به دولت فراگیر و با اراده نیاز داریم

به گزارش باطن، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز (چهارشنبه) در دیدار با جمعی از فعالان اجتماعی و فرهنگی سراسر کشور گفت: از خدای متعال می خواهم که در این روزهای پایانی ماه رمضان، بتوانیم از برکات ماه خدا در جهت تهذیب نفس و همبستگی اجتماعی و کمک به هم نوع استفاده کنیم.

رضایی افزود: مهمترین موضوع روز کشور، چگونگی اداره کشور است. نوعی هرج و مرج در صنایع، قیمت گذاری ها و بسیاری از امور مربوط اداره کشور دیده می شود. متاسفانه بسیاری از مردم ایران، بخاطر مشکلات اقتصادی و اجتماعی حال و دل خوشی ندارند و اگر نبود سرمایه هایی که ملت ایران در راه انقلاب و عزت ایران داده اند، قطعاً این مردم دردمند، رفتار دیگری با مسئولان ناآشنا با مشکلات مردم می کردند.

رضایی با اشاره به سیر تاریخی تشکیل دولت‌ها پس از انقلاب گفت: تا کنون از همه گروه‌های سیاسی در اداره کشور حضور داشته‌اند اما می‌بینیم که با وجود تلاش‌های زیاد، مردم ایران بخاطر مشکلات اقتصادی و اجتماعی، حال و دل خوشی ندارند. اگر برای حل مشکلات گامی برنداریم، امید و ایمان مردم ما خدشه دار می‌شود.

رضایی افزود: یکی از مشکلات ایران، عقب ماندگی از برخی کشورهای منطقه در استفاده از فرصت‌های اقتصادی و حتی عقب ماندن در استفاده از مزیت‌های اقتصادی سنتی خودمان است. آسمان پر مزیت ما را به فضای دیگر کشورهای همسایه واگذار کرده‌اند. مزیت‌های ساحلی و بندری ما را به جنوب خلیج فارس برده‌اند. احیا و بازگرداندن این فضاهای به سرقت رفته، برنامه باید مهمترین اولویت کار دولت آینده باشد.

نویسنده کتاب ایران آینده گفت: دولت آینده علاوه بر اینکه مزیت‌های کشور در حمل و نقل دریایی و هوایی و ریلی را فعال کند، باید ایران را به هاب صنایع غذایی منطقه تبدیل کند و زنجیره ارزش را در محصولات کشاورزی فعال کند.

وی افزود: همه ما در مقابل یک سوال تاریخی هستیم که اگر به آن پاسخ صحیحی ندهیم، نسل‌های آینده درباره ما یک قضاوت تلخ و تند خواهند کرد. در ده سال آینده ممکن است در برخی موضوعات مانند ترکیب جمعیتی به نقاط بدون بازگشت نزدیک شویم. تغییر اقلیم ایران و جهان، اوضاع را دگرگون خواهد کرد و حتی برخی از کارشناسان از احتمال تخلیه برخی از شهرها خبر می دهند. دولت آینده باید برای مقابله علمی و موثر با تغییرات الگوی جمعیتی و تغییرات اقلیمی، برنامه داشته باشد.

رضایی گفت: تکنولوژی های جدید در ده سال آینده، نوع زندگی در جوامع را متحول خواهند کرد و پاسخ کشور، دولت و نخبگان دانشگاهی ما به این سوال تاریخی، بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بیست سال دیگر، قطعاً اصولگرا و اصلاح طلب بودن مسئولان معنایی ندارد و آنچه برای مردم مهم است کارآمدی دولت، پاسخگو بودن دولت و تشکیل یک ایران بزرگ اقتصادی برای دستیابی به زندگی خوب و سالم مادی و معنوی است.

رضایی گفت: کشور ما به دولت فراگیر و برخوردار از عزم همگانی نیاز دارد که دست به یک نهضت و جنبش و قیام بزند و جهش تولید را رقم بزند و ظرف چهار سال، بیست سال کشور را پیشرفت بدهد. بعضی مدیران کشور صدای آژیر خطر اقتصادی را نمی شوند. باید لزوم تحرک بخشی به جامعه را فریاد بزنیم.

فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس گفت: روزی که من از سپاه کنار کشیدم، برای دفع خطر اقتصادی بود. امروز خطری که احساس می کنم، ده برابر آن زمان است. مردم سقوط ارزش پول ملی را در فاصله این هشت سال به چشم دیدند. باید کاری بکنیم.

رضایی گفت: در هشت سال آینده، فارغ از تهدیدات و چالش‌ها، ایران فرصت های بسیار بزرگی دارد که می‌تواند یک شبه ره صد ساله را طی کند. اولین فرصت بزرگ کشور ما، مردم توانای ایران هستند؛ مردمی که با فطرت های پاک به بدرقه قاسم عزیز آمدند. این مردم باید احساس کنند که ما وعده نمی دهیم و برنامه داریم.

وی افزود: تحصیل کردگان و مراکز علمی و پژوهشی و زیرساخت‌های فراوان ایران اسلامی، دیگر مزیت‌های ما هستند. باید فراتر از حل مشکل بیکاری نیروی انسانی، به رفع بیکاری همه امکانات و منابع کشور فکر کرد و راهکار اندیشید. با هفته‌ای یک ساعت اشتغال، نرخ بیکاری را 12 درصد محاسبه می‌کنند. اگر مبنای نرخ بیکاری را اشتغال 22 ساعت در هفته در نظر بگیریم، درصد بیکاری نیروی انسانی از 18 درصد عبور می‌کند.

رضایی با اشاره به استفاده نشدن از ظرفیت های کشور گفت: استفاده از همه منابع ملی و حتی فضای خانه ها برای رونق تولید، افزایش درآمد خانوارها و کمک به جهش تولید ملی، ضروری است.

نویسنده کتاب ایران آینده گفت: تنها با تعویض تیم دولت، مسائل حل نمی شود. باید نهاد دولت را اصلاح کرد. دیوانسالاری سنگین و مقررات دست و پا گیر را باید با نهضتی اصلاحی درمان کرد. در دهه اول انقلاب، سپاه و بسیج و دیگر نهادهای انقلابی به موازات دستگاه های دولتی، کارها را اداره کردند.

رضایی افزود: رابطه نهاد دولت با مردم، بنگاه ها، بازارها، بخش های فرهنگی مردم نهاد، جوانان و بویژه با بانوان، غلط است و برای ایجاد تحول مثبت در مدیریت اجرایی کشور، نیازمند برنامه های دقیق علمی، عزم همگانی و اصلاح ساختاری هستیم.
وی گفت: دولت مرکزی نیابد در همه امور مربوط به بنگاه ها و زندگی مردم دخالت کند. در موضوع مرغ، دخالت نابهنگام و اشتباه دولت، موجب به هم ریختگی عرضه و تقاضا و نیز رانت خواری عده ای سودجو شد. این مسائل باید بررسی دقیق کارشناسی شود. دولت باید ناظر و حامی باشد و مسائل اجرایی را به استانها واگذار کند تا از رسیدن به نقطه برگشت ناپذیر و خطرناک، فاصله بگیریم. باید با استفاده از تجربه جهانی و بهرمندی از نیروهای جوان، ساختار دولت و دیوانسالاری را اصلاح کرد.

رضایی افزود: ما نیاز به مدیران متخصص و راهبردی داریم تا مسائل کلان و تحول آفرین را درک کنند. در آمریکا تقریباً در هر دوره چهار ساله یا هشت ساله، یک حزب و نیروهایش اداره کشور را برعهده می گیرند اما در اروپا معمولاً دولت های ائتلافی تشکیل می شوند. در ایران باید به یک فرمول سازنده برای همبستگی و همکاری برای خدمت به مردم و پیشرفت کشور برسیم.

وی تاکید کرد: همکاری و استفاده از همه نیروهای متخصص یک ضرورت است. دولت قوی و کارآمد با همراهی مدیران قوی در کابینه و وزارتخانه ها تشکیل خواهد شد. باید از بافت های سیاسی و جناحی فاصله بگیریم. عزل و نصب های جناحی و افراطی بعد از هر انتخابات نباید انجام شود زیرا کشور آسیب می بیند. دولت قوی و کارآمد با بسترسازی و ظرفیت سازی مردمی، فضا را متحول خواهد کرد و در این راه، حضور بانوان ضروری است. دین اسلام هم با ثروت و فداکاری حضرت خدیجه (س) پیشرفت کرد.

رضایی افزود: باید الگوهای بومی در زندگی و خانواده را بازتعریف کنیم. ما می توانیم با آموزش تربیت فرزند و آموزش بهداشت به مادران، خانه و خانواده های ایران را در برابر تهدیدات مستحکم تر کنیم و بابت تربیت فرزند و حفظ بهداشت خانواده ها، به زنان خانه دار حقوق بدهیم. در واقع مادران ایرانی می توانند بعنوان «آموزش یار» و «بهداشت یار» در خانه خود به کشور خدمت کنند و حقوق دریافت نمایند. اشتغال خانگی و تولید خانگی هم باید مورد توجه قرار گیرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد اسلامی، اگر پیاده شود، همه مردم به زندگی سالم و شاد مادی و معنوی دست خواهند شد و در چنین جامعه ای از معدود افراد نیازمند و معلول که واقعاً توان کار نداشته باشند، حمایت خواهد شد. نقطه عزیمت ما، نخبگان جامعه خواهند بود؛ خودتان را برای یک تحول بزرگ و برای تشکیل ایران بزرگ اقتصادی آماده کنید.
در ابتدای این دیدار، تعدادی از جوانان و فعالان اجتماعی فرهنگی سراسر کشور با ارائه دیدگاه‌ها و دغدغه های خود پیرامون وضعیت کشور در عرصه‌های اقتصاد، اشتغال و مدیریت فرهنگی، بر لزوم ایجاد تحول مثبت برای پیشرفت کشور تاکید کردند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود