فایننشال تایمز گزارش داد؛
گفتگوی مستقیم مقامات ایران و عربستان در بغداد

منابع آگاه گفته اند که ایران و عربستان با وساطت نخست وزیر عراق، در بغداد با یکدیگر گفتگو کرده اند.

به گزارش روزنامه «فایننشال تایمز» به نقل از سه منبع آگاه نوشت که مقامات ایرانی و عربستانی پنج سال پس از قطع ارتباط دیپلماتیک، برای بازسازی روابط دوجانبه مذاکره مستقیم داشته اند.

مقامات دو کشور برای نخستین بار از زمان قطع روابط دیپلماتیک در سال ۲۰۱۶، ۲۰ فروردین در بغداد، پایتخت عراق، رو به روی یکدیگر نشستند. یکی از منابع آگاه گفته است که این گفتگو‌ها شامل حملات حوثی‌ها بوده و فضای مثبتی وجود داشته است.

هدایت تیم مذاکره کننده سعودی را «خالد بن علی الحمیدان»، رئیس دستگاه اطلاعاتی سعودی، بر عهده داشته و طی هفت روز آینده دور دیگری از مذاکرات انجام خواهد شد.

این گام با میانجیگری مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، برداشته شده است. او ماه گذشته در ریاض با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، دیدار کرده بود.

منبع آگاه گفته است: «مذاکرات با سرعت پیش می‌رود چرا که مذاکرات آمریکا (درباره برجام) با سرعت پیش می‌رود و همچنین به دلیل حملات حوثی ها.»

به نوشته «فایننشال تایمز»، یک مقام سعودی مذاکره با ایران را تکذیب کرده است. ایران و عراق حاضر نشده اند در این باره اظهار نظر کنند.

با این وجود یک مقام ارشد عراقی و یک دیپلمات خارجی انجام گفتگو‌ها را تایید کرده اند. این مقام عراقی گفته است که بغداد حتی کانال‌های ارتباطی میان ایران و مصر، و ایران و اردن را هم تسهیل کرده است.

او گفت: «نخست وزیر بسیار مایل است که شخصا برای تبدیل کردن عراق به پلی میان این قدرت‌های متخاصم در منطقه، نقش داشته باشد.»

یکی از افراد آگاه به مذاکرات گفته است: «کاظمی ارتباطات خوبی با نظام ایران دارد. مسئله تازه این است که کاظمی چنین نقشی با عربستان داشته باشد. این خوب است که عراق چنین نقشی داشته باشد، اما تازه روز‌های اول است.»

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود