رئیس شورای حاکمیتی سودان:
«اتیوپی» در پرونده بحران سد «النهضه» خواهان جنگ است

رئیس شورای حاکمیتی سودان در سخنانی گفت: «اتیوپی» در پرونده بحران سد «النهضه» خواهان جنگ است و «خارطوم» نیز توانمندی های نظامی خود را تقویت می کند.

به گزارش النشره، «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان آخرین مواضع این کشور در قبال پرونده بحران سد النهضه را اعلام کرد. وی در این خصوص گفت: بحران سد النهضه باید به گونه‌ای حل و فصل شود که منافع تمامی طرف‌های ذی‌نفع تأمین گردد.

بر اساس این گزارش، رئیس شورای حاکمیتی سودان در ادامه یادآور شد: اتیوپی در پرونده بحران سد النهضه خواهان جنگ است و به همین دلیل، «خارطوم» نیز توانمندی‌های نظامی خود را تقویت می‌کند.

پیشتر رسانه‌های عرب زبان از شکست مذاکرات درباره سد النهضه در پایتخت کشور کنگو خبر دادند. این درحالی است که وزیر خارجه مصر گفته بود: مذاکرات در کشور کنگو آخرین فرصت برای دستیابی به یک توافق در زمینه سد النهضه است.

چندی پیش نیز «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر در این خصوص تأکید کرده بود: بحران سد النهضه باید یک توافق قانونی میان طرف‌های مختلف حاصل کند؛ توافقی که بتواند خواسته‌ها و حقوق مصر را تأمین کند.

رئیس جمهور مصر در ادامه تصریح کرد: توافقی که می‌بایست میان سه کشور مصر، اتیوپی و سودان در خصوص سد النهضه حاصل شود، باید الزام آور باشد به گونه‌ای که تمامی طرف‌ها به آن عمل کنند.

سودان و اتیوپی فرایند آبگیری از سد النهضه را آغاز و اعلام کرده‌اند این فرایند ۳ سال به طول خواهد انجامید. این درحالی است که مصر درخواست کرده است فرایند مذکور در طول مدت زمان ۱۰ سال انجام شود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود