تمام دوران مذاکرات باید شفاف شود

به گزارش باطن، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در همایش «وین نان نمی‌شود» که بعدازظهر امروز (شنبه) در تالار بصیرت لانه سابق جاسوسی آمریکا به همت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران برگزار شد، اظهار داشت: آمریکایی‌ها تحریم‌ها را به سه دسته تقسیم کردند به قرمز که نباید به آن ورود کرد و دوم سبز که بخشی از تحریم‌ها قابل لغو است و سوم زرد که با تعامل و مذاکره دو طرف قابل لغو است البته آن‌ها گفته‌اند نهاد‌هایی که در لیست قرمز قرار دارند، هیچ گونه مذاکره‌ای انجام نمی‌شود.

وی افزود: آن‌ها به دنبال آن هستند که در صورت ِلغو بخشی از تحریم‌ها سایر تحریم‌ها ثابت بماند و عنوان کنند که ایران این نوع مذاکره را پذیرفته است که این مساله با موضع ایران هم خوانی ندارد، زیرا با قانون راهبردی مصوب مجلس یازدهم مغایرت دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: ایران حداقل شش ماه فرصت برای راستی آزمایی نیاز دارد. دو تصویر در مذاکرات وجود دارد که یکی تصویر واقعی است که نشان از شکست مذاکرات دارد، چون آنچه تا کنون اتفاق افتاده صرفا بحث ساختار مذاکرات بوده است.

حاجی دلیگانی تصریح کرد: اصولا هیچ تفاوتی بین دولت بایدن با ترامپ وجود ندارد و هر دو یک تفکر رادارند. آن‌ها یک تصویر از داخل ایران دارند که ایجاد دو قطبی سازی برای انتخابات است که این رفتار باعث می‌شود پیام نامطلوبی به آمریکا برسد.

وی با بیان اینکه دولت نباید تحریم را به سلامت گره بزند، گفت: دولت عملا از ایده جوانان در تولید واکسن و تجهیزات پزشکی حمایت نکرده است و هچنین در حوزه معیشت هم تحریم را بهانه می‌کند، زیرا دولت به موقع فعالیت تامین کالا را انجام نداد.

عضو هیئت رئیسه مجلس اضافه کرد: از ۹ میلیارد دلار برای واردات نهاد‌های دامی چهار و نیم میلیارد اختصاص ندادند و مدیریت بسیار ضعیفی داشتند و این موضوع راهم به گردن تحریم می‌اندازند. یکی از مطالبات که در مجلس باید دنبال شود این است که همه مذاکرات شفاف شود تا مردم بدانند چه اتفاقی افتاده است چرا که باید نحوه مذاکره و نحوه گفتگو مشخص شود حتی جریان دانشجویی هم باید این موضوع را مطالبه گری کنند.

وی ادامه داد: تحریم‌های سنگین ایران از زمان فتنه ۸۸ که شروع شد. آقای ظریف در صحبت هایش به مردم حسادت می‌کند که چرا از افرادی که در میدان تلاش می‌کنند اینگونه تجلیل می‌کنید.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود