روحانی در جلسه هیئت دولت:
میدان و دیپلماسی مقابل هم نیستند/ به سارقان فایل رحم نشود

رئیس‌جمهور با بیان اینکه میدان و دیپلماسی، مقابل هم نیستند، گفت: اینکه گفته شود یا میدان و یا دیپلماسی حرف دقیقی نیست.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع)، گفت: امام حسن (ع) را باید امام صلح، صبر و وحدت امت اسلامی بدانیم. امام حسن مجتبی (ع) در شرایط سختی بار امامت و خلافت را توامان برعهده گرفت.

وی افزود: وقتی بی‌وفایی عده‌ای از یارانی که به زبان خود را از دوستداران می‌دانند و در عمل خود را عقب می‌کشند و در مسیر ایستادگی نیستند، چه مشکلاتی را برای جامعه ایجاد می‌کند.

رئیس جمهور اظهار داشت: امام رضوان الله درباره امام حسن(ع) جمله‌ای دارد مبنی بر اینکه شرایط سخت بعد ازمولا امیرالمومنین(ع)، دوران امام حسن (ع) و حتی حادثه کربلا به دلیل مقدس‌مآبان احمق در نهروان بود، یعنی عده‌ای مقدس‌ماب که در ظاهر اهل نماز و دعا بودند اما با جهالت و نادانی برابر مولا ایستادند و در نهروان شمشیر کشیدند.

روحانی با اشاره به اینکه امام بزرگوار می‌گوید که اگر نهروان نبود این مشکلات زمان امام حسن (ع) و حادثه کربلا اتفاق نمی‌افتاد، اظهار داشت:  وظایف ما بسیار سنگین است. همه افرادی که خودشان را علاقه‌مند به کشور و انقلاب، اسلام و ایران می‌دانند، باید حواس‌شان را جمع کرده و در مقاطع حساس تاریخی باید به گونه‌ای عمل کنند که مصالح و منافع اسلام مدنظر باشد.

وی با اشاره به اینکه آنچه برای امام حسن (ع) مهم بود مصلحت، وحدت و منافع دنیای اسلام بود و آنچه برای امام حسین (ع) مهم بود، این بود که امت اسلامی در مسیر اسلامی و حق حرکت کند و انحرافی ایجاد نشود، تاکید کرد: امام حسن (ع) مبارزه کرد که وحدت و اصل امت اسلامی باقی بماند و امام حسین (ع) جنگید که امت اسلام انحراف پیدا نکند؛ یک هدف را در دو مسیر دنبال کردند.

رئیس جمهور افزود: وقتی شرایط جامعه سخت می‌شود و به صبر و تحمل یا مبارزه و شمشیر نیاز می‌شود، قرآن مجید می‌فرماید خداوند به برخی امت‌ها و ملت‌های مسلمان دو بار اجرا می‌دهد به دلیل صبر، ایستادگی و مقاومت‌شان.

روحانی با اشاره به تهمت‌هایی که به امام حسن (ع) بعد از پیمان صلح وارد شد، اظهار داشت: آن همه حرف ناروا به امام حسن (ع) زده شد و ایشان خم به آبرو نیاوردند.

صلح سخت‌تر از جنگ است

وی با بیان اینکه صلح سخت‌تر از جنگ است، تاکید کرد: ظاهرش این است که جنگ سخت‌ است اما سختی جنگ کوتاه است. صلح یک صبر مداوم تا پایان عمر می‌خواهد. زخم زبان‌ها است که از زخم شمشیر بدتر است، تحریف‌ها و تخریب‌هایی شکل می گیرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد، این کار برای امام حسن (ع) هم شد و حتی بعد از جنگ، برخی از یاران امام حسن (ع) حرف‌ها و سخنانی زدند و به ایشان گفتند، تو ما را ذلیل کردی و عزت ما از بین بردی اما امام صبر و تحمل کرد.

روحانی افزود: گاهی حرف‌های خیلی تند و ناروا بیان می‌شود اما پاسخ حرف‌های ناروا گاهی جملات مودبانه و قشنگ است تا زشتی‌ها را با این آب پاک و زلال بشوییم و در راه خدا انفاق کنیم.

وی تاکید کرد: امروز در جامعه ما که هر روز دشمنان یک داستانی را می‌سرایند و می‌خواهند جامعه ما را مشغول کنند و وحدت جامعه ما را برهم بزنند؛ همان هدفی که امام مجتبی(ع) برای آن ایستادگی کرد تا امت واحده اسلامی در برادری و وحدت کنار هم قرار بگیرد.

رئیس جمهور با اشاره به پخش فایل صوتی منتسب به وزیر امور خارجه کشورمان طی روزهای اخیر، گفت: در این حوادث چند روز اخیر می‌بینید که ماجرای پخش شدن یک نوار صوتی محرمانه توسط کثیف‌ترین برنامه و شبکه‌ای که سراسر آن ضداسلام و ضدایران است و پول آن را عربستان سعودی تامین می‌کند، انجام شده و همه این را می‌دانند.

راست و دروغ را برای ایجاد اختلاف در جامعه به هم می‌بافند 

روحانی اضافه کرد: آدم هایی که دروغ و راست را به هم می‌بافند برای اینکه در جامعه ایجاد اختلاف کنند و جامعه را از بین ببرند و گروهی را در برابر گروهی قرار بدهند. الان دوران عصبانیت اسرائیل، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا است. آنها می‌بینند مسیری را که پیش‌بینی کرده بودند به هم خورده است.

وی با طرح این پرسش که چرا «ترامپ» در دام افتاد؟،افزود: ترامپ تنها رئیس جمهور آمریکا بود که برای صهیونیست‌ها مزدوری کرد. روسای جمهور دیگر آمریکا هم با صهیونیست‌ها رفیق بودند و حمایت می‌کردند اما هیچ کدام مزدور نبودند، و ترامپ مزدور آنها شد.

رئیس جمهور گفت: ترامپ در داستان برجام مزدور صهیونیست‌ها شد، کسی که ترامپ را تحریک کرد که از برجام خارج شود، اسرائیل و صهیونیست ها بودند، در ماجرای قدس که پایتخت‌ها به قدس منتقل شود، این جنایت را صهیونیست‌ها انجام دادند و این[ترامپ] مزدور آنها بود.

روحانی با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برخی از سازمان‌های بین‌المللی، با تحریک و فرمان صهیونیست‌ها و مزدوری او بود، بیان کرد: آنها همه تلاش خود را انجام دادند برای اینکه ایران را با مشکل مواجه کنند.  البته مشکل آنها، ایران نیست بلکه مشکل ظلم و تجاوز آنهاست. دست از تجاوز بردارند، سرزمین دیگران را که غصب کردند و باید رها کنند تا ملت فلسطین به سرزمین خودشان برگردد، کسی با آنها کاری ندارد آنها جنایت کردند و غصب کردند.

وی تاکید کرد: برای ما یهودی و مسیحی و سایر ادیان فرقی نمی‌کند، بحث ما یهود نیست، بحث ما گروهی است که جنایت می‌کنند.

 شهادت سردار سلیمانی کار صهیونیست‌ها بود

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه شهادت سردار سلیمانی هم کار صهیونیست‌ها بود،افزود: درست است که قاتل «ترامپ» است اما کسی که پشت پرده آنها را تحریک کرد تا یک سردار بزرگی که به نفع منطقه، همه زندگی خود را گذاشت، به شهادت برسانند صهیونیست ها بودند.

روحانی اظهار داشت: شاید برخی‌ یادشان رفته باشد، روزهایی بود که هیچ‌کس جرات نمی‌کرد به میدان داعش برود. برخی یادشان نیست که نه تنها کربلا و نجف و حرمت حرم اهل بیت(ع) در خطر بود، حتی خود بغداد هم در خطر بود و کسی جرات نمی کرد از منطقه سبز خارج شود؛ کسی که راه افتاد به عتبات، بغداد و شمال عراق رفت و نیمه‌شب، شبانگاه، تنها توطئه صهیونیست‌ها و آمریکا را در منطقه خنثی کرد، سردار سلیمانی بود.

۴+۱ راهی جز تسلیم شدن در برابر ایران ندارد

وی با بیان اینکه ما نباید یادمان برود که انسان های بزرگ در مقاطع حساس، با کارهای مهمی که انجام دادند، کارهای عظیم و بزرگی انجام شد،تاکید کرد: تنها ایران نبود. در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و یمن آثار مجاهدت های سردار سلیمانی را می بینید و مشاهده می کنید. آنها آمدند برای اینکه ایران را تنها و در کنج قرار دهند، توطئه کردند. امروز عصبانی هستند چون تمام آنچه بافته بودند از بین رفت.

رئیس جمهور تصریح کرد: ۴ سال صهیونیست‌ها و تندروها توطئه کردند همه از دستشان رفت. امروز ۱+۴ و حتی آمریکایی ها فهمیدند راهی جز تسلیم شدن در برابر قانون و مقررات بین‌المللی و حقانیت ایران ندارند باید تسلیم ایران شوند.

روحانی تصریح کرد: به عنوان فردی که از آغاز داستان هسته ای در تمام مقاطع به یک صورتی حضور داشتم که البته آغاز آن سال ۱۳۸۱ است که من حضور داشتم. از سال ۶۲ که من مسئول شدم و در مراحل بعد می دانستم چه می گذرد و از سال ۹۲ مسئولیت مستقیم داشتم، شهادت می دهم مسیر، مسیر سخت و دشواری بود و این مسیر دشوار با ایثار، قهرمانی و ایستادگی دیپلمات های ما و فردی آگاه و آشنا به مسائل مانند دکتر ظریف در صدر این حرکت بود و همه تلاش کردیم و توطئه‌ اسرائیل، تندروها و صهیونیست ها را در سال ۹۴ شکستیم و مردم احساس راحتی کردند.

وی با اشاره به اقدامات ترامپ، گفت: یک آدم نادانی به نام ترامپ روی کار آمد و صهیونیست ها روی آن سوار شدند و توطئه را از نو تکرار کردند و سه سال و نیم ما را در فشار قرار دادند. حالا امروز دولت جدید آمریکا و دیگران فهمیدند راهی جز تسلیم شدن در برابر حقانیت ملت ایران ندارند و در این میان باید یک بهانه پیدا کنند و یک داستان را علم کنند.

رئیس جمهور گفت: دزدیدن یک سند و یک نوار مسأله ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا در این مقطع این کار را انجام دادند.  به نظر من این نوار شاید یک هفته پیش هم می شد افشا شود و وزارت اطلاعات باید بررسی کند و ببیند ریشه های آن چه کسانی بودند.

پخش نوار صوتی برای اختلاف افکنی در داخل است

وی با بیان اینکه درست در مقطعی که وین در اوج موفقیت‌اش است، این نوار پخش می شود تا در درون اختلاف ایجاد کنند،گفت: ما چگونه پیروز می شویم؟ چگونه می توانیم تحریم را برداریم؟ با وحدت و یکپارچگی. با دعوا که نمی توانیم تحریم را برداریم و مشکلات مردم را حل کنیم. آنها ضد ایران و مردم و مصالح ایران هستند و این نوار را منتشر کردند

رئیس جمهور پیرامون فایل منتشر شده، تصریح کرد: دولت در سال آخر مانند همه دولت ها، دستاوردهای خود را برای مردم در یک مجموعه یا کتابی ثبت و ضبط می کند، دولت دوازدهم هم این کار را شروع کرد و انجام داده است. ان شاءالله به زودی هفت جلد کتاب از مجموع هشت جلد کتاب به صورت روزشمار منتشر می شود.‌ سه جلد کتاب تحت عنوان دستاوردهای دولت و دو جلد کتاب تحت عنوان جهش تولید منتشر می شود.

وی افزود: یک کار دیگر هم انجام می‌شود و آن، این بود که وزرا و مسئولان اقدامات، مشکلات، کارهایی که کردند و مسیرهایی که طی شد و با فشارهایی مواجه بودند را در جایی بیان کنند. بخشی از این صحبت‌ها، غیرقابل نشر و طبقه‌بندی‌شده است و بخشی هم منتشر می‌شود.  همه حرف های ما برای آینده می ماند و خیلی از حرف های ما در دولت طبقه بندی شده است و در شورای امنیت ملی خیلی حرف ها می زنیم که معمولا طبقه بندی شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه این یکی از افتخارات بزرگ کشور ما این است که مسئولان قادر هستند آزادانه نظر خود را بگویند، تصریح کرد: البته نظراتی که بیان می شود، برخی به گونه ای نیست که منتشر شود زیرا دشمن از آن بخش سوءاستفاده خواهد کرد و ما به آنها طبقه بندی شده می گوییم و در دنیا هم همین است و فکر نکنید فقط در کشور ما برخی از مسئولان با هم اختلاف نظر دارند.

روحانی افزود: در تمام دنیا چنین است و استثنا وجود ندارد البته در کشورهای آزادتر اظهارنظرها خیلی صریح است و در کشور دیکتاتوری کسی جرات نمی کند حرفی بزند اما در کشور آزادی مانند ایران در جلسات خیلی راحت حرف ها زده و در نهایت جمع بندی می شود.

وی تصریح کرد: اینجا سرقتی انجام شده و وزارت اطلاعات باید بفهمد این فایل صوتی چطور سرقت شد و به مردم گزارش دهد و به مقصران هم رحم نشود.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیست، گفت: اینکه گفته شود یا میدان و یا دیپلماسی حرف دقیقی نیست.

وی با بیان اینکه، این فایل نیز قرار بود محرمانه باشد و فقط بخشی از آن منتشر شود و بخشی هم مانند همه اسنادی که داریم به عنوان سند محرمانه باقی بماند، خاطرنشان کرد: اینجا یک سرقتی انجام گرفته است. فرد، جمعی یا گروهی این کار را انجام داده است. مسئول پیگیری وزارت اطلاعات است و باید تمام توان خود را بکار بگیرد، بفهمد این فایل چگونه سرقت شده است به مردم گزارش دهد و به مقصران هم رحم نشود.

میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیست

رئیس جمهور افزود: در خصوص مطالب منتشرشده، برخی از آنها نظر دولت یا رئیس جمهور نیست. ممکن است هر فرد یا وزیری نظر و نکاتی داشته باشد که بخواهد این نکات به صورت محرمانه برای کشور باقی بماند. نکته دیگر اینکه، میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند. اگر کسی فکر می‌کند یا میدان یا دیپلماسی، یا میدان مبارزه باید پیروز شود یا مذاکره پیروز شود، یا سیاست خارجی پیروز شود یا سیاست دفاعی، این حرف، حرف دقیقی نیست.

روحانی تاکید کرد: من به عنوان کسی این حرف را می زنم که ۱۶ سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم و ۳۲ سال هم در این شورا یا به عنوان دبیر، یا نماینده مقام معظم رهبری یا رئیس حضور داشتم. ما مسائل مهمی داشتیم و تصمیمات مهمی گرفته شد. خیلی از آنها را مردم نمی‌دانند و باید در آینده تاریخ گفته شود. درباره مسائل مهم اختلاف نظر داشتیم و بحث کردیم. موضوعی بوده که در هفت جلسه شورای امنیت ادامه دادیم تا به رأی گیری و تصمیم برسیم.

وی با بیان اینکه من در دفاع مقدس، هم در میدان و هم در دیپلماسی حضور داشتم،اظهار داشت: من هم فرمانده پدافند هوایی و هم رئیس قرارگاه خاتم‌الانبیا بودم. در شورای عالی دفاع شرکت می‌کردم و هم عضو شورای عالی پشتیبانی جنگ و هم رئیس ستاد پشتیبانی جنگ بودم، هم رئیس کمیسیون دفاع مجلس بودم و هم در بحث‌های سیاسی مربوط به جنگ حضور داشتم و هم در میدان جنگ بودم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه میدان و دیپلماسی دو مسئله‌ هستند اما باید به هم کمک کنند، اظهار داشت: اینها، دو بازو هستند که باید به یکدیگر کمک کنند. نه اینکه این دست، یک کار و آن دست دیگر، مخالف آن کاری انجام دهد. دو دست در نهایت یک کار را انجام می‌دهند. کشور ما چارچوب و نظام دقیقی دارد.

روحانی با بیان اینکه تمام مسائل پیچیده سیاست خارجی و میدان دفاعی در شورای عالی امنیت ملی بحث می‌شود، گفت: بخواهیم یک عملیاتی انجام دهیم چه دفاعی و یا تهاجمی و چه کار سیاسی مهم که وزارت خارجه انجام می دهد، حتما در شورای عالی امنیت ملی بررسی می‌شود. این شورا درست شده است تا روسای سه قوه در آن حضور داشته باشند و بخش‌های کشوری و لشکری در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: مسائل را بحث و بررسی می‌کنیم و در نهایت تصمیم اتخاذ شده باید به تایید مقام معظم رهبری برسد. بنابراین مشکلی نداریم. ممکن است اختلاف نظر و سلیقه داشته باشیم اما  این نظرات در شورای عالی امنیت ملی بحث و بررسی می‌شود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه خدا شهید سلیمانی را رحمت کند،گفت: در تمام مسائل مهم منطقه چه عراق، سوریه، لبنان و افغانستان و… در شورای عالی امنیت بحث می‌شد. سردار سلیمانی یک شخصیت ویژه‌ای بود. من تقریبا ۳۶ سال با شهید سلیمانی در جنگ، دبیرخانه و شورای عالی امنیت ملی بودم.

روحانی خاطرنشان کرد: در دوره هشت سال ریاست جمهوری هم با او ملاقات داشتیم. در روزشماری هم که منتشر خواهد شد، خواهید دید در دوره ریاست‌جمهوری چه روزهایی با وی ملاقات کردم یا گاهی او با وزرا و مسئولان دیدار می کرد. اصل دیدار و روزهای ملاقات در روزشمار آمده است.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی یک شخصیتی باهوش، مخلص، بسیار فداکار و متواضع بود، تصریح کرد: او در عین حال، روی نظرات خود صلابت داشت و به راحتی از نظرات خود دست نمی‌کشید. در شورای عالی امنیت ملی زیاد بحث داشتیم و او روی نظر خود پافشاری می‌کرد و در نهایت، وقتی نظرات جمع را چیز دیگری می‌دید، تغییر می‌داد.

رئیس جمهور گفت: ما چنین شخصیت هایی در میدان داشتیم و این شخصیت ها در مقام دیپلماسی هم حضور داشتند.بهترین مشاور برای سیاست خارجی در منطقه، شهید سلیمانی بود.

روحانی با بیان اینکه درباره مسائل منطقه و حتی سیاست خارجی، اگر می‌خواستیم با فرد آشنا، موفق و دقیق مشورت کنیم، شهید سلیمانی بود،گفت: در اینجا نباید بگوییم یک بخش، بخش سیاسی و فعالیت دیپلماتیک است و بخش دیگر، بخش فعالیت نظامی است.

وی افزود: همه در کنار هم هستیم. در اقتصاد هم بخشی که سیاستگذاری می‌کند و بخشی که در بازار فعالیت می‌کنند، باید در کنار یگدیگر عمل کنند؛ در بخش فرهنگ و سایر بخش ها هم همینطور است.

منبع:مهر

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود