در پی گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت گرفت؛
توضیحات غریب آبادی درباره تغییر روش غنی سازی 60درصدی

نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین اعلام کرد تغییر روش غنی سازی ۶۰ درصدی از قبل پیش بینی شده بود.

در پی انتشار گزارش جدیدی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه آژانس در روز گذشته راستی آزمایی کرد که غنی سازی ۶۰ درصدی در زنجیره “آی آر شش” انجام می‌شود و زنجیره ماشین‌های “آی آر چهار” همزمان به غنی سازی ۲۰ درصدی اختصاص یافته است، نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین، توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد.

کاظم غریب آبادی گفت: این تغییر روش، موضوع تازه‌ای نبوده و به طور کامل مرتبط با اقدامات و تصمیمات فنی است و در پرسشنامه اطلاعات طراحی که از سوی ایران به آژانس در هفته قبل ارائه شد نیز از قبل پیش بینی شده بود.

در پرسشنامه آمده بود غنی سازی ۶۰ درصدی ابتدا در دو زنجیره ماشین‌های آی آر شش و آی آر چهار به طور موازی انجام می‌شود و بعد از چند روز، دو زنجیره به یکدیگر متصل و اصطلاحا کوپل می‌گردند و در حالت جدید، زنجیره آی آر شش دارای خروجی محصول ۶۰ درصد شده و زنجیره آی آر چهار نیز به صورت تاندم به غنی سازی ۲۰ درصدی اختصاص می‌یابد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: تا پیش از این، به هر دو زنجیره مواد تا ۵ درصد بطور جداگانه تزریق می‌شد و محصول ۶۰ درصد نیز از هر زنجیره جداگانه برداشت می‌شد، اما در روش جدید دو زنجیره به هم کوپل (متصل) شده فقط با یک بار تزریق مواد تا ۵ درصد، دو محصول متفاوت ۶۰ و ۲۰ درصد برداشت می‌شود. در واقع، از این طریق، عملیات غنی سازی به شدت بهینه‌تر شده است.
منبع: پارسینه

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود