واکنش دلار به دو شایعه، سکه در سرازیری قیمت

شایعه عرضه ارز از سوی بازار ساز و آزاد سازی دلارهای بلوکه شده قیمت دلار را کاهش داد. اما درباره پیش بینی قیمت دلار پس از این شایعات معامله گران چه می گویند.
دیشب در بازار پشت خطی دو شایعه بر روند معاملات اثر گذاشت. اولین شایعه احتمال آزادسازی مقداری از پول های بلوکه شده ایران بود. برخی کانال های اطلاع رسانی معامله گران عنوان می کردند که با توجه به تاکید ایران مبنی بر دریافت مقداری از دارایی های بلوکه شده، قبل از شروع مذاکرات هسته ای، احتمال عقب نشینی موقت آمریکا وجود خواهد داشت.

برخی از معامله گران به طعنه در واکنش به این شایعه بیان می کردند که ‌دلارهای بلوکه شده ی ایران در فضای مجازی آزاد شد. این عده اعتقاد داشتند که رفتار هیجانی بازار در معاملات پشت خطی با دوام نخواهد بود و احتمال برگشت قیمت دلار به بالای محدوده 27 هزار و 200 تومان را مطرح می کردند.

پشت خطی

شایعه دیگری که در بازار وجود داشت،‌ احتمال افزایش عرضه بازارساز در روز جاری بود. شماری از فعالان باور داشتند که بازار ارز پیش از صحبت های ریاست جمهوری، شاهد افزایش فروش دلار خواهد بود. گفته می شود که رئیسی امشب بعد از خبر ۲۱ شبکه یک، در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم سخن خواهد گفت. برخی معامله گران حتی عنوان می کردند که ممکن است رییس جمهور خبر مهمی درباره مذاکرات هسته ای را به اطلاع مردم برساند.

در این میان عده ای از معامله گران عنوان می کردند که پس از انتخاب رییس کل جدید بانک مرکزی، میزان عرضه دلار بالا رفته است. مجموع این اخبار نشان می دهد که دیشب شماری از معامله گران به دنبال پایین بردن قیمت دلار بودند. آن ها حتی موفق شدند در بازار پشت خطی،‌ ارزش دلار را تا محدوده 27 هزار و 100 تومان کاهش دهند. معمولا زمانی که چنین اتفاقی رخ می دهد و اسکناس آمریکایی با جوسازی و اخبار در مسیر نزولی قرار می گیرد، معامله گران ارزی قصد نوسان گیری و خرید دلار در نرخ های پایین تر را دارند.

مقاومت جدید در بازار سکه

قیمت سکه نتوانست بالای محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان تثبیت شود. به این ترتیب،‌ محدوده ای که زمانی نقش حمایتی را در بازار سکه ایفا می کرد،‌ در شرایط کنونی تبدیل به قلمرو مقاومتی بازار شده است.

قیمت سکه نتوانست بالای محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان تثبیت شود. به این ترتیب،‌ محدوده ای که زمانی نقش حمایتی را در بازار سکه ایفا می کرد،‌ در شرایط کنونی تبدیل به قلمرو مقاومتی بازار شده است.

قیمت سکه در ابتدای هفته پس از برخورد با محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان با افزایش فعالیت خریداران مواجه شد، ولی خیلی زود، فروشندگان به بازار هجوم آوردند و قیمت به اواسط کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان برگشت.

با افت قیمت دلار در معاملات پشت خطی روز یک شنبه،‌ سرعت نزول سکه امامی حتی بیشتر شد، به طوریکه حدود ساعت 20 دیروز، فلز گران بهای داخلی در محدوده 11 میلیون و 660 هزار تومان قرار گرفت.

بازار سکه حدودا در 80 روز گذشته زیر محدوده 11 میلیون و 600 هزار تومان نوسان نکرده است. این موضوع به آن معناست که احتمال ادامه افت شب گذشته در بازار روز جاری زیاد بالا نیست. با این حال، در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، احتمال نزول بهای فلز گران بهای داخلی تا سطح 11 میلیون و 500 هزار تومان وجود دارد.

پشت خطی2

به گفته برخی تحلیل گران،‌ دیروز سکه در واکنش به افت قیمت دلار در مسیر نزولی قرار گرفت. سکه بازان که به امید افزایش بهای دلار در موقعیت خرید قرار گرفته بودند، روز یک شنبه شاهد افزایش فشار فروش در بازار ارز بودند. همین عامل موجب شد که سکه بازان موقعیت خود را تغییر دهند. در صورتی که امروز دلار به زیر خط 27 هزار تومانی برود، احتمال نزول فلز گران بهای داخلی به زیر محدوده 11 میلیون و 600 هزار تومان وجود خواهد داشت.

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود