تولید ۴ میلیون دوز واکسن ایران ـ کوبا تا پایان شهریور

به گزارش باطن، دکتر علیرضا بیگلری بعدازظهر امروز در حاشیه بازدید از سایت تزریق واکسن ایران کوبا در دانشگاه علوم‌پزشکی بابل اظهار کرد: بعد از شروع بحران کووید ۱۹ در کشور انستیتو پاستور ایران محوریت تشکیل شبکه تشخیص ملی کووید ۱۹ را به عهده گرفت و اکنون در سراسر کشور بیش از ۳۰۰ آزمایشگاه می توانند تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ را با هدایت و محوریت انستیتو پاستور ایران انجام دهند.

وی افزود: بعد از راه‌اندازی سیستم تشخیص کووید ۱۹ در کشور و آماده کردن زمینه برای تولید کیت‌های داخلی انستیتو پاستور ایران در اواسط بهار ۱۳۹۹ وارد جهاد علمی دیگری برای تولید واکسن شد و واکسن های متعددی در انستیتو پاستور ایران طراحی و تولیدشان آغاز شد.

رئیس انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: در راستای تصمیم وزارت بهداشت که واکسن مشترک با یکی از شرکت‌های معتبر واکسن سازی دنیا به‌صورت اشتراکی داشته باشیم و با توجه به همکاری دو دهه انستیتو پاستور با کشور کوبا، مقرر شد در طراحی و اقدام به تولید بر روی واکسن‌های مشترکی برنامه‌ریزی شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه این واکسن از نوع واکسن‌های نوترکیب بوده که کم عارضه و بسیار موثر است، گفت: این امر در کوبا در کار آزمایی ۱ و ۲ به اثبات رسیده است و در فاز ۳ در کوبا بر روی ۴۵ هزار داوطلب مورد بررسی قرار گرفت که نشان داده شد این واکسن کارآیی و ایمنی بسیار بالایی دارد.

بیگلری با اعلام اینکه در ایران از ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ در اصفهان کار شروع شد، افزود: در کارآزمایی سه یا فاز نهایی واکسن قرار است بر روی ۲۴ هزار نفر از هموطنان در ۸ شهر کشور (اصفهان، زنجان، همدان، کرمان، یزد، بندرعباس، بابل و ساری) کار خودشان را شروع کردند.

وی با اشاره به اینکه از تعداد ۲۴ هزار نفری که باید وارد مطالعه شوند تقریبا بیشتر از نصف‌شان تزریق اول را دریافت کردند، ادامه داد: این واکسن تنها واکسن نوترکیبی است که کونژوگه شده برای کووید و تنها واکسنی است که یادآور خودش را دارد و مسلما یکی از ابزارهای بسیار خوب کشور در امر کنترل کووید ۱۹ خواهد بود.

رئیس انستیتو پاستور ایران یادآور شد: این واکسن تا آخر خرداد یک میلیون دوز آماده خواهد بود با اخذ مجوز می توانیم در تا پایان شهریور ۳ میلیون دوز دیگر تولید داشته باشیم.

  • واکسن جدید انستیتو پاستور قابلیت باز مهندسی در مواجهه با جهش‌های کرونا

این مسؤول ادامه داد: در این انستیتو واکسن های متعددی آزمایش حیوانی‌شان تمام شده است و یکی از این واکسن ها در زمان بسیار کوتاهی وارد کار ازمایی بالینی می‌شود.

بیگلری بیان کرد: ویژگی واکسن جدید انستیتو پاستور فناوری آن است که تاکنون فقط محدود به چهار کشور امریکا، انگلیس، روسیه و چین بوده و ایران پنجمین کشوری است که این فناوری را دارد.

وی اضافه کرد: ویژگی دیگر این واکسن جدید این است که اگر جهش‌های جدید ویروس کووید به وجود آید این واکسن با سرعت بسیار زیاد در کمتر از دو هفته می‌تواند باز مهندسی شود و با جهش‌های جدید مقابله بکند.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه در جهش‌های آتی ویروس کرونا اغلب واکسن‌ها به باز مهندسی احتیاج خواهند داشت، گفت: هم واکسن جدید این مرکز و هم واکسن مشترک ایران کوبا قابلیت مقابله با جهش‌های پیش رو را دارند.

این مسؤول یادآور شد: سایت تزریق واکسن ایران ـ کوبا در بابل حاصل تفکر هوشمندانه و پشتکار بسیار عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل و همت همه همکاران دانشگاه است که با امکانات و برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته و مراجعه کنندگان هم اظهار رضایت بسیار بالایی را عنوان می کردند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود