جزئیات گفتگوی سناتور آمریکایی با تخت روانچی در سازمان ملل

یک سناتور آمریکایی با انتشار بیانیه‌ای از گفتگویش با سفیر ایران در سازمان ملل و گفتگو درباره موضوعات مختلفی از جمله مذاکرات احیای توافق هسته‌ای خبر داد.

به گزارش پایگاه اینترنتی سنای آمریکا، کریس مورفی سناتور آمریکایی، رئیس کمیسون فرعی خاور نزدیک، آسیای جنوبی، آسیای مرکزی و مبارزه با تروریسم روز پنج شنبه با مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل دیدار کرد. آن دو درباره توافق هسته‌ای ایران، جنگ یمن و آزادسازی زندانیان آمریکایی در ایران گفتگو کردند. مورفی بیانیه‌ای را درباره این دیدار منتشر کرد.

در بیانیه این سناتور آمریکایی ادعا شده است که وی در این دیدار در مورد موضوعات مشارکت جدی و با فوریت ایران در مذاکرات هسته‌ای، فشار آوردن به حوثی‌ها برای متوقف کردن جنگ در یمن، درخواست از حماس برای پذیرفتن آتش بس و متوقف کردن حملات راکتی به اسرائیل و آزادسازی مراد طاهباز از زندان با مجید تخت روانچی سفیر ایران در سازمان ملل، مستقیما گفتگو کرده است.

در همین حال، «شاهرخ ناظمی» رایزن مطبوعاتی نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در واکنش به انتشار خبر دیدار مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با کریس مورفی سناتور آمریکایی گفت: در گفت‌وگوی مجازی بعدازظهر سه شنبه (۲۸ اردیبهشت ماه) با سناتور کریس مورفی، مجید تخت روانچی با اشاره به مذاکرات جاری در وین، بر لزوم لغو عملی همه تحریم‌های آمریکا که تحت عناوین مختلف وضع شده تاکید و از آن به عنوان کلید حل موضوع یاد کرد.

وی افزود: در مورد یمن، اراده جمهوری اسلامی ایران بر حل و فصل صلح آمیز جنگ در یمن مورد اشاره قرار گرفت و تاکید شد هرگونه راه‌حل بحران یمن باید متضمن رفع کامل محاصره مردم و ارسال بدون مانع کمک‌های انسانی به آن کشور و آتش بس باشد.

ناظمی اضافه کرد: در خصوص جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین هم تاکید شد که درگیری اخیر با تحریک رژیم صهیونیستی آغاز شد و با کشتار مردم فلسطین ادامه یافته است، اما طی چند روز اخیر دولت آمریکا با حمایت از اسرائیل مانع تصویب حتی یک بیانیه مطبوعاتی شورای امنیت سازمان ملل در مورد آتش بس شده است.

وی بیان کرد: همچنین موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد تبادل جامع زندانیان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود