رئیسی در کنفرانس وحدت اسلامی:
مقصد واحد امت اسلامی آزادی از نظام سلطه است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در جامعه اسلامی نباید هیچ سخنی بر خلاف وحدت گفته شود، گفت: امت اسلامی باید به مقصد واحد یعنی آزادی از نظام سلطه فکر کند.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز (سه شنبه) در آیین گشایش سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی ضمن تبریک ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام(ص)، گفت: از دست اندرکاران برگزاری این نشست نورانی و اثر بخش به ویژه دبیرکل مجمع تقریب بین مذاهب تشکر می کنم و درود می فرستم به روح مطهر آیت الله تسخیری که بنیاد خوبی بنا کردند و اقدامات و گفتگوهای علمی در جای جای جهان اسلام را تأسیس کردند و تلاش هایی در این راستا داشتند.

وی افزود: از اقدامات عملی شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی برای ایجاد اتحاد در امت اسلامی قدردانی می کنم. اقدامات عملی حاج قاسم سلیمانی و اقدامات علمی آقای تسخیری در کنار هم در جهت دفع شبهات و انحرافات در جهان اسلام و ایجاد وحدت و انسجام در امت اسلامی بسیار اثر بخش بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روح همه شهدای ارزشمندی که در این جلسات بودند شاد باشد، اظهار داشت: حرکت آنها حرکتی ماندگار، تقریبی و ارزشمند بود و ما نسبت به همه تلاش‌ها و کارها در این رابطه ارج می نهیم.

رئیسی با تاکید براینکه فکر تقریب و وحدت امت اسلامی که امام بزرگوار و مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند، یک حرکت راهبردی و ضروری در جهان اسلام است، گفت: همه دانشمندان و اندیشمندان باید بر این امر تاکید کنند. محور وحدت، وجود نبی مکرم اسلام(ص) است و نگاه و توجه به سیره طیبه آن حضرت و سیره پاک پیشوایان و بزرگان دین، رمز وحدت جهان اسلام است.

وی با بیان اینکه اهل بیت عصمت و طهارت رمز وحدت در جهان اسلام هستند، افزود: توجه به سیره عملی و سخنان نورانی آنها جامعه اسلامی را به سمت اتحاد و ائتلاف هدایت می کند. آنچه مسلم است اینکه اتحاد امت اسلامی موضوعیت دارد و سخن از این است که امت اسلامی باید با هم متحد باشند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: یک وقت اتحاد با نگرش به درون امت اسلامی است و اینجا سخن از توصیه‌هایی است که اختلاف نکنید، تفرقه نکنید، حرف تفرقه انگیز بر زبان جاری نکنید و مراقب قلم باشید. این توصیه ها در میان امت اسلامی است که کاری، سخنی، بیانی بر خلاف وحدت گفته و شنیده نشود و این بسیار ضروری است.

رئیسی تاکید کرد: امت اسلامی باید به مقصد واحد یعنی آزادی از نظام سلطه فکر کند.

رئیسی با اشاره به اینکه امت یعنی مجموعه دینی که دارای هدف و مقصد واحد هستند،اظهار داشت: از عناصر مهم امت، هدف مشترک بودن، حرکت و پویایی است. امت اسلامی هیچ زمان حق ندارد درجا بزند و دچار ایستایی و توقف شود.

وی افزود: باید زندگی او ربانی شود و تمام زوایای زندگی او را ببینند که جلوه «رب» شده است؛ باید هم مناسبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی او و هم نظام خانواده و محوریت نهاد خانواده و هم زندگی فردی او همه جلوه رب شود. آنچه از امت برداشت می کنیم آن است که هم حرکت و هم پویایی و هم مقصد واحد داشتن و هم مقتدای واحد داشتن باید برای امت مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جمهور بیان کرد: پیشوایان امت اسلامی در سلوک خود ائتلاف و اتحاد را به امت اسلامی آموختند. باید به این عناصر چهارگانه نهفته در امت نگاه کرد. امت اسلامی باید به مقصد واحد نگاه کند و مقصد امت آن است که نگاهش به این باشد که نظام سلطه به دنبال آن است که نگذارد امت اسلامی شکل بگیرد و حرکت و پویایی داشته باشد،از این رو ربانیت زندگی او را نمی بیند و می خواهد سلطه خود را بر جوامع اسلامی حاکم کند.

رئیسی گفت: شما می بینید بعد از جنگ جهانی دوم و دوقطبی شدن جهان و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، نظام سلطه فقط یک قدرت را مقابل خود می‌دید و آن قدرتِ بزرگ اسلام بود و به انحای مختلف تلاش کرد که این قدرت را از کارایی و کارآمدی بیاندازد.

وی با بیان اینکه در این راستا، تمهیدات مختلفی کرد و گروه های تکفیری میان مسلمانان تشکیل داد،اظهار داشت: به آنها پول و اسلحه برای کشتن و قتل و غارت در امت اسلامی داد. شبهه افکنی و جریان رسانه ای امپراتوری خبری آن‌ها و اختلاف انداختن بین امت اسلامی و به کار گماردن دولت های سست عنصر و کسانی که دنبال منافع خود باشند و فقط به فکر خود باشند، از اقدامات آنها بود. یعنی دولت های وابسته که باید به دنبال عادی کردن روابط با رژیم های گنهکار و تبهکار مثل رژیم صهیونیستی باشند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نظام سلطه مقدسات را مورد اهانت قرار دادند و کشورها و امت اسلامی را از هم جدا کردند و از دانشمندانِ دولت اسلامی بهره کشی کردند، گفت: استثمار قدیم به دنبال نفت، گاز و ثروت‌ها بود و اکنون به دنبال انرژی‌ها در کشورهای اسلامی است و مهمترین انرژی، انرژی نیروی انسانی کارآمد به ویژه دانشمندان کشورهای اسلامی است.

رئیسی با تاکید بر اینکه همه آنها حلقه‌های یک زنجیر هستند، ادامه داد: به حاشیه بردن مسأله فلسطین به عنوان مسأله اصلی جهان اسلام از حلقه های این زنجیر است. همه آنها برای نظام اسلام و امت اسلامی قدرت آفرین است،از این رو سعی کردند مولفه های قدرت را در امت اسلامی دچار خدشه کنند.

وی با بیان اینکه نظام سلطه تلاش کرد همه مولفه‌های قدرت را با پول، قدرت رسانه ای و علم و فناوری و توطئه و فتنه سست کند، گفت: امروز فرصت ها و ضرورت های جدی برای امت اسلامی وجود دارد. فرصتی که ما امروز در جهان اسلام داریم، جمعیت عظیم امت اسلام و معتقدین به دین و ارزش های الهی است که قریب به ۲ میلیارد نفر می شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه گرایش امروز جوانان به دین و معنویت بیش از همیشه است،اظهار داشت: به ویژه گرایش جوانان در جهان نسبت به اسلام و آموخته های نبی مکرم اسلام(ص) و امام صادق(ع) است و این یک فرصت بسیار عالی است.

رئیسی تصریح کرد: امروز ادعای مغرب زمین در طول سال‌ها و شاید قرن ها با شکست مواجه شده است. هم فرهنگ غربی و هم نظامات غربی، رنگی برای جوانان ما در جهان ندارد زیرا می بینند همه با شکست مواجه شده است. اینها همه فرصت هایی است و اگر دیروز جوانی آرزو می کرد در فرهنگ غربی باشد، امروز احساس می کند باید روی پای خود بایستد و به عبارتی امروز به برکت خون شهدا و رهنمودهای بزرگان، شرایط بیداری اسلامی را در منطقه شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه بیداری جهان اسلام به برکت خون شهدا بوده است، گفت: حقیقتا خون شهدا از مردم و امت اسلامی جهل زدایی کرده و امت اسلامی بیدار شده است. ممکن است دولت های وابسته ای در گوشه ای از عالم نقش آفرینی کنند، اما امت اسلامی بیدار شده است و این بیداری بسیار مهم است که این نشست با برکت، در ارج نهادن به آن بسیار اهمیت دارد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود