رئیس مجلس:
رهبر انقلاب نقشه راه دولت سیزدهم را مشخص کرد

رئیس مجلس گفت: گام اول تعامل بین دولت و مجلس با رای اعتماد حداکثری به وزرا به خوبی و با حسن نظر و با روحیه همکاری برداشته شد؛ اراده مجلس از روز نخست همین بوده و ان‌شاءالله به همین ترتیب تداوم پیدا خواهد کرد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه 14 شهریور) در جلسه علنی مجلس و در نطق پیش از دستور اظهار داشت: از همه همکارانم در مجلس شورای اسلامی که در بررسی رأی اعتماد به کابینه دولت سیزدهم با تلاش فراوان و کاری فشرده و برنامه‌ریزی شده برگی درخشان در کارنامه مجلس یازدهم ثبت کردند تشکر می‌کنم.

وی افزود: در یک برنامه‌ریزی منظم برای اولین بار همه نمایندگان مجلس با تشکیل 275 جلسه با تمامی وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌ها به صورت مستقیم و چهره به چهره آشنا شدند که این امر نقش مهمی در شناخت دقیق‌تر نمایندگان از وزرا ایفا کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با عدم اجازه ورود به افراد غیرمسئول امکان ایجاد حاشیه‌های معمولی که بعضا در دوره‌های گذشته وجود داشت، از بین رفت و فضایی امن برای رسیدگی به صلاحیت وزراء ایجاد شد و در نهایت بعد از چند روز پرکار در محیطی منطقی و در نظمی ویژه فرایند بررسی و رأی به کابینه در صحن علنی مجلس نهایی شد.

قالیباف گفت: نمایندگان مجلس برای تسریع در تشکیل کابینه با اعتقاد به اینکه رئیس جمهور محترم مسئول اجرایی کشور است، با رأی حداکثری به تیم کاری جناب آقای دکتر رئیسی زمینه تشکیل دولت قوی را برای حل مسائل اساسی مردم ایجاد کردند.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم این موضوع گام اول در تعامل بین دولت و مجلس به خوبی و با حسن نظر و با روحیه همکاری برداشته شد؛ اراده مجلس از روز نخست همین بوده و ان‌شاءالله به همین ترتیب تداوم پیدا خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رئیس جمهور محترم و اعضای هیات دولت هم در هفته ابتدایی مسئولیت خود با حضورهای میدانی جدیت خود را نشان دادند و روحیه خدمت را در جامعه دمیدند.

قالیباف تصریح کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم شریف ایران وظیفه خود می‌دانیم از این شروع امیدآفرین حمایت کنیم و تاکید می‌کنیم که در پیگیری مسائل اساسی مردم مخصوصا مواردی که در زندگی جاری مردم تأثیر مستقیم دارد، مانند مقابله با آسیب‌های مرتبط با حوزه سلامت و معیشت ناشی از بیماری کرونا، قیمت ارز، حفظ ارزش پول ملی، تامین کالاهای ضروری مردم با قیمت مناسب، ثبات اقتصادی و توجه به مناطق محروم در کنار دولت هستیم و آماده‌ایم نیازهای تقنینی دولت را در جهت مصالح مردم برآورده کنیم و برای کمک به دولت وظیفه نظارتی خود را همدلانه و دلسوزانه در جهت رصد و برطرف کردن نقاط ضعف احتمالی انجام دهیم.

وی افزود: اتفاق مبارکی که در هفته گذشته صورت گرفت رهنمودهای بسیار مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای دولت بود که نقشه راهی روشن پیش روی دولت سیزدهم قرار داد؛ عمل به وعده‌ها همراه با تعیین روزشمار از رهنمودهای مهمی است که تجربه نشان می‌دهد می‌تواند علاوه بر امیدآفرینی در مردم بخش‌های مختلف دولت را وادار به برنامه‌ریزی دقیق و قابل سنجش از پیشرفت کار کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تاکید بر داشتن پیوست عدالت یکی دیگر از مهم‌ترین فرازهای این نقشه راه بود که ما در مجلس شورای اسلامی خود را مخاطب آن در تنظیم قوانین می‌دانیم و همان طور که در سال اول مجلس سعی کردیم به این مسأله توجه کنیم، تکلیف خود می‌دانیم که با حساسیت و دقت بیشتر در قانون گذاری‌ها مخصوصا در تصویب بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه به آن توجهی ویژه داشته باشیم و از همه این موارد مهمتر نگاه تحول‌گرایانه ایشان با تاکید بر عقلانیت در انقلابی‌گری‌، ترجیح‌بند مهمی بود که علاوه بر اینکه دولت وظیفه دارد در بازسازی مدیریت های اجرایی کشور آن را به کار ببندندد، باید نصب العین همه دستگاه‌های دیگر و جریان‌های سیاسی و اجتماعی و رسانه‌ای قرار گیرد.

قالیباف گفت: تحولات افغانستان محور دیگری است که اشاره به آن را لازم می‌دانم؛ تحلیل‌گران دنیا با سلایق مختلف فرار ذلیلانه ارتش آمریکا را به عنوان نمادی روشن از افول قدرت بین المللی آمریکا تحلیل می کنند. همچنین امروز تجربه دولتمردان و مردم افغانستان پیش روی همه است؛ رها کردن کشور توسط دولت دست‌نشانده آمریکا در افغانستان و استقرار بی دردسر طالبان در سراسر آن کشور که نتیجه نارضایتی گسترده از 20 سال اشغالگری آمریکا و بی‌عملی دولتی آمریکایی بود، به وضوح نشان داد که اعتماد برخی دولتمردان افغانستانی به آمریکا جهت به ارمغان آوردن پیشرفت و امنیت برای کشورشان خطایی راهبردی بود، به گونه‌ای که بعد از 20 سال حاکمیت، حاکمیت یک دولتی آمریکایی علیرغم همه شعارها و تصورهای ایجادشه نه تنها این کشور هیچ پیشرفت ملموسی در زیرساخت‌های اقتصادی و رفاه عمومی نداشته است، بلکه ابتدایی‌ترین نیاز یک جامعه مدنی یعنی امنیت نیز در این کشور تامین نشده است.

وی اضافه کرد: با توجه به تحولات اخیر، ملت ایران بر حفظ حقوق دینی و انسانی مردم افغانستان از تمامی نژادها، زبان‌ها، مذاهب و برقراری امنیت سراسری و پایدار در کشور افغانستان تاکید دارد و نهایتا اراده جمهوری اسلامی ایران همان اراده مردم افغانستان خواهد بود و ما به آینده این همسایه عزیز خود امیدوار و حساس هستیم، ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران مدافع مردم شریف افغانستان در مقابل تلاش‌های احتمالی قدرت‌های سلطه‌گر خارجی به منظور ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی خواهد بود و برنامه‌های آنها در این زمینه به دقت تحت اشراق قرار دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن تسلیت مجدد به همه محبین اهل بیت(ع)‌ بابت ایام غم و اندوه اسارت کاروان عاشورا از همه عزاداران حسینی بابت عزاداری پرشور مراسم عزای حسینی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشکر می‌کنم و از همه برای توفیق خدمت خالصانه و مؤثر التماس دعا دارم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود