روحانی در ستاد ملی کرونا:
پیک چهارم نزولی شده است

رئیس‌جمهور گفت: گرچه در استان‌ها افت و خیزهایی را در وضعیت کرونا می‌بینیم اما عمدتا در همه استان‌ها به پیک نهایی رسیدیم و این به معنای شیب نزولی پیک چهارم است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا،ضمن تشکر از مردم ایران برای برگزاری مراسمات شب های قدر با حفظ پروتکل های بهداشتی، گفت: از مردم ایران برای برگزاری شب های قدر تشکر می کنم. برخی به صورت حضوری در مراسمات شب قدر شرکت کردن؛ بر اساس گزارش‌های ما حداکثر پروتکل‌ها رعایت شد.

وی افزود: برخی دیگر نیز از طریق صدا و سیما و سایر رسانه‌های جمعی در داخل منزل خود بهره‌مند شدند. انشاءالله خداوند از آنها قبول کند و ما هم از آنها تشکر و سپاسگزاری می کنیم، به خاطر اینکه اصول بهداشتی را به خوبی رعایت کردند.

رئیس جمهور گفت:  همانطور که مردم مستحضر هستند، در هفته گذشته، ما مواجه شدیم با موج چهارم فراگیری بیماری کرونا و این مسئله نیز به خوبی مشخص بود. این خیز یک خیز بسیار بلندی است که بیش از موج دوم و سوم خطرناک بود.

روحانی همچنین اظهار داشت: در گزارشی که ما دیروز دریافت کردیم، گرچه در استان‌ها همچنان افت و خیز را مشاهده می‌کنیم. اما می‌توانیم بگوییم در همه استان‌ها به پیک نهایی رسیدیم و مسیر نزولی آغاز شده است.

وی تاکید کرد:  نکته بسیار مهمی که اینجا ذکر شد این است که، مبتلایان خیلی بیشتر از دوره‌های قبلی بودند، اما فوتی‌های این دوره و فوتی‌های دوره دوم و سوم برابر بودند. این نشان دهنده مهارت مدافعین سلامت و کوشش و تلاش و فوق العاده آنها و همچنین مراعات خود مردم است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم با اصول بهداشتی آشنا شده‌اند،افزود: اگرچه ابتلا به بیماری، بسیار سخت است، اما مهم این است که فرد بعد از چند روز سختی و بیماری می‌تواند به سلامتی قبلی خود برگردد.

روحانی همچنین ضمن تشکر از همه مدافعین سلامت در سراسر کشور،گفت: همچنین از همه مجوعه های مدیریتی از جمله قرارگاه مرکزی در تهران، استانداری ها، بخشداری ها، دانشگاه ها و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، نیروهای مسلح از جمله نیروی انتظامی و همه آنهایی که دست به دست هم دادند و بر کسب و کارها نظارت کردند تشکر می کنیم.

وی افزود: اگر همه دست به دست هم نداده بودیم و این رنگ بندی ها در این چند هفته برای مناطق نارنجی و قرمز اجرا نشده بود، حتما امروز از موج چهارم خارج نشده بودیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: البته موج چهارم هنوز هم در ایران وجود دارد و چند هفته زمان خواهد بُرد که از این موج خارج شویم.

روحانی با اشاره به مساله واکسیناسیون، گفت: ما در این مقطع نیازمند آن هستیم که واکسن خارجی را وارد کنیم البته برخی از دوستان در نوشته های خود نوشتند که صبرکنید تا واکسن داخلی ما برسد؛ اینقدر عجله نکنید!

وی خطاب به آنها، تصریح کرد: این حرف دقیق نیست. همان جمله معروفی که می گوید «بهترین واکسن نخستین واکسن است» را باید استفاده کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه گروه اول یعنی مدافعان سلامت از واکسن استفاده کردند،اظهار داشت: واکسیناسیون گروه دوم آغاز شد و واکسینه کردن افراد بالای ۸۰ سال در حال انجام است و امیدواریم در روزهای آینده به نهایت برسد تا گروه‌های بعدی را شروع کنیم و همچنین افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، بتوانیم آنها را واکسینه کنیم.

روحانی تاکید کرد: در روزهای آینده یک میلیون دوز دیگر واکسن در اختیار ما قرار می‌گیرد، اوایل خرداد نیز ۸ میلیون دوز دیگر بدست ما خواهد رسید و امیدواریم «کواکس» هم بتواند چند میلیون دوز در این فاصله در اختیار ما قرار دهد تا ما بتوانیم آن ۱۳، ۱۴ میلیون نفری که در اولویت اول ما هستند، در این دولت واکسینه شوند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود