اردوغان پس از 8سال عقب‌نشینی کرد/ دولت السیسی به رسمیت شناخته می شود؟

پس از هشت سال قطع روابط دیپلماتیک ترکیه و مصر، امروز نخستین هیأت ترکیه برای مذاکره با هدف عادی‌سازی این روابط، وارد قاهره می‌شود.
اردوغان پس از 8سال عقب‌نشینی کرد/ دولت السیسی به رسمیت شناخته می شود؟
به گزارش فارس، مصر و ترکیه، امروز ( چهارشنبه – ۵ می)، مذاکرات سیاسی با هدف عادی‌سازی روابط دیپلماتیک میان دو طرف را در قاهره آغاز می‌کنند. از زمان کودتای ۲۰۱۳ علیه دولت «محمد مرسی» این روابط قطع شده بود و دو طرف سفرای خود را فراخوانده‌ بودند.

وزارت خارجه مصر، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات سیاسی میان قاهره و آنکارا به ریاست «حمدی سند لوزا» معاوت وزیر خارجه مصر و «سادات اوتال» معاون وزیر خارجه ترکیه طی دو روز پنجم و ششم ماه می (امروز و فردا) صورت می‌گیرد.

بنا بر این بیانیه، این مذاکرات بر اتخاذ گام‌های ضروری که منجر به عادی‌سازی روابط میان دو کشور کشور شود، متمرکز است.

«مولود چاووش اوغلو» رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه؛ ۱۲ مارس گذشته از آغاز تماس‌های دیپلماتیک با مصر برای عادی‌سازی روابط میان دو کشور خبر داده بود. وزیران خارجه دو کشور نیز در ۲۱ فروردین گذشته، برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ به این سو، با یکدیگر به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

به رسمیت شناختن دولت السیسی؟
به نوشته «المصری الیوم»، «احمد موسی» مجری معروف مصری در برنامه «صدی البلد» با اعلام خبر سفر هیأتی ترکی به قطر برای آغاز مذاکرات سیاسی، ابراز امیداواری کرد که در سایه تمایل آنکارا به ازسرگیری روابط با قاهره، این سفر آغازی بر تصحیح رفتار و گفتار ترک‌ها در قبال دولت مصر باشد.

وی افزود: این سفر نوعی اعتراف آشکار و به رسمیت شناختن دولت مصر و انقلاب ۳۰ ژوئن و بیانیه ۳ ژوئیه و رئیس‌جمهوری السیسی و کلیه نهادهای دولت مصر است. قاهره امروز، شاهد نخستین دیدار رسمی میان مصر و ترکیه پس از گذشت هشت سال خواهد بود.

موسی توضیح داد که در این مدت، روابط تجاری و اقتصادی میان دو طرف قطع نشده بود و هیأت دیپلماتیک مصر در ترکیه و مشابه آن، هیأت دیپلماتیک ترکیه در مصر با وجود تمامی مشکلات بزرگی که وجود داشت، حضور داشت.

وی گفت که دولت مصر طی این هشت سال با قدرت برخورد کرد و در عین حال در سطح رسمی هیچ اهانتی به ترکیه نکرد. ما در رسانه‌ها واکنش نشان می‌دادیم و علیه ترکیه حرف می‌زدیم اما دولت طبق اصول رفتار می‌کرد.

ترکیه از حامیان اصلی گروه اخوان المسلمین در سطح منطقه به شمار می‌رود و در مقابل دولت کنونی مصر و دولت سعودی و متحدان ریاض، بشدت با این گروه مخالفند و برخی از آنان، این گروه را «تروریستی» اعلام کرده‌اند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود