استقبال رییس جمهور لبنان از گفت وگو بین ایران و عربستان
امیرعبداللهیان:به گفت وگو باور داریم / آمادگی داریم که به بازسازی بندر بیروت کمک کنیم

وزیر امور خارجه کشورمان گفت :ما به گفت وگو باور داریم و آن را مناسبت ترین مسیر برای حل مشکلات منطقه ای و بین المللی می دانیم .

حسین امیرعبداللهیان،ظهر امروز در نشست مطبوعاتی مشترک با« عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان در بیروت گفت : ایران گفت وگو را بهترین و مناسبت ترین راه برای همکاری های منطقه ای وخروج بیگانگان از منطقه می داند .

وی افزود : :ما به گفت وگو باور داریم و آن را مناسبت ترین مسیر برای حل مشکلات منطقه ای و بین المللی می دانیم .

وزیر امور خارجه ادامه داد : ما آمادگی داریم در صورت درخواست مقامات لبنان نسبت به بازسازی بندر بیروت از طریق صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدام کنیم .

رییس جمهور لبنان، گفتگوهای میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را مهم خواند و ارتباطات نیک میان جمهوری اسلامی ایران را مایه خشنودی لبنان و عامل آرامش منطقه دانست.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز پنجشنبه در آغاز دیدارهای خود با مقامات لبنان، با میشل عون رئیس جمهوری آن کشور دیدار و پیرامون موضوعات روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای گفتگو کرد .

در این ملاقات که در کاخ ریاست جمهوری لبنان برگزار شد، امیرعبداللهیان تشکیل دولت جدید در لبنان را تبریک گفت و ضمن تاکید بر حمایت قوی جمهوری اسلامی ایران از لبنان، آمادگی دولت برای ارائه حمایت همه جانبه به لبنان اعلام کرد.

‌ رئیس جمهور لبنان نیز اظهار کرد : در لبنان چه مردم و چه مسئولین، ایران را دوست خود می دانند و ما همواره حمایت های جمهوری اسلامی ایران را در کنار خود احساس می کنیم.

میشل عون گفتگوهای میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را مهم خواند و ارتباطات نیک میان جمهوری اسلامی ایران را مایه خشنودی لبنان و عامل آرامش منطقه دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار به توانمندی‌های فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آماده است تا در پروژه‌های توسعه‌ای لبنان حضور قوی داشته و به ویژه در پروژه‌های نیروگاهی این کشور شرکت‌های ایرانی در تراز بالای جهانی را در لبنان فعال نماید.

وزیر امور خارجه کشورمان با «میشل عون» رییس جمهور لبنان دیدار و رایزنی کرد.

امیر عبداللهیان که شب گذشته به منظور دیدار با مقامات لبنان به بیروت سفر کرده است، صبح امروز با میشل عون رییس جمهور لبنان دیدار و رایزنی کرد.

گفت وگو در مورد مسائل دوجانبه و منطقه ای از محورهای اصلی رایزنی این دو مقام لبنانی و ایرانی است.

امیرعبداللهیان: ایران هرگز از کمک به لبنان دریغ نمی‌کند

جمهوری اسلامی ایران پس از ورود به فرودگاه بیروت ضمن تبریک تشکیل دولت جدید در این کشور، گفت تهران هرگز از کمک به بیروت درصورت درخواست، دریغ نخواهد کرد.

شبکه «المنار» لبنان بامداد پنجشنبه از ورود «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به فرودگاه بیروت خبر داد.

این شبکه سپس گزارش داد که امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با خبرنگاران پس از خارج‌شدن از هواپیما گفت: «من تبریکات صمیمانه خود را به مناسبت تشکیل دولت جدید به مردم لبنان عرض می‌کنم».

وی با تاکید بر تداوم حمایت تهران از بیروت، توضیح داد:‌ «جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی از کمک و حمایت از لبنان، در صورت درخواست هرگونه کمک، دریغ نخواهد کرد».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین افزود: «ما کاملاً اطمینان داریم که لبنان قادر خواهد بود بر همه سختی‌هایی که در حال تجربه است، غلبه کند؛ همانطور که مردم دوست و برادر لبنان بر تمام مراحل سختی که پشت سر گذاشته اند، فائق آمده‌اند».

به نوشته المنار، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه با «میشل عون» رئیس جمهور لبنان، «نبیه بری» رئیس پارلمان، «نجیب میقاتی» نخست وزیر و «عبدالله بو حبیب» وزیر امور خارجه این کشور دیدار می‌کند.

بر اساس این گزارش، امیرعبداللهیان همچنین در سفارت ایران در بیروت با نمایندگان جناح‌ها و نیروهای فلسطینی دیدار خواهد داشت.

وی پیش از این به مسکو رفته و با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دیدار و رایزنی کرده بود. وزیر خارجه ایران در نشست خبری با همتای روس خود درباره بازگشت به مذاکرات وین گفته بود: «با لاوروف در این زمینه مشورت داشتیم و تأکید کردم بعد از پایان جمع بندی‌ها ما به زودی گفت‌‌وگوها را از سر خواهیم گرفت».

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره سفر امیرعبداللهیان به بیروت اعلام کرد که این سفر دو ایستگاه توقف دارد و افزود: تشکیل دولت در لبنان خواسته دیرینه ما بود و برای تبریک تشکیل دولت به مقامات و مردم لبنان و البته رایزنی برای روابط دوجانبه این سفر انجام خواهد شد.

وزیر امور خارجه پس از تصدی این سمت به منظور شرکت در نشست منطقه‌ای حمایت از عراق به بغداد رفت و از آنجا برای دیدار با مقامات سوریه به دمشق سفر کرد. وی همچنین در سفر آیت الله رئیسی به دوشنبه پایتخت تاجیکستان وی را همراهی کرد و در اواخر شهریور ماه برای شرکت در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفت.

وزیرامور خارجه کشورمان در جریان سفر به لبنان ، طبق برنامه ریزی انجام شده قرار است با رییس جمهور ، رییس مجلس ، نخست وزیر و همتای لبنانی خود به صورت جداگانه دیدار و رایزنی کند .

حسین امیرعبداللهیان امور خارجه کشورمان در سفر دو روزه خود به لبنان با میشل عون رئیس جمهور لبنان، نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان لبنان ،نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان ، عبدالله بوحبیب وزیر خارجه این کشور عربی دیدار و رایزنی کند.

امیرعبداللهیان همچنین در این سفر با تعدادی از گروه‌های فلسطینی حاضر در لبنان نیز دیدار و رایزنی خواهد کرد.

برگزاری صبحانه کاری با اصحاب فرهنگ و رسانه لبنان و مراکز پژوهشی این کشور و ملاقات با سران احزاب اسلامی و ملی لبنان از دیگر برنامه‌های وزیر خارجه در سفر به بیروت است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود