دو نگاه متفاوت به آینده دلار، معامله گران سکه دست‌ به‌ کار شدند

دیشب در مقاطعی در معاملات پشت خطی قیمت دلار به بالای محدوده 27 هزار و 300 تومانی رفت و این موضوع انتظارات بازیگران افزایشی بازار ارز را تقویت کرد.
دسته ای از معامله گران باور دارند، هر بالایی فرصتی برای فروش در بازار ارز است. در واقع از نگاه این گروه، هر زمان دلار به یک نقطه مقاومتی نزدیک شد،‌ بهتر است بخشی از خریدهای قبلی خود را به فروش برسانند. به این ترتیب،‌ در صورتی که در روز جاری،‌ اسکناس آمریکایی به محدوده 27هزار و 500 تومان نزدیک شد، بخشی از بازیگران ارزی فروشنده خواهند شد.

این دسته از معامله گران اعتقاد دارند که به دلیل احتمال شروع مذاکرات هسته ای در آینده نزدیک، فضا برای افزایش معنادار قیمت دلار وجود ندارد و ممکن است به سرعت اسکناس آمریکایی به سوی سطوح پایین تر حرکت کند، در نتیجه بهتر است که در سطوح 27 تا 28هزار تومان، بیشتر در موقعیت فروش قرار داشته باشند.

به باور آن ها، در نیمه دوم سال 99 نیز زمانی که بازار به دوران بایدن نزدیک می شد، به تدریج فروش های ارزی بالا می رفت. در آن مقطع زمانی،‌ عده ای که حاضر نشدند در محدوده 27 تا 32 هزار تومان اقدام به فروش کنند،‌ مدت ها در موقیعیت ضرر قرار گرفتند.

در مقابل این گروه، افرادی قرار دارند که معتقدند بازار به دلایل هیجانی ناشی از احتمال شروع مذاکرات در مسیر کاهشی قرار گرفت. از نگاه آن ها، با توجه به اختلافات ایران و طرف های غربی، رسیدن به یک توافق هسته ای دور از ذهن است،‌به همین دلیل ترجیح می دهند که به صورت پله پله،‌خریدهای خود را بالا ببرند.

دیشب در مقاطعی در معاملات پشت خطی نیز قیمت دلار به بالای محدوده 27 هزار و 300 تومانی رفت و این موضوع نیز انتظارات بازیگران افزایشی را تقویت کرد. در صورتی که حواله درهم نیز در روز جاری به بالای سطح 7 هزار و 500 تومانی نفوذ کند، افزایشی های دلار با قدرت در معاملات ظاهر خواهند شد.

به گفته فعالان، در صورتی که قیمت سکه در روز جاری بتواند خود را بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تثبیت کند،‌ به مرور خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد

قیمت سکه توانست از محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان عبور کند. حتی در معاملات پشت خطی روز شنبه فلز گران بهای داخلی به بالای محدوده 11 میلیون و 850 هزار تومان رفت. چنین رفتاری موجب شد که بخشی از فعالان از آغاز فعالیت نوسانی معامله گران سکه سخن بگویند. فلز گران بهای داخلی بیش از یک هفته بود که در فاز نزولی قرار داشت و زیر مرز حساس 11 میلیون و 800 هزار تومان نوسان می کرد.

فلز گران بهای داخلی در 2 روز کاری گذشته نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان رشد را به ثبت رسانده و همین موضوع موجب شده است که انتظارات افزایشی در بازار بیشتر شود.

به گفته فعالان، در صورتی که قیمت سکه در روز جاری بتواند خود را بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تثبیت کند،‌ به مرور خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد و حتی ممکن است سکه امامی به سوی مرز ۱۲ میلیون تومانی حرکت کند. با این حال، در صورتی که سکه به زیر سطح ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برگردد،‌ حمایت بعدی فلز گران بهای داخلی محدوده ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

به گفته فعالان، در انتهای هفته گذشته اونس طلا بود که توانست سکه بازان را تحریک به خرید کند،‌ولی امروز بازار جهانی تعطیل است و نگاه سکه بازان به صورت کامل به سوی بازار ارز خواهد بود. اگر قیمت دلار بتواند به بالای سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان برود، انتظارات افزایشی در بازار سکه تقویت خواهد شد. نزول دلار به زیر محدوده ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومانی زمینه ساز رفتن سکه به کانال ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزارتومانی خواهد شد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود