شاخص کل در تراز یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحدی
همگرایی روند‌ها در «دلار» و «بورس»

شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۱۳ هزار و ۶۰۰ واحد، معادل ۱.۱۴ درصد دیگر هم افت کرد و در ارتفاع یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحدی به کار خود پایان داد.

همزمان با گزارش اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای ایران در وین، نرخ ارز امروز به شکل قابل توجهی نزول کرد و همزمان، بازار سرمایه هم به این کاهش در نرخ ارز واکنش نشان داد و قرمزپوش شد. تراز نماگر اصلی بازار سرمایه تا پایان معاملات امروز به یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد رسید، اما هنوز مشخص نیست که نرخ تعادلی دلار در بازار آزاد و به تبع آن، نقطه تعادل بورس تهران، کجا خواهد بود.

شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۱۳ هزار و ۶۰۰ واحد، معادل ۱.۱۴ درصد دیگر هم افت کرد و در ارتفاع یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحدی به کار خود پایان داد. در جریان معاملات امروز، شاخص کل هم وزن نیز ۰.۲۸ درصد افت کرد. مجموع ارزش معاملات در بورس امروز به حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و مجموع ارزش معاملات در فرابورس نیز به حدود هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید.

در جریان معاملات امروز، بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص کل به نماد‌های «وبملت»، «وپاسار» و «وپخش» بر می‌گشت و در مقابل، نماد‌های «فولاد»، «فملی» و «شستا» بیشترین تاثیر منفی را بر عملکرد شاخص کل بر جای گذاشتند. بیشترین ارزش معامله نیز امروز به نماد‌های «دارایکم»، «وبملت» و «پالایش» اختصاص داشت.

از آن سو، امروز نماد‌های «خودرو»، «خساپا» و «خگستر» بیشترین حجم عرضه را شاهد بودند و در مقابل، نماد‌های «سپاس»، «سیتا» و «پارند» بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص دادند. بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقیقی به حقوقی نیز امروز به نماد‌های «وسکرد»، «وتجارت» و «وبصادر» اختصاص پیدا کرد و از آن سو، بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقوقی به حقیقی نیز به نماد‌های «کمند»، «امین یکم» و «وبملت» اختصاص داشت.

آیا دلار و بورس با هم می‌ریزند؟

این، اما در حالی است که روز گذشته، برخی خبرگزاری‌های خارجی و داخلی، از احتمال حصول توافق کامل میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین، ظرف سه هفته آینده خبر دادند. عباس عراقچی، مذاکره کننده ایرانی در وین هم خبر داد که با خروج نام عمده چهره‌ها و نهاد‌های تحریم شده ایرانی از فهرست تحریم‌ها موافقت شده است. این دقیقاً همان موضوعی بود که ایران روی آن تاکید داشت و به این ترتیب، به نظر می‌رسد احتمال دستیابی به توافق نزدیک‌تر از همیشه شده است.

بازار دلار هم همان طور که پیش بینی می‌شد، به سرعت به این رخداد واکنش نشان داده و تا لحظه تنظیم این گزارش، نرخ دلار در بازار آزاد از مرز ۲۲ هزار تومان هم پایین‌تر آمده و برخی هم پیش بینی نرخ‌های کمتر از ۲۰ هزار تومان (دست کم به صورت موقت) را برای دلار دارند.

این در حالی است که باز هم مطابق پیش بینی ها، همگرایی روندی میان نرخ دلار و روند بازار سرمایه، به وقوع پیوسته است. با این همه، هنوز نمی‌توان در مورد رقم پایدارتر و تعادلی نرخ دلار در بازار آزاد اظهار نظر کرد و هر چند تا آن زمان بازدهی بازار سرمایه احتمالا نزولی خواهد بود، اما در هر حال باید به انتظار سمت و سوی رخداد‌های بیرونی نشست.
منبع: پارسینه

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود