رئیس بخش ایران شورای آتلانتیک آمریکا:
مسئولیت رژیم صهیونیستی در حادثه نطنز کاملا مشهود است

تأسیسات هسته‌ای نطنز روز یکشنبه هفته جاری و در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات کمیسیون مشترک برجام که با هدف بازگرداندن آمریکا به تعهدات خود در برجام انجام می‌شود، شاهد یک عملیات خرابکاری در تأسیسات برق خود بود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در اظهاراتی با نسبت دادن این حادثه به رژیم صهیونیستی گفت: هدف اسرائیل از حادثه در تأسیسات هسته‌ای نطنز این بوده که «توان هسته‌ای ایران محدود شود.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم گفت: این اقدام اسرائیل برای تأثیر گذاشتن بر موفقیت ایران در مذاکرات با آمریکا بوده و «انتقام این اقدامات را خواهیم گرفت».

مقام‌های ایران پیش از این گفته بودند که حادثه روز یکشنبه در بخشی از شبکه توزیع برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن نطنز رخ داده است.

از سوی دیگر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز یکشنبه شب به وقت تهران گفت که مقابله با ایران بزرگترین کار این رژیم است. نتانیاهو در مراسمی با حضور مقامات نظامی و اطلاعاتی این رژیم گفت: نبرد علیه ایران و نیروهای نیابتی این کشور و غیرهسته‌ای شدن آن مأموریتی بزرگ است؛ اما شرایط امروز به این معنا نیست که فردا نیز همین شرایط خواهد بود.!

اسلاوین: بهترین راه پاسخ به اقدام اسرائیل در خرابکاری نطنز آن است که مذاکرات وین ادامه یافته و امکان بازگشت سریع به برجام محقق شود

اما علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به حادثه نطنز، گفت: دشمن دلش می‌خواهد که یأس و ناامیدی را در دل ملت ما بکارد اما کور خوانده است، آنها الان در گزارش‌هایی که می‌دهند می‌گویند، ما فعالیت‌های هسته‌ای در نطنز را ۹ ماه عقب انداخته ایم که من تأکید می‌کنم ظرف چند روز آینده ان شاء الله بخش قابل توجهی از آن خرابکاری‌هایی که دشمن انجام داده بود جبران خواهد شد.

در همین رابطه خبرنگار مهر در تماس با «باربارا اسلاوین» رئیس بخش ایران شورای آتلانتیک آمریکا، نظر وی را درباره حادثه روز یکشنبه نطنز و دست داشتن رژیم صهیونیستی در آن جویا شد.

وی اگر چه می‌گوید، هنوز مدرکی برای اثبات هماهنگی اسرائیل و آمریکا درباره این خرابکاری وجود ندارد اما بطور ضمنی به این موضوع اعتراف دارد که بیشتر رفتارهای محیط پیرامونی رژیم صهیونیستی با آمریکا هماهنگ است.

اسلاوین به این نکته مهم هم اشاره داشت که چالش‌های داخلی نتانیاهو باعث شده است که وی از برگه ایران و آسیب زدن به برنامه هسته‌ای آن، برای مصرف داخلی و برطرف کردن موانع داخل بهره می گیردو این به این معناست که او هر کاری را برای توقف برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌دهد.

 

وی در این گفتگو افزود: مسئولیت (دست داشتن) اسرائیل در این حادثه کاملاً مشهود است. گفته می‌شود که اسرائیل این کار را در هماهنگی با آمریکا انجام داده اما هنوز مدرکی در این رابطه که تل آویو با اطلاع دولت بایدن دست به این کار زده وجود ندارد. اسلاوین در بیان اینکه چرا رژیم صهیونیستی دست به این اقدام زده گفت: بی بی (بنیامین نتانیاهو) خواستار احیای برجام نیست بنابراین او هر کار ممکنی را برای نشان دادن اینکه اسرائیل می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند انجام می‌دهد.

رئیس بخش ایران شورای آتلانتیک آمریکا ادامه داد که بهترین راه پاسخ به این اقدام اسرائیل آن است که امکان بازگشت سریع به برجام محقق شود. این امر نشان می‌دهد که قوانین و حقوق بین الملل بسیار مهمتر از اقدامات نظامی یکجانبه و خرابکاری است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود