بیانیه آژانس درباره مذاکره با ایران در وین

  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای از مذاکره ایران و آژانس در وین و در سطح کارشناسان درباره ذرات اورانیوم کشف شده خبر داد که قرار بود اوایل ماه آوریل در ایران برگزار شود.
آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران روز دوشنبه مذاکرات در راستای کسب توضیحاتی از ایران درباره منشاء ذرات اورانیوم کشف شده در مکان‌های اعلام نشده در ایران را آغاز کردند، مسئله‌ای که می‌تواند بر تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای تاثیر بگذارد.

آژانس در بیانیه‌ای با مطرح کردن این که «آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران مشارکت در روندی متمرکز را با هدف شفاف‌سازی مسائل پادمانی باقی مانده آغاز کردند» ، گفت که این نشست در سطح کارشناسان است.

قرار بود اولین نشست آژانس-ایران اوایل آوریل در تهران برگزار شود اما با وجود برنامه ریزی برای مذاکرات احیای توافق هسته‌ای که با حضور اعضای باقی مانده در آن و دیپلماسی غیر مستقیم با آمریکا قرار شد در وین برگزار شود، به تعویق افتاد.

آژانس در ادامه بیانیه‌اشمطرح کرد: نشست در وین برگزار شد، چون کارشناسان ایرانی شرکت کننده در این نشست، در نشست‌هایی جداگانه در کمیسیون مشترک برجام در جای دیگری در پایتخت وین نیز مشارکت دارند.

توافق بر سر مذاکره در این باره کمک کرد که کشورهای اروپایی متقاعد شوند قطعنامه‌ای را که ایران را در سی و پنجمین نشست شورای حکام آژانس در ماه گذشته مورد انتقاد قرار دهد، پیگیری نکنند.

این مذاکرات همچنین از تنش میان ایران و غرب جلوگیری کرد که می‌توانست به تلاش‌ها برای بازگرداندن واشنگتن و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای، آسیب بزند.

عدم پیشرفت در ارائه توضیحات درباره این ذرات اورانیوم در مذاکرات آژانس با ایران به معنای این خواهد بود که فرانسه، انگلیس و آلمان برای تصویب قطعنامه‌ای با حمایت آمریکا در نشست بعدی شورای حکام در ماه ژوئن پافشاری خواهند کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود