امیرعبداللهیان:
آمریکا و اروپا واقع بینانه وارد مذاکره شوند تا توافق به سرعت حاصل شود

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین امروز شنبه در تماس تلفنی در خصوص روند مناسبات دوجانبه، مذاکرات آتی وین و تحولات منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه چین در این‌ گفتگوی تلفنی برای امیرعبداللهیان آرزوی بهبودی کامل کرد.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر و قدردانی از همکاری دولت چین برای ارسال ۱۲۰ میلیون دز واکسن به ایران، از روابط رو به گسترش دو کشور ابراز خرسندی کرد و بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ابتکار جهانی پکن در زمینه توسعه پایدار و همکاری نزدیک با چین در این خصوص تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در خصوص مذاکرات آتی وین ابراز امیدواری کرد که آمریکا و طرف های اروپایی به صورت واقع بینانه وارد مذاکره شوند تا توافق به سرعت حاصل شود.

وی تاکید کرد آمریکا نمی تواند سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی را ادامه داده و همزمان مدعی مذاکره و توافق باشد.

امیرعبداللهیان در زمینه انجام وظایف آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، ابراز اطمینان کرد این همکاری ها در چارچوب توافقات و مقررات به خوبی ادامه خواهد یافت.

امیرعبداللهیان در خصوص اوضاع افغانستان با تاکید بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر، ابراز امیدواری کرد نشست همسایگان افغانستان در پکن در ادامه نشست سازنده تهران با موفقیت برگزار شود.

وانگ‌ یی وزیر امور خارجه چین نیز ضمن استقبال و اعلام حمایت از تداوم مذاکرات هسته ای، آمریکا را عامل اصلی مشکلات به وجود آمده در راه اجرای برجام خواند و ابراز امیدواری کرد که آنها این اشتباه خود را با رفع همه جانبه تحریم‌ها جبران کنند تا در پرتو رویکرد مثبت ایران، مذاکرات پیش رو به نتایج خوبی منجر شود.

وزیر امور خارجه چین ضمن دعوت از همتای ایرانی برای سفر به پکن، ابراز امیدواری کر اجلاس سوم همسایگان افغانستان در چین بتواند با مشارکت فعال همسایگان از جمله جمهوری اسلامی ایران، موجب تشکیل دولت فراگیر با ثبات در افغانستان شود.

امیرعبداللهیان پیش از این نیز با همتای روس خود تلفنی درباره مذاکرات وین گفتگو کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود