافته را با هم خواهیم داشت که می‌تواند نگران کننده باشد.

بررسی آمارهای وزارت بهداشت از وضعیت کرونا در کشور، نشان می‌دهد در نواحی جنوبی کشور از جمله استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و نوار شمالی از جمله اردبیل، مازندران، گیلان و گلستان و استان‌های قم، تهران، سمنان و تا حدودی یزد، از نظر تعداد بستری‌های جدید، قله پیک پنجم را پشت سر گذاشتیم و در مرحله گذر هستیم، اما در استان‌های غرب و شمال غرب کشور، هنوز آماری از کاهش نمی‌بینیم.

در پیک سوم، تعداد فوتی‌ها به ازای هر یک میلیون نفر، حدود ۶ نفر و در پیک چهارم، این رقم کمتر شد و در پیک پنجم به حدود هفت نفر در یک میلیون نفر رسید. همچنین، موارد ابتلاء به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت در پیک چهارم، تقریباً دو برابر پیک سوم و در پیک پنجم، تقریباً دو برابر پیک چهارم بوده است. یعنی کشندگی پیک پنجم بیشتر از کشندگی پیک های قبلی نیست و حتی کمتر از پیک سوم است، اما موارد ابتلا در پیک پنجم خیلی بالا رفته است.

مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در واکنش به این موضوع که آیا وارد پیک ششم خواهیم شد یا خیر، گفت: اگر نتوانیم خیلی زود ۵۰ تا ۷۰ درصد جمعیت کشورمان را در مقابل کرونا واکسینه کنیم، باید نگران پیک ششم باشیم.

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با عنوان این مطلب که ممکن است پیک ششم را با جهش لامبدا شاهد باشیم، گفت: احتیاج به مقررات بهداشتی قوی در کشور داریم و تا چنین مقرراتی جاری نشود، هر چقدر هم واکسن تزریق کنیم و دارو در کشور باشد، باز هم کرونا در کشور کنترل نخواهد شد.

وی در ارتباط با ورود سویه لامبدا به کشور، افزود: در برخی کشورهایی که جهش لامبدا مشاهده شده مانند آمریکا بازهم جهش دلتا بر آن غلبه کرده است اما در برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی لامبدا بر دلتا غلبه کرده است.

طبرسی گفت: با ورود جهش لامبدا به کشور پیک بعدی کرونا با درگیری بالاتری آغاز خواهد شد. این جهش واکسن گریزی بیشتری دارد و سن ابتلا را هم کاهش می‌دهد.

به نظر می‌رسد ویروس غالب در پیک پنجم، قصد ندارد برود تا شرایط کرونایی کشور قدری آرام بگیرد. زیرا با گذشت بیش از ۷۰ روز از ورود سویه دلتا به کشور، همچنان شاهد آمار بالای ابتلا و مرگ و میر ناشی از این ویروس هستیم.

محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با عنوان این مطلب که گلایه مردم از کند بودن روند واکسیناسیون قابل قبول است، گفت: سیاست ما در مقابل کرونا انفعالی بوده، یعنی بعد از آنکه با پیک اول کرونا مواجه شدیم فکر اساسی صورت نگرفت که وارد پیک‌های بعدی نشویم.

وی افزود: ورود به پیک ششم دور از ذهن نیست و باید به فکر سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در کشور باشیم.

اگر فرض کنیم که سویه لامبدا وارد مرزهای جغرافیایی کشور شود که خیلی هم دور از ذهن نیست، آنگاه باید نگران دلتا هم باشیم که همچنان باقی مانده باشد. در این شرایط، کار کنترل بیماری به مراتب سخت‌تر خواهد شد و اگر هر چه زودتر پیک پنجم به پایان نرسد، با روزهای تلخ‌تر از پیک پنجم مواجه خواهیم شد. این در حالی است که مردم و کادر درمان، از وضعیت موجود خسته اند و انتظار روزهای آرام کرونایی را دارند.

در این بین، کادر بهداشت و درمان که از زمان شیوع کرونا در کشور فرصت استراحت نداشته است، در دوران پیک پنجم، خیلی خسته‌تر شده است. اشغال تمامی تخت‌های بیمارستانی توسط بیماران کرونایی و مشکلاتی که در مسیر تامین دارو، اکسیژن و…، برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی رقم خورد، دست به دست هم داد تا کادر درمان در این پیک، به شدت خسته شود تا جایی که بعضاً از شرایط موجود، ابراز ناامیدی می‌کنند.

به نظر می‌رسد برای مصون ماندن از ترکش‌های پیک ششم، وزارت بهداشت با همراهی سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دیگر، باید به گونه‌ای اقدام کند که اولاً روند واکسیناسیون سرعت بیشتری بگیرد. و ثانیاً، برنامه‌های کنترلی شدیدی را، اجرا کند تا بتوانیم قبل از درگیر شدن با پیک ششم، برنامه واکسیناسیون عمومی را به پایان برسانیم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود