حضور بی‌سابقه زوار خارجی در فرودگاه نجف
کسی تست PCR و کارت واکسن نمی‌خواهد!

با توجه به دستورالعمل عراق برای ورود همه زوار خارجی به صورت هوایی، روز گذشته بیش از ۱۵ هزار زائر اربعین از کشورهای مختلف وارد فرودگاه نجف شدند.

 هر چه به اربعین نزدیک‌تر می‌شویم، تعداد زائران خارجی که به عراق مشرف می‌شوند هم بیشتر می‌شود.

بسیاری از زائران کشورمان در روزهای اخیر پس از صدور ویزا و تهیه بلیت با قیمت‌های بالا به نجف و بغداد سفر کردند که البته با هماهنگی صورت گرفته بیشتر زوار ایرانی از طریق فرودگاه نجف وارد عراق شدند.

ورود ۱۵ هزار زائر خارجی اربعین به عراق از طریق فرودگاه نجف

روز گذشته با توجه به حجم بالای زائران خارجی، بسیاری از زوار در فرودگاه نجف سردرگم شده و در جست‌وجوی وسایل خود بودند. به گفته مسؤولان عراقی فرودگاه نجف در روز گذشته میزبان بیش از ۱۵ هزار زائر اربعین از کشورهای مختلف بود؛ به طوری که پروازهای زائران خارجی از ایران، تونس، الجزایر، عربستان، پاکستان و … در ساعات مختلف به زمین نشست.

با توجه به حجم بالای زائران، بسیاری از مسؤولان فرودگاهی جدای از وظایف خود سعی در کمک به زوار داشتند تا زودتر به پیاده‌روی اربعین مشرف شده و از ازدحام جمعیت در فرودگاه نجف جلوگیری کنند.

‌حضور زائرانی از عربستان برای تشرف درپیاده‌روی اربعین

یکی از زائران اربعین که از عربستان سعودی به نجف اشرف مشرف شده بود، در حالی که همراه با سایر کاروان در جست‌وجوی چمدان‌هایش بود، با وجود نگرانی خاصی که از حضورش در فرودگاه داشت و نمی‌خواست کسی عکسی از او ثبت‌ کند‌، گفت: ما از عربستان با مشکلات زیادی به زیارت اربعین می‌آییم. دولت سعودی از حضور مردم در عراق واهمه دارد و تشرف شیعیان به زیارت امام حسین (ع) و گردهمایی عظیم اربعین خارجی در چشم دشمنان شیعه است.  با همه سختی‌ها و مشکلات احتمالی پس از این سفر و بازگشت به کشور، خود را به جمع عاشقان حسین (ع) رساندیم تا مگر اینکه سالار شهیدان از ما راضی باشد.

معطلی زوار ایرانی در فرودگاه‌های کشور

‌البته در روزهای اخیر برخی زائران ایرانی در فرودگاه‌های عراق به راحتی وارد عراق شدند و برخی دیگر با سخت‌گیری مسؤولان عراقی ساعت‌ها در فرودگاه معطل شدند؛ تا جایی که یکی از زائران اربعین که شب گذشته وارد فرودگاه نجف شد، می‌گوید: ما بیش از سه ساعت در فرودگاه امام خمینی (ره) برای بررسی مدارک و ویزا و تست PCR معطل شدیم و بعد وقتی به سمت هواپیما رفتیم به خاطر آماده نبود پرواز در کنار هواپیما بودیم.

وی با بیان اینکه برنامه‌های پروازی طوری است که خدمه پرواز هم فرصتی برای مهیا کردن هواپیما ندارند، می‌افزاید: زائران با نگرانی سوار هواپیما شدند، اما به لطف خدا سلامت به نجف رسیدیم و نیروهای فرودگاهی نجف به خوبی از ما استقبال کردند.‌

فرودگاه نجف به زوار اربعین ‌سخت‌گیری نمی‌کنند

به گفته یکی دیگر از زائران اربعین کشورمان که در روزهای اخیر به عراق سفر کرده است، در عراق هیچ‌گونه سخت‌گیری خاصی به زوار نمی‌شود و همه چیز به منظور حفظ کرامت زائران اربعین مهیا ا دست. حتی کسی در فرودگاه‌ نمی‌پرسد جوابیه منفی آزمایش کرونا یا حتی کارت واکسیناسیون به همراه داری یا نه! البته این برای آن‌هایی است که با ویزا به عراق سفر می‌کنند، اما برخی از زوار که با پروازهای خاص و بدون ویزا به عراق سفر کرده‌اند، ساعت‌ها در فرودگاه معطل بودند و حتی برخی به کشور بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه عراقی‌ها از ورودی فرودگاه نجف پذیرای زائران اربعین هستند، می‌گوید: ما پس از ورود به عراق با پذیرایی گرم عراقی‌ها مواجه شدیم؛ به طوری که بسیاری از مردم منتظر بودند و می‌خواستند که پذیرای عاشقان حسینی باشند و ماشین‌های خود را به صورت رایگان در اختیار زوار قرار می‌دادند.

‌به گزارش فارس، با توجه به محدودیت عراق برای سفر اربعین و لزوم تشرف همه زوار خارجی به صورت هوایی، این روزها فرودگاه‌های نجف و‌بغداد پذیرای خیل عظیم عاشقان حسینی از کشورهای دنیا است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود